21. 11. 2017 10:56 | BERLÍN/kacs

Mali nimi kontrolovať deti, namiesto toho odpočúvali učiteľov. Smart hodinky v Nemecku zakázali

Predávajú sa aj na európskom trhu.

Dieťa so smart hodinkami.
Dieťa so smart hodinkami. Foto: shutterstoc.com/LightField Studios

Nemecký federálny úrad Bundesnetzagentur zakázal predaj detských smart hodiniek s funkciou odpočúvania. Podľa neho tieto produkty ohrozujú súkromie detí a okolia, informuje pcwelt.de.

Hodinky, ktoré sa predávajú aj na európskom trhu, sú určené najmä pre deti vo veku od 5 do 12 rokov. Majú SIM kartu a obmedzené telefónne funkcie. Tieto sú nastavené a kontrolované prostredníctvom aplikácie.

Disponujú funkčnosťou, ktorá umožňuje rodičom iniciovať na diaľku a nepozorovane jednosmerný hlasový hovor z hodiniek na ich telefón a tajne monitorovať dieťa počúvaním zvukov jeho okolia.

"Podľa našich vyšetrovaní hodinky používajú napríklad rodičia na počúvanie učiteľov v triede," vysvetľuje pre portál Jochen Homann, prezident federálnej sieťovej agentúry. Tá zároveň odporúča školám, aby venovali väčšiu pozornosť hodinkám s funkciou odpočúvania medzi študentmi.

Ktokoľvek, kto má takéto "odposluchové hodinky", ich musí okamžite zničiť, varuje úrad. Podľa legislatívy ide totiž o zakázané odpočúvacie zariadenia respektíve neautorizované vysielacie zariadenia.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?