15. 11. 2017 09:33 | ŽENEVA/TASR

Najväčší dražený diamant kúpil neznámy Číňan cez telefón

Bol vsadený do náhrdelníka zo smaragdov a ďalších diamantov.

Najväčší dražený diamant na dražbe.
Najväčší dražený diamant na dražbe. Foto: TASR/AP

Najväčší diamant, aký sa kedy dostal na dražbu, predali v utorok (14. 11.) večer na aukcii v Ženeve za 28,7 milióna eur.

S odvolaním sa na aukčnú sieň Christie's o tom informovala agentúra DPA s tým, že pokiaľ ide o výšku sumy, ide o svetový rekord v tejto kategórii.

Nový majiteľ tento takmer číry diamant vo veľkosti zápalkovej škatuľky kúpil cez telefón a jeho meno nie je známe.

Diamant farby D a typu 11A, teda číry, transparentný a mimoriadne ojedinelý, sa našiel vlani vo februári v diamantovej bani Lulo v Angole. Následne tento drahokam s hmotnosťou 404 karátov skúmali odborníci v Antverpách.

V New Yorku ho neskôr skupina desiatich odborníkov zmenila do súčasnej podoby: 163-karátový diamant nazvaný The Art of Grisogono bol vsadený do náhrdelníka zo smaragdov a ďalších diamantov.

 

Na aukcii v Ženeve okrem toho v utorok za 12,3 milióna eur predali aj diamant, ktorý v minulosti zdobil koruny štyroch francúzskych kráľov, štyroch kráľovien a dvoch cisárov.

Jemne ružovkastý diamant, známy ako Le Grand Mazarin.
Jemne ružovkastý diamant, známy ako Le Grand Mazarin. Foto: TASR/AP
 

Jemne ružovkastý diamant, známy ako Le Grand Mazarin, (Veľký Mazarin) dala do dražby jedna z európskych šľachtických rodín. Bližšie informácie o majiteľoch sieň Christie's odmietla zverejniť, dodala len, že nešlo o nemeckú rodinu.

Le Grand Mazarin pochádza z indickej bane Golla Konda (iným názvom Gólkonda, v anglickom prepise Golconda), ktorá je známa aj ako nálezisko iných slávnych diamantov - našiel sa tam napríklad aj Koh-i-Noor.

Kráľovská koruna s diamantom Koh-i-noor.
Kráľovská koruna s diamantom Koh-i-noor. Foto: TASR/AP
 

Prvým známym majiteľom predaného diamantu bol francúzsky kardinál Jules Mazarin, ktorý ho pred svojou smrťou v roku 1661 odkázal francúzskej korune. Patril Ľudovítovi XIV., ktorý zmenil zámok vo Versailles na pompézne kráľovské sídlo, i Ľudovítovi XVI., ktorý bol počas Veľkej francúzskej revolúcie popravený. Vlastnil ho aj cisár Napoleon.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?