14. 11. 2015 18:58 , článok bol aktualizovaný 15. 11. 2015 23:31 | PARÍŽ/TASR, Telegraph, BBC, mm, al,

ONLINE (2. časť): Francúzsko vo veľkom zaútočilo na Islamský štát v Sýrii

Zhodili bomby v meste Rakka.

Mladá žena vytvorila nápis Paris z čajových sviečok
Mladá žena vytvorila nápis Paris z čajových sviečok Foto: TASR
Miesto po útoku v Paríži.
Obete po teroristickom útoku v reštaurácií v Paríži.
Pohľad na reštauráciu, kde bol útok.

Dnešný ONLINE uzatvárame. Skoro ráno vám prinesieme ďalšie informácie

23:07 - Salah Abdeslam, ktorého polícia intenzívne hľadá, sa v sobotu na hraniciach s Belgickom dostal do kontaktu s policajtmi. Tí ho nechali pokračovať v ceste

22:48 - Aktivisti v Rakke tvrdia, že pri náletoch nezomrel žiadny civilista

22:35 - Salah Abdeslan, ktorého teraz polícia hľadá a vydala na neho medzinárodný zatykač už raz na polícii bol. V piatok po útokoch ho vypočúvali, ale následne ho prepustili, píše BBC

22:01 - Francúzi zhodili 20 bômb v meste Rakka na veliteľské a kontrolné centrum, výcvikový tábor, náborové stredisko džihádistov a sklad munície, tvrdí ministerstvo obrany

21:42 - Francúzske nálety zasiahli v meste Rakka aj nemocnicu či ihrisko. Všade vládne panika

21:39 -  V belgickom parlamente zaznela dnes francúzska hymna, Marseillaisa, pri príležitosti akademického podujatia, ktoré sa koná na pôde tejto inštitúcie každý rok 15. novembra. Hymna susedného štátu zaznela z iniciatívy belgického kráľa Filipa na znamenie solidarity s Francúzskom po najnovších teroristických útokoch v Paríži.

21:33 - Agentúra Belga upozornila, že medzi obeťami, ktoré sa už podarilo úradom identifikovať, sú aj traja Belgičania, čo potvrdilo aj belgické ministerstvo zahraničných vecí. Ide o dvojicu z mesta Liege, 47-ročného inžiniera M.J, a jeho 26-ročnú priateľku E.D. tureckého pôvodu, ktorí spolu žili v Paríži už niekoľko mesiacov. Treťou belgickou obeťou je 28-ročný občan, ktorý rovnako žil za hranicami krajiny.

21:30 - Nálety v Sýrii podniká Francúzsko s podporou USA

21:11 - Turecko prekazilo teroristický útok v Istanbule, ktorý bol taktiež naplánovaný na piatok. Polícia zatkla 5 ľudí

21:07 - Počet obetí zostáva na čísle 129, agentúra AFP opravila mylné informácie, že sa počet obetí zvýšil na 132

21:02 - Vodcovia členských krajín skupiny G20, združujúcej 20 veľkých svetových ekonomík, budú zrejme dnes večer na summite v tureckej Antalyi rokovať aj o osude sýrskeho prezidenta Bašára Asada, keď budú hovoriť o konflikte v Sýrii a boji s terorizmom. Povedala to vyslankyňa Kremľa na summite skupiny G20, informovala agentúra Reuters.

20:55 - Britský premiér David Cameron sa vyjadril, že je potrebné úplne zničiť celú teroristickú organizáciu Islamský štát

20:40 - Zo Sýrie hlásia masívne nálety na Islamský štát. Nie je isté, či to má spojitosť s útokmi v Paríži

20:28 - Verejnosť pozná identitu ďalšieho mŕtveho útočníka - Ibrahim Abdeslam

20:27 - Francúzsko prišlo v Kodani podporiť až 20 000 ľudí

19:35 - Traja ľudia na následky zranení zomreli. Počet obetí sa tak zvýšil na 132.

