04. 10. 2017 14:41 | BRATISLAVA/THE SALON

Veľké slová Marka Zuckerberga: Prosí o odpustenie za Facebook

Vyhlásenie šéfa najväčšej sociálnej siete je vyjadrením toho, že Zuckerberg si uvedomuje, že Facebook je zneužívaný na šírenie klamstiev a nenávisti.

Šéf sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg.
Šéf sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg. Foto: TASR

Zakladateľ a CEO Facebooku Mark Zuckerberg verejne požiadal o odpustenie na svojom profile pri príležitosti židovského sviatku Jom kipur.

„Všetkých, ktorým som tento rok ublížil, prosím o odpustenie a posnažím sa polepšiť," napísal. „Za všetky spôsoby, kedy bola moja práca využitá, aby ľudí rozdeľovala, miesto, aby nás spájala. Prosím o prepáčenie, budem pracovať na tom, aby sa to zlepšilo," uviedol Mark.

Toto silné vyhlásenie šéfa najväčšej sociálnej siete je vyjadrením toho, že Zuckerberg si uvedomuje, že Facebook je zneužívaný na šírenie klamstiev tzv. „hoaxov a fake news" a šírenie nenávisti. V Amerike prebieha aj veľká diskusia o tom, že sociálne siete boli zneužité na to, aby rôzne skupiny a štáty zasahovali do amerických volieb v roku 2016. Vyšetrovanie stále pokračuje a na výsledky sa čaká. Zuckerberg ale odmieta, že šírenie nezmyslov na Facebooku mohlo ovplyvniť výsledky volieb.

Dokonca povedal, že iba blázon by si mohol myslieť, že vymyslené politické príbehy by mohli mať efekt na voľby.

„Osobne si myslím, že myšlienka o tom, že „fake news", ktoré sú iba malou časťou obsahu, ovplyvnili výsledky volieb nejakým spôsobom - je šialená," povedal v súvislosti s voľbami Zuckerberg. Podľa neho ľudia volia hlavne na základe svojich životných skúseností.

Novinári spoločnosti ProPublica poukázali na to, že sa na sieti objavili inzeráty, ktoré sa na základe algoritmov zamerali na antisemitské skupiny a pomohli sa im organizovať, píše The Salon.

Je dokázané, že sociálne siete boli aktívne využité aj pri organizovaní pochodu "Unite the Right" (Spojme pravicu) v meste Charlottesville vo Virgínii, kde bola zabitá jedna demonštrantka po tom, čo do davu vrazilo auto, ktoré riadil odporca antiprotestu proti radikálom. Pravicoví radikáli sa podľa novinárov na Facebooku organizovali do posledného dňa pred protestom.

Facebook/Mark Zuckerberg

Facebook je vyšetrovaný aj v súvislosti s kauzou údajného ruského zasahovania do prezidentských volieb a Mark Zuckerberg úradom poskytol inzerciu, ktorú si mali platiť ruské spoločnosti s cieľom ovplyvniť voľby.

Odhliadnuc od veľkých káuz sociálne siete sú zneužívané každodenne na vyjadrenie nenávisti tzv. hate-ov voči rôznym ľuďom, skupinám a pod. Obrovským problémom je aj takzvaný Body shaming, kedy sa ľudia verejne vysmievajú iným za to ako vyzerajú, či si nemiestne a často primitívne a vulgárne nadávajú.

Verejné ponižovanie a útoky vidíme každý deň, mnohokrát však pod profilom nenájdeme skutočnú osobu ale tzv. trolla, ktorý primárne chce urážať a napádať iných a nemá odvahu vystúpiť pod svojou skutočnou identitou. S tým sa často v našej práci stretávame aj my.

Témou samou o sebe je zneužívanie sociálnych sietí na šírenie radikalizmu. Mnoho radikálnych islamistov a budúcich teroristov sa napríklad začalo radikalizovať práve vďaka kontaktom, ktoré našli na sociálnych sieťach. Prípadne sa dostali do styku s budúcimi spolupáchateľmi.

Je jasné, že sociálne siete významne zasiahli do našich každodenných životov a mnoho ľudí sa s tým nevie, respektíve nechce vyrovnať a strácajú vo virtuálnom svete zábrany a zabúdajú na základné pravidlá slušnosti.

Čaká nás ešte dlhá cesta, no Markova myšlienka, že by sa ľudia mali spájať pre spoločné dobro a na to využívať sociálne siete, je sľubným základom pre rozvoj komunikácie, ktorú stále viac a viac pretvárajú najmodernejšie vedecké výdobytky.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?