10. 01. 2017 06:00 | BRATISLAVA/ bety.cz

Ľudia, ktorí vulgárne nadávajú, sú v jednej veci lepší ako ostatní

Ľudia, ktorí častejšie kľajú, sú aj zdravší.

Ľudia, ktorí vulgárne nadávajú, sú v jednej veci lepší ako ostatní
Ľudia, ktorí vulgárne nadávajú, sú v jednej veci lepší ako ostatní Foto: Shutterstock.com

Podľa starých spoločenských noriem je vulgárne nadávanie neslušné a často sú ľudia, ktorí nechodia ďaleko po nadávku, považovaní za menej inteligentných a grobianov. Psychológovia z Cambridge však tvrdia, že nadávanie je nefiltrované a úprimné vyjadrovanie emócií. Tí, ktorí ho naopak filtrujú, môžu túto vlastnosť zneužívať k neúprimnosti. Píše bety.cz.

V predchádzajúcej štúdii vedci zase zistili, že nadávajúci ľudia sú častejšie nevinní v prípadoch obvinenia z páchania trestnej činnosti, než tí, ktorí si dokážu zahryznúť do jazyka.

"Môžete si myslieť, že keď niekto veľa nadáva, je to negatívne spoločenské správanie, ktoré je vnímané ako zlé a keď niekto veľa nadáva, tak ho môžu považovať aj za zlého človeka. Na druhej strane však nefiltruje svoj jazyk, takže nekladie taký dôraz na svoje príbehy o tom, čo sa stalo a neupravuje ich tak, aby z nich urobil klamstvo. Ľudia, ktorí viac hovoria a menej pri tom myslia, hovoria pravdivejšie," povedal profesor David Stillwell z Univeristy of Cambridge.

Podľa neho tiež výskum dokazuje, prečo bol Donald Trump v prezidentských voľbách vyzdvihovaný pre svoju úprimnosť. Ľudia totiž jedincov, ktorí nedržia emócie na uzde a občas im ujde aj vulgárne slovo, vnímajú ako úprimnejších.

Ľudia, ktorí častejšie kľajú, sú aj zdravší. V miernej forme je totiž nadávanie z emočného hľadiska zdravé. Pomáha vypustiť paru a navyše prispieva ku kreativite.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?