19:30 - Na pamiatku obetí teroristických útokov v Paríži dnes podvečer Banskobystričania zapálili sviečky pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP. Medzi nimi bol aj primátor mesta Ján Nosko s rodinou, ako aj Thomas Laurent, riaditeľ Alliance Française Banská Bystrica, ktorá spája priateľov Francúzska a frankofónnych krajín. Všetci vyslali signál, že v ťažkých chvíľach stoja pri Parížanoch, spolucítia s nimi a odsudzujú tieto brutálne útoky.

19:23 - Našťastie sa nepotvrdila ani druhá streľba

19:15 - Teraz sa vraj ozvala streľba vo štvrti Marais na ulici Rue de Rivoli

19:10 - Ľudia sa už vracajú späť na miesto. Zdá sa, že išlo o planý poplach. Čo spôsobilo tento rozruch nevedia.

19:02 - Na Námestí republiky sa strieľalo! Rozpŕchla sa tam asi 100 ľudí.

18:55 - Nemecko dnes spustilo v Afganistane kampaň, ktorá má odradiť utečencov, aby platili prevádzačom za zorganizovanie ich dlhej a často smrteľnej cesty za novým životom v Európe.

V Kábule sa objavili plagáty so správou v dvoch hlavných jazykoch, paštúnskom a daríjskom:  "Opúšťate Afganistan: Ste si istí?"

Na bilboardoch je aj haštag (#) a link na facebookovú stránku nazvanú Nemecko v Afganistane s informáciou o imigračných a ďalších zákonoch. Na facebookovej stránke dnes stálo: "Neverte fámam a falošným informáciám, ktoré úmyselne rozširujú prevádzači ľudí o údajne ľahkej ceste a ľahkom živote v Nemecku."

18:43 - Pozrite si omšu v Notre Dame

18:22 - Francúzska polícia zverejnila zatykač na muža, ktorý sa priamo podieľal na útokoch

18:05 - Francúzski vyšetrovatelia oznámili, že jeden pravdepodobný útočník je na úteku. Vraj na neho už vydali aj medzinárodný zatykač

17:54 - Do teroristických útokov mohli byť priamo aj nepriamo zapojených až 20 ľudí, píše Telegraph s odvolaním na novinára Martina Buxanta

17:46 - Francúzsky premiér Manuel Valls dnes informoval, že doteraz bolo identifikovaných 103 obetí piatkových útokov v Paríži, ktoré si celkovo vyžiadali 129 životov a vyše 350 zranených. Medzi obeťami sú aj najmenej 20 cudzinci z 13 štátov sveta

17:30 - Agentúra AFP tvrdí, že do útokov boli zapojení traja bratia

17:19 - Prezident Spojených štátov Barack Obama prisľúbil dnes "zdvojnásobenie" úsilia svojej krajiny o zničenie organizácie Islamský štát (IS), ktorá sa prihlásila k piatkovým teroristickým útokom v Paríži, ako aj o ukončenie vojny v Sýrii, ktorá umožnila vzostup moslimského extrémizmu.

17:03 - Nemecká futbalová reprezentácia definitívne odohrá v utorok prípravný zápas proti Holandsku. "Posolstvo je jasné. Nenecháme sa zastrašiť terorom," citovala agentúra DPA slová jedného z dvojice dočasných prezidentov národného zväzu Reinharda Rauballa.
   
Podľa medializovaných informácií sa na zápas chystá kancelárka Angela Merkelová a ministri spolkovej vlády. "Demokraciu je treba brániť. Musíme sa všetci postaviť teroru. Futbal má v tomto momente dôležitú spoločensko-politickú úlohu," reagoval Rauballov kolega Rainer Koch.

16:52 - Britská ministerka vnútra Theresa Mayová dnes v Londýne po zasadnutí vládneho núdzového štábu COBRA informovala, že britská polícia veľmi tesne spolupracuje s Parížom a Bruselom, aby im pomohla nájsť osoby podozrivé zo spoluúčasti na piatkových atentátoch vo francúzskej metropole.

