Správy z vášho kraja:
09. 11. 2017 06:00 | LISABON/ENEX

VIDEO: Sophii udelili občianske práva. Humanoidi sa pomaly stávajú súčasťou spoločnosti

Sophia, takzvaný sociálny robot, je inšpirovaný krásnou britskou herečkou Audrey Hepburn.

Robotka Sophia počas prejavu.
Robotka Sophia počas prejavu. Foto: Profimedia

Firma Hanson Robotics vyrába robotov, ktorí vyzerajú ako ľudia. Firma kladie veľký dôraz na to, aby stroje dokázali napodobniť ľudskú mimiku a komunikovať zdanlivo spontánne a bezprostredne.

Ich najznámejším výtvorom je Sophia, takzvaný sociálny robot, ktorý je inšpirovaný krásnou britskou herečkou Audrey Hepburn. Saudská Arábia jej dokonca ako prvému robotovi v histórii - pridelila občianske práva, čo vyvolalo veľké pobúrenie, najmä u miestnych žien, ktoré tvrdia, že robotka ma viac práv ako ony.

Sophia už navštívila mnoho televíznych relácií, bežne komunikuje s médiami a dokazuje to, že budúcnosť, kedy roboty budú súčasťou nášho každodenného života je bližšie, ako si myslíme. Mnoho ľudí ale upozorňuje na to, že nie je vôbec isté, že dokážeme umelú inteligenciu z dlhodobého hľadiska ovládať. Jednoducho bude múdrejšia a efektívnejšia ako tá ľudská.

Na videu, ktoré pochádza z vedeckej konferencie v Lisabone jej pomáha aj ďalší produkt spoločnosti Hanson. Nie je nim nikto iný, ako robotické alter ego Alberta Einstaina.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?