27. 07. 2017 11:25 | KUALA LUMPUR/kacs

Vedcov zaskočil tajomný tvor. Pozrite, na čo mu slúžia ústa

Vyzerá, ako keby niekomu ukradol fúzy.

Tajomný červ v Malajzii.
Tajomný červ v Malajzii. Foto: YouTube

Muž v Malajzii nedávno zachytil na video slizkého tvora. Odborníci o ňom povedali, že môže byť novinkou vo vede, informuje National Geographic.


Zvláštneho červa spozoroval na prechádzke po horách. Muž z Dánska videl opice, pijavice, škorpióny a hady, ale toto zviera vôbec nepoznal. Myslel si, že to môže byť had, a tak ho nakrútil na kameru. Odborníci hovoria, že pravdepodobne ide o neznámy druh rodu Bipalium, ktorý je známy pod bežnými názvami čierny červ a planétka široká.

Video je však podľa nich neobvyklé. "Tieto červy totiž obyčajne žijú v podzemí a na povrch vychádzajú len vtedy, keď sú mokré a tmavé," hovorí biológ zo štátnej univerzity v New Yorku Peter Ducey.

Široká hlava červa je pravdepodobne vybavená senzorickými orgánmi. Cez ňu prijímajú potravu, ale cez ten istý otvor sa jej aj zbavujú.

Hoci existuje rozsiahla vedecká literatúra o tomto rode, mnohé z jednotlivých druhov červov ešte vedci neklasifikovali, dodáva biológ. Potrebovali by zhromaždiť vzorky DNA zvláštneho tvora na videu, aby ho identifikovali.

Komentáre ( 0)