16:42 - Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy dnes vyzval na vytvorenie jednotnej medzinárodnej koalície na boj proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii. Sarkozyho výzva je reakciou na piatkové atentáty v Paríži

16:31 - Zúfalý otec pátra po svojej dcére. Prišiel až za francúzskym premiérom Manuelom Vallsom

16:21 - Ceny ropy a ďalších komodít sa už v nasledujúcom týždni môžu dostať pod tlak pre obavy, že teroristické útoky v Paríži ešte viac spomalia svetovú ekonomiku. Ropa sa obchoduje neďaleko šesťročných miním a zdravý dopyt bol hlavným faktorom, ktorý zabránil väčšiemu prepadu cien. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:17 - USA a Francúzsko zintenzívnili útoky proti Islamskému štátu

16:09 - Medzi 7 útočníkmi, ktorí prišli o život, boli traja Francúzi. Dvaja z nich žili v Bruseli

15:56 - Berlín

15:53 - Dvaja z celkovo siedmich páchateľov piatkových atentátov v Paríži prišli z Belgicka, informovala dnes belgická prokuratúra s tým, že jeden žil v Bruseli a druhý v neďalekej obci Molenbeek-Saint-Jean.

15:49 - Polícia podľa francúzskej televízie BFM TV pátra ešte po jednom podozrivom. Má ísť o muža francúzskej národnosti

15:28 - Francúzsko si od dnešného dňa až do utorka uctieva pamiatku obetí piatkových teroristických útokov v Paríži. Štátny smútok bude trvať od dnes až do utorka, vyplýva z dekrétu, ktorý v sobotu vydal prezident Francois Hollande.

Ako uviedli francúzske médiá, vyhlásenie štátneho smútku je vo Francúzsku výnimočnou udalosťou: počas trvania V. republiky k tomu doteraz došlo len päťkrát: po úmrtiach prezidentov: generála Charlesa de Gaulla, Georgea Pompidoua a Francoisa Mitterranda, po útokoch na USA z 11. septembra 2001 a po januárových atentátoch v Paríži, kde islamistické komandá zabili spolu 17 ľudí. Dnes vyhlásený štátny smútok je zároveň prvým, ktorý bude trvať až tri dni.

15:20 - Luxembursko ako krajina predsedajúca Rade EÚ usporiada najbližší piatok mimoriadne zasadnutie ministrov vnútra, ktorí budú rokovať o celoeurópskej odozve na piatkové teroristické útoky v Paríži. S odvolaním sa na oficiálne vyhlásenie o tom dnes informovala agentúra Reuters.

15:16 - Zatknutí v Belgicku by mohli mať spojitosť so šedým Volkswagen Polo, ktorý teroristi zanechali pri klube Bataclan

15:14 - "V mene čoho?"

France.jpg
Foto: AP
 

15:02 - Teroristické útoky v Paríži sú podľa lídra SDKÚ-DS Pavla Freša jasným signálom toho, že sa začala vojna proti Európe.

"Vojna ľudí, ktorí majú jediný cieľ, a to zabiť nás, treba to popravde takto nazvať, lebo žiadna ideológia to nemôže ospravedlniť," uviedol v dnešnej relácii RTVS O 5 minút 12 s tým, že Európa by sa mala brániť ako celok. Poukázal, že medzi Francúzskom a Slovenskom nie sú žiadne hranice, útoky preto označil aj za náš problém.

14:50 - Belgické úrady dnes potvrdili, že v súvislosti s piatkovými atentátmi v Paríži bolo v obci Molenbeek-Saint-Jean, neďaleko Bruselu zadržaných päť podozrivých osôb.

Starostka obce Françoise Schepmansová dnes pre belgickú televíziu RTBF spresnila, že v tomto prípade možno hovoriť o (teroristickej) sieti.

14:46 - Dňom štátneho smútku si dnes v Maďarsku pripomínajú obete piatkových teroristických útokov v Paríži, informovala agentúra MTI.

Na Kossuthovom námestí v Budapešti vztýčili za účasti premiéra Viktora Orbána a francúzskeho veľvyslanca Érica Fourniera s vojenskou poctou maďarskú štátnu vlajku, ktorú potom spustili na pol žrde.    

14:35 - Prežila útok v Bataclane: Hodinu som predstierala, že som mŕtva. Celú spoveď Francúzky nájdete TU

14:25 - Pápež František dnes v reakcii na teroristické útoky v Paríži uviedol, že používať Božie meno na ospravedlnenie násilia je rúhanie.

V príhovore k veriacim, ktorí sa dnes zhromaždili na Námestí sv. Petra v Ríme, pápež zopakoval, že "cesta násilia a nenávisti nevedie k riešeniu problémov ľudstva" a "používanie Božieho mena na ospravedlnenie tejto cesty je rúhaním".

14:03- Izrael pomáha Francúzsku pri vyšetrovaní útokov v Paríži. Izraelský minister obrany Moše Jaalon dnes vyzval európske krajiny, aby prijali prísne protiteroristické zákony a "chránili tak demokraciu"

13:55 - Najnovšie útoky v Paríži, Ankare i inde ukazujú, že svet je vystavený kolektívnej hrozbe a svetoví lídri vyšlú zo svojho summitu v Turecku silný odkaz ohľadne boja proti terorizmu, povedal dnes turecký prezident Tayyip Erdogan.

13:51 - Objavujú sa špekulácie o zrušení futbalového EURA 2016 vo Francúzsku. Organizátori to zatiaľ odmietajú

13:43 - Na Twitter sa dostala fotografia, ktorá zobrazuje mŕtve telá. Okolo obetí sa tiahnu krvavé stopy ťažko zranených, ktorí sa sa snažili odplaziť

12231660_10208134094012407_104271561_n.jpg
Foto: Twitter/@BartNijman
 

13:38 - Iracká tajná služba získala informácie naznačujúce, že Francúzsko, Spojené štáty a Irán by mohli byť krajinami, ktorým hrozia útoky. Irak všetky dotknuté krajiny pred touto hrozbou varoval, uviedol iracký minister zahraničných vecí Ibráhím Džaafarí, ktorý svoje vyhlásenie ďalej nespresnil, ani neuviedol, kedy Irak túto informáciu zdieľal.

13:33 - Pred kvetinárstvami v Paríži sa tvoria obrovské rady 

13:23 - Modlitba pred vysvietenou sochou Krista v Riu de Janeiro

13:16 - V týchto krajinách zomiera najviac ľudí na teroristické útoky

13:09 - Napĺňa sa najhorší scenár obrovských bezpečnostných rizík spojených s migračnou vlnou. V dnešnej mimoriadnej diskusnej relácii televízie Markíza o útokoch v Paríži to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Podľa jeho slov minimálne dvaja z ôsmich atentátnikov, ktorí vo Francúzsku útočili, mali byť migranti a prišli do Európy balkánskou cestou. Viac nájdete TU

Mimoriadna relácia TV Markíza

 

13:01 - Krajina G20 sa zhodli na sprísnení hraničných kontrol. Oficiálne to potvrdia v popoludňajších hodinách.

12:49 - Podľa BBC nebolo identifikovaných ešte 20 až 30 obetí

12:35 - Americký magazín Slate sa vo svojom najnovšom čísle zamýšľa nad prameňmi nenávisti islamistov k Francúzsku. Viac nájdete TU

Autor článku, Daniel Byman - vedúci oddelenia blízkovýchodných štúdií vo washingtonskom neziskovom Brookings institute -, vysvetlil, že je za tým nielen rozhodný odpor Paríža k terorizmu, ale aj svetský charakter Francúzska a spôsob života jeho obyvateľov.

Byman v článku pripomína, že Francúzsko zaujalo jednoznačne odmietavý postoj k džihádistom po útokoch alžírskej islamistickej skupiny, ktoré sa na jeho území odohrali v 90. rokoch. "Odvtedy je Francúzsko nezmieriteľným a skúseným nepriateľom všetkých prívržencov džihádu na celom svete," vysvetlil orientalista.

12:27 - Pýtali sme sa psychológa, čo sa asi deje v človeku, ktorý zavraždí desiatky ľudí a odpáli samého seba. Celý článok nájdete TU

12.25 - V Belgicku sa po vlne zatýkanie boja výbušnín

12:09 - "Pred právami migrantov, pred akoukoľvek potrebou starostlivosti o nich sú na prvom mieste občania Slovenskej republiky a ich bezpečnosť. V mene bezpečnosti budeme prijímať opatrenia, ktoré môžu byť aj výrazne obmedzujúce vo vzťahu k migrantom," vyhlásil predseda vlády Robert Fico

12:02 - Všetkých 12 zámorských zápasov v noci na nedeľu sa začalo minútou ticha. Na viacerých štadiónoch dokonca pred kanadskou a americkou hymnou odznela aj francúzska "La Marseillaise".
     
Prejavy úcty vyjadrovali prostredníctvom sociálnych sietí aj viacerí hráči NHL. Hviezdny český veterán v službách Floridy Panthers Jaromír Jágr sa po rannom rozkorčuľovaní odfotil v šatni s nakreslenou Eiffelovou vežou v srdci

11:49 - OBRAZOM: Svetové pamiatky a monumenty sa odeli do francúzskych farieb. Celú fotogalériu nájdete TU

11:40 - TV Markíza práve vysiela mimoriadne vysielanie o útokoch v Paríži. Momentálne o situácii hovorí predseda vlády Robert Fico

11:35 - Na internete sa objavilo ďalšie amatérske video, ktoré ukazuje prestrelku medzi policajtmi a teroristami.


11:31 - Starší brat teroristu Mostefaia sa sám prihlásil na polícii. Tvrdí, že sa s bratom niekoľko rokov nestretával

11:25 - V jednom z podozrivých áut, na ktorom mali unikať útočníci našli odtlačky prstov a zbrane

11:22 - Jeden z útočníkov požiadal o azyl v Srbsku. Podľa Atén bol v Grécku zaregistrovaný od začiatku októbra

11:18 - Predseda Európskej komisie varoval pred nepodloženými útokmi na utečencov. Zdôraznil, že útoky v Paríži sú zodpovední kriminálnici, nie utečenci.

10:59 - Kremeľ sa dnes prostredníctvom svojho hovorcu Dmitrija Peskova vyjadril, že "ešte je príliš zavčasu hovoriť" o zbližovaní medzi Ruskom a Západom po piatkových útokoch v Paríži

10:55 - Francúzsky veľvyslanec vo Veľkej Británii Sylvie Bermann prirovnal útoky v Paríži k 11. septembru

10:51 - Našli ďalší zrejme falošný sýrsky pas. Oba pravdepodobne vyrobili v Turecku

10:47 - Na znak podpory a spolupatričnosti s ľuďmi v Paríži, ktorý zasiahli teroristické útoky, je dominanta Košíc - Dóm sv. Alžbety počas tohto víkendu nasvietená (14.-15.11.) meniacimi sa farbami francúzskej trikolóry

10:37 - Summit lídrov skupiny G20, dvadsiatky veľkých svetových ekonomík, sa dnes a v pondelok koná v stredomorskom turistickom regióne Antalya v Turecku. Témami rokovaní tohto stretnutia sú vojna v Sýrii, susediacej s Tureckom, ako aj otázky globálnej bezpečnosti.

Vyslankyňa Kremľa na tureckých rokovaniach Skupiny dvadsiatich Svetlana Lukašová dnes spresnila, že G20 sa na tomto summite v mimoriadnom vyhlásení o boji proti terorizmu oficiálne vyjadrí aj k víkendovým útokom v Paríži.

10:27 - Medzi 129 obeťami teroristických útokov v Paríži je aj Asta Diakiteová, sesternica francúzskeho futbalového reprezentanta Lassanu Diarru. Tridsaťročný stredopoliar, ktorý v čase útokov hral v drese "Le Bleus" prípravný zápas s Nemeckom na Stade de France

Príbeh plný nervov zažil aj jeho spoluhráč z národného tímu Antoine Griezmann. Zatiaľ čo útočník Atletica Madrid hral na trávniku, jeho sestra sa plánovala zabávať v bare Bataclan, kde na koncerte americkej kapely Eagles of Death Metal štyria teroristi s automatickými puškami zabili 85 osôb. Sestra mu po útokoch dlho nedvíhala mobil a spojiť sa s ňou dokázal až po troch hodinách. Napokon zistil, že sa jej podarilo z baru uniknúť. "Vďaka Bohu sa moja sestra dokázala dostať stadiaľ von. Modlím sa za všetky obete a ich rodiny," napísal Griezmann na Twitteri.

10:23 - Rozhovory o Sýrii vo Viedni a signály prichádzajúce z hlavných miest štátov sveta po vražedných útokoch v Paríži naznačujú väčšie porozumenie pre spoločný a spojenecký boj proti terorizmu, vyhlásil dnes námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

10:20 - Izraelské tajné služby vraj nachádzajú spojitosť medzi bombovými atentátmi v Libanone, pádom ruského lietadla na Sinaji a útokmi v Paríži

10:19 - Útočník Mostefai mal byť zradikalizovaný belgickým imánom. Po otcovi a bratovi zobrali do väzby aj Mostefaiovu švagrinú

10:06 - Už skôr zverejnili, že jeden z útočníkov sa chcel dostať na štadión. Teraz to však priblížili. Nikto si všimol, že má samovražedné vesty sa sebe a upozornil na to. Útočník začal zmätkovať a následne sa odpálil.

10:05 - Medzi obeťami je aj niekoľko ľudí z hudobného priemyslu, ktorí prišli spoločne s kapelou. Zomrel aj jeden novinár

10:00 - Úrady začínajú postupne zverejňovať mená obetí. Zatiaľ ide zväčša o mladých ľudí, ktorí boli na koncerte kapely Eagles od Death Metal. Jeden zo zabitých bol aj moslim

9:26 - Na parížskom predmestí našli ďalšie auto atentátnikov

9:25 - Zverejnili už aj prvé meno britskej obete - Nick Alexander

9:23 - Francúzsko má ďalšieho podozrivého, ale meno nezverejnili. Média mu však dali prezývku "Abbdulakbak B"

9:20 - Výbušninu TATP použili už aj predtým

TATP je skratka pre peroxid acetónu a je to tá istá látka, aká bola použitá v roku 2005 pri útokoch na londýnske metro a autobusovú dopravu. V britskej metropole vtedy zomrelo 52 cestujúcich.

Peroxid acetónu použil aj Richard Reid, ktorý sa koncom roka 2001 počas transatlantického letu z Paríža do Miami neúspešne pokúsil odpáliť trhavinu vo svojej topánke. 

TATP je na zozname americkej protiteroristickej centrály (NCTC) vedená ako bežná a relatívne ľahko syntetizovateľná výbušnina, približuje agentúra AP.

Experti z NCTC opisujú Satanovu matku ako látku veľmi nestálu a citlivú na teplo, náraz a trenie.

9:12 - Aj túto noc sa známe budovy po celom svete odeli do francúzskej trikolóry

9:06 - Teroristi použili trhavinu TATP prezývanú aj Satanova matka

Atentátnici, ktorí sa v noci na sobotu podieľali v Paríži na koordinovaných útokoch s množstvom obetí na životoch, použili trhavinu TATP, ktorá je teroristami pre svoju materiálovú nestálosť prezývaná Satanova matka. V sobotu večer o tom informoval parížsky prokurátor Francois Molins.

8:50 - O 12:00 sa v Česku rozozvučia zvony na znak spolupatričnosti

8:43 - S Parížom súcití celý svet. Dôkazom sú odkazy na sociálnych sieťach, ale aj spontánne stretnutia ľudí v svetových metropolách

8:15 - SÚHRN

Identifikovali jedného teroristu Omara Mostefaia. Jeho otca a brata vzdali do väzby a prehľadali ich byty

Srbské média zverejnili aj meno druhého údajného teroristu Ahmada Almohammada

Objavilo sa video z momentu, kedy sa začalo strieľať v koncertnej sále Bataclan

8:08 - Paríž berie akúkoľvek hrozbu veľmi vážne. Niektorí to však začínajú zneužívať

7:55 - Hillary Clinton: Sme vo vojne s násilným extrémizmom

7:44 - Aj v Iráne sa zišlo približne 100 ľudí pred francúzskym veľvyslanectvom v Paríži, aby si uctili obete

7:40 - Sýrsky pas, ktorý sa našiel pri jednom z teroristov je údajne falošný. Vraj fotka sa nezhodovala s menom

7:38 - V chráme Notre Dame dnes o 19:30 odslúžia omšu za obete útokov. 

7:20 - Moment, kedy sa začalo v koncertnej sále Bataclan strieľať


7:07 - Futbalisti Švédska a Dánska si vo včerajšom večernom barážovom zápase o postup na EURO 2016 uctili minútou ticha obete piatkových teroristických útokov v Paríži

Sweden_Denmark_Euro_Soccer065225301822.jpg
Foto: TASR
 

7:04 - Prehliadkam a výsluchom sa museli podrobiť aj ďalší členovia rodiny útočníka, ktorého vyšetrovatelia oficiálne identifikovali ako 30-ročného francúzskeho občana. Policajné razie sa konali pod velením elitnej protiteroristickej jednotky SDAT a za účasti zásahovej jednotky Raid sa uskutočnili v regiónoch Aube a Essonne.

7:01 - Otca a brata samovražedného atentátnika, ktorý v piatok útočil v parížskom klube Bataclan, vzali v sobotu do väzby. V ich bytoch polícia urobila prehliadku, informovali v noci nadnes francúzske médiá.

6:48 - Americký astronaut Scott Kelly, ktorý je momentálne členom posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), zaslal ako prejav pocty obetiam parížskych atentátov prostredníctvom siete Twitter fotografiu Paríža nasnímanú z vesmíru. "Sme šokovaní a smutní...V myšlienkach sme s vami," napísal.

6:43 - Belgická polícia stále prečesáva časť Molenbeek v Bruseli. Hľadá podozrivých, ktorí sa mohli podieľať na teroristických útokoch

6:36 - Meno ďalšieho predpokladaného útočníka zverejnil srbský denník Blic, ktorý vo svojom dnešnom vydaní prináša fotokópiu sýrskeho cestovného dokladu nájdeného údajne na mieste jedného z parížskych útokov a vydaného na meno Ahmad Almohammad. Muž má podľa pasu 25 rokov.

Denník Blic neodhaľuje svoj zdroj, z ktorého získal snímku pasu, ale píše, že srbské úrady dostali od francúzskych bezpečnostných zložiek žiadosť o pomoc a sprístupnenie databázy do krajiny prichádzajúcich migrantov. Do západnej Európy sa tento muž dostal cez Srbsko.

6:33 - Pamiatku najmenej 129 obetí piatkových atentátov v Paríži si orchester, zbor i sólisti newyorskej Metropolitnej opery a diváci jej sobotňajšieho predstavenia Pucciniho opery Tosca uctili francúzskou štátnou hymnou - Marsellaisou. Orchester dirigoval Plácido Domingo.

Všetci diváci si v programe sobotňajšieho matiné našli vložený list papiera s textom Marseillaisy vo francúzskom origináli spolu s vysvetlením, že jej uvedenie pred Pucciniho operou bude prejavom solidarity s občanmi Francúzska.

6:27 - Vodcovia militantných hnutí Hizballáh, Hamas a Islamský džihád v sobotu odsúdili teroristické útoky v Paríži, ku ktorým sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS)

6:26 - Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vyšle svojich agentov do Paríža, aby sa tam zapojili do vyšetrovania teroristických útokov

6:23 - Podľa francúzskych médií Mostefai v zime na prelome rokov 2013-14 strávil niekoľko mesiacov v Sýrii, kam sa dostal z Turecka. Rodina o ňom v poslednom čase nemala žiadne správy. Podľa brata bol nejaký čas v Alžírsku, odkiaľ rodina pochádza.

