Správy z vášho kraja:
09. 02. 2018 22:45 | RIO DE JANEIRO/TASR

Začal sa najslávnejší karneval na svete

Očakáva sa, že ho navštívi viac ľudí, ako je obyvateľov Slovenska.

Usmiata účastníčka začiatku karnevalu v Brazílii.
Usmiata účastníčka začiatku karnevalu v Brazílii. Foto: AP Photo/Leo Correa

Svetoznámy karneval v brazílskom Riu de Janeiro sa v piatok začal tým, že starosta Marcelo Crivella odovzdal kľúč od mesta Kráľovi Momovi, vymyslenej postave, ktorú stvárňuje najtučnejší muž a jeho úlohou je viesť najväčšiu párty na svete trvajúcu deväť dní.

Podľa očakávania bude v uliciach brazílskeho mesta tancovať, popíjať a predvádzať sa v maskách približne 6,5 milióna ľudí, vrátane 1,5 milióna turistov.

Úvodnú slávnosť zahaľovala neistota, keďže Crivella, bývalý protestantský kazateľ, vlani vynechal začiatok karnevalu a znížil rozpočet na školy samby pre rok 2018.

Avšak starosta teraz návštevníkov ubezpečil, že "rozhodne nie je zaujatý proti karnevalu" a že "urobil všetko pre to, aby karneval oslnil a bol úspešný".

Karnevalový kráľ - kráľ Momo preberá od starostu Rio de Janeiro Marcela Crivellu kľúč od mesta.
Karnevalový kráľ - kráľ Momo preberá od starostu Rio de Janeiro Marcela Crivellu kľúč od mesta. Foto: TASR/AP
 

Organizátori oznámili, že tance naznačia aj problémy bývalého prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu, ktorého by mnohí Brazílčania radi znova videli v prezidentskom úrade - napriek tomu, že bol odsúdený za korupciu. Voľby sa budú konať v októbri, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Karneval sa dotkne aj ekonomickej krízy štátu Rio de Janeiro, ktorý prišiel v roku 2017 o 80-tisíc pracