13. 06. 2019 14:30 | MILÁNO/TASR

Knoxová, oslobodená z vraždy spolubývajúcej, sa vrátila po rokoch do Talianska

Dnes je z nej slávna osobnosť, o krivom odsúdení napísala dokonca knihu.

Amanda Knoxová (vpravo) počas príchodu na letisko v Miláne.
Amanda Knoxová (vpravo) počas príchodu na letisko v Miláne. Foto: TASR/AP
Amanda Knoxová, vrahyňa s anjelskou tvárou
Amanda Knoxová s matkou Eddou Mellasovou na snímke z 27. marca 2015.
Amanda Knoxová na snímke zo 16. septembra 2008 keď ju eskortovali na súd v Perugii.

Američanka Amanda Knoxová pricestovala vo štvrtok (13. 6.) do Talianska, kde sa v Modene zúčastní na panelovej diskusii o nespravodlivých obvineniach. Ide o jej prvú návštevu Talianska od roku 2011, keď ju tamojší odvolací súd uznal za nevinnú v prípade vraždy svojej spolubývajúcej, Britky Meredith Kercherovej.

Momentálne 31-ročná Knoxová je aktivistkou a spisovateľkou a celosvetovo známou sa stala v súvislosti s vraždou Meredith Kercherovej, ktorá sa stala 1. novembra 2007 v meste Perugia.

Prečítajte si aj: Padla posledná bodka za prípadom Američanky Amandy Knoxovej

Knoxová bola v roku 2009 za túto vraždu odsúdená na 26 rokov odňatia slobody - za sexuálny útok na Kercherovú a jej vraždu. Jej spoluobžalovaný Raffaele Sollecito bol odsúdený na 25 rokov väzenia. V roku 2011 bola Knoxová oslobodená a o tri roky neskôr opäť odsúdená. Až v roku 2015 bola najvyšším odvolacím súdom definitívne zbavená obvinenia.

Po návrate do rodného Seattlu Knoxová dokončila štúdium a o svojej kauze vydala knihu. Neskôr pracovala v médiách a pred časom v jednom z rozhovorov uviedla, že sa chce venovať ľuďom, ktorí boli nespravodlivo obvinení.

Európsky súd pre ľudské práva v januári nariadil Taliansku, aby Knoxovej zaplatilo finančné odškodnenie vo výške 18-tisíc eur za neposkytnutie primeranej právnej a prekladateľskej pomoci počas prvých výsluchov.

ESĽP v zdôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že "Knoxová bola mimoriadne zraniteľná, pretože šlo o mladú cudzinku, ktorá mala vtedy 20 rokov, v Taliansku v tom čase nebola ešte príliš dlho a nevedela ani poriadne po taliansky." Obe mladé ženy boli v Taliansku na výmennom študijnom pobyte.

Na Knoxovej prípad boli rôzne názory - okrem iného aj preto, že pri vyšetrovaní sa vyskytlo veľa chýb a nejasností. Veľa ľudí si stále myslí, že Knoxová je vrahyňa.

Jediným, kto si kvôli vražde Kercherovej odpykáva trest väzenia, je Rudy Guede, imigrant z Pobrežia Slonoviny.

Komentáre ( 0)