6:11 - Omar Mostefai! Meno jedného z útočníkov zverejnil Le Monde. Žil v Chatres, juhozápadne od Paríža

00:00 Dnešný ONLINE sme ukončili.

23:56 - Pred klub Bataclan, kde zahynulo najviac obetí dnes podvečer prišli aj členovia kapely U2, ktorí zrušili posledné dva koncerty v Paríži.

23:52 - Eiffelova veža je až do odvolania neprístupná verejnosti a dnes večer na nej vypli osvetlenie na znak smútku a solidarity s obeťami teroristických útokov.

23:41 - Francúzska polícia zatkla brata a otca jedného z teroristov, ktorí útočili v Paríži.

22:45 - Grécka polícia zaslala francúzskym vyšetrovateľom odtlačky prstov, ktoré začiatkom októbra odobrali držiteľovi sýrskeho pasu nájdeného na mieste jedného z piatkových útokov v Paríži. Viac TU.

22.29 - Medzi obeťami teroristických útokov v Paríži sú aj cudzinci. Z ktorých krajín pochádzali, sa dozviete TU.


21:59 Podľa denníka Wall Street Journal teroristi mali pôvodne zaútočiť na štadióne počas zápasu Francúzsko - Nemecko, ktorý sledovalo 80-tisíc ľudí.Jedného z teroristov však nepustil cez turniket ochrankár, ktorý si všimol, že má okolo seba omotaný pás s výbušninou. Následne sa muž odpálil a o život prišiel okrem neho aj neďaleko stojaci človek.

20:56 . Parížsky prokurátor Francois Molins poskytol nové informácie o teroristických útokoch v Paríži. Počet obetí sa zvýšil na 129, zranených bolo 352 ľudí z toho 99 veľmi vážne. Podľa neho útočili tri koordinované teroristické tímy. Sedem teroristov je už po smrti Detaily, ako sa útok odohral minútu po minúte nájdete TU.

20:12 - Prvá americká obeť má už svoju tvár

20:04 - Aj dnes sa Eiffelova veža stratila v tme

19:50 - Stovky ľudí sa zhromaždili dnes večer v Budapešti pred budovou Francúzskeho inštitútu, aby položením kvetov a zapálením sviečok vyjadrili sústrasť pozostalým obetí piatkových teroristických útokov v Paríži, informovala agentúra MTI.

19:38 - Podrobná mapa útokov

19:34 - Počet obetí narástol aj pri vykoľajenom vlaku TGV. Viac nájdete TU

19:30 - Podľa parížskeho prokurátora sa na útokoch zúčastnili tri skupiny teroristov

19:28 - Päťdesiatjedenročný muž, ktorého zatkli minulý týždeň so strelnými zbraňami, výbušninami a ručnými granátmi v aute v Bavorsku, môže mať spojitosť s útokmi v Paríži. Povedal to dnes bavorský premiér Horst Seehofer, informovala tlačová agentúra AP.

19:22 - Najnovšie informácie hovoria o 129 obetiach, 352 zranených z toho 99 je v kritickom stave

19:12 - Jeden z útočníkov mal pri sebe vstupenku na zápas Francúzsko - Nemecko. Zrejme sa chcel odpáliť priamo na štadióne

19:11 - Francúzski vyšetrovatelia pátrajú po aute s dvoma osobami, ktoré sú podozrivé zo spoluúčasti na sérii piatkových atentátov v Paríži.

S odvolaním sa na policajné zdroje to na svojej webovej stránke uviedol francúzsky magazín L'Express, čím naznačil, že druhá skupina útočníkov by mohla byť na úteku. S podobnými špekuláciami prišli aj iné francúzske médiá, ale oficiálne zdroje zatiaľ tieto správy nepotvrdili.

19:09 - Britské ministerstvo potvrdilo, že sa medzi obeťami nachádzal aj jeden Brit

19:08 - Aj Bratislavský hrad sa zahalil do francúzskej trikolóry

Komentáre ( 0)