25. 07. 2016 12:15 | USA/ nt

Jasný odkaz konšpirátorom. NASA zverejnila 10-tisíc fotografií z misie Apollo

Od prvého ľudského kroku na Mesiaci prešlo už 41 rokov.

Apollo 11 - Misia na Mesiac
Apollo 11 - Misia na Mesiac Foto: NASA
Štart rakety Apollo 11
Prvé pristátie človeka na Mesiaci
Prvý človek na Mesiaci - Neil Armstrong

Dvadsiateho júla 1969 pristál na Mesiaci lunárny modul Apollo 11. O deň neskôr sa mesačného povrchu prvýkrát dotkla ľudská noha. Na Mesiac vkročil astronaut Neil Armostrong a jeho kolega Buzz Aldrin ho čakal vo veliteľskom moduli na obežnej dráhe Mesiaca. Posádka sa na Zem vrátila 24. júla 1969. Všetci bezpečne pristáli v Tichom oceáne.

AS11-40-5951

Do roku 1972 pristálo na Mesiaci ďalších päť misií. Celkovo sa tak po Mesiaci prešlo 12 astronautov a stali sa tak jedinými ľuďmi, ktorí navštívili iné vesmírne teleso.

Šesť mesačných misií programu Apollo priviezlo 381,7 kg mesačných hornín. Väčšina je uložená v Lunar Receiving Laboratory v Houstone. Ich analýza podporila teóriu veľkého tresku, podľa ktorej vznikol Mesiac po zrážke Zeme s telesom veľkosti Martu. Zrážka spôsobila vyvrhnutie materiálu zo Zeme a z telesa na obežnú dráhu Prazeme. Z tohto materiálu sa vytvoril prstenec, ktorý sa postupne sformoval do Mesiaca.

AS11-40-5868

Konšpiračné teórie

Existujú teórie, že celý program Apollo bol podvod a zábery z Mesiaca nakrútili v štúdiách. Odštartoval ich Bill Kaysing svojou knihou We Never Went to the Moon v roku 1974.

Mnohí analyzovali fotografie z misie. Podľa zástancov teórie, že ide o podvod, sú na fotkách zlé smery a tiene. Mali by byť vidieť hviezdy, americká vlajka nemôže na Mesiaci viať. Vraj nie je možné prežiť prelet Van Allenovými pásmi, motor lunárneho modulu by počas pristávania vytvoril kráter. Ich argumenty vychádzajú z neznalosti a nepochopenia fyzikálnych zákonov a vedci ich odmietli.

Tieto teórie sú však populárne dodnes. NASA pri príležitosti výročia misie na Mesiac poslala konšpirátorom jasný odkaz. Na svojej stránke zverejnila 10 000 fotografií. Všetky ich nájdete TU!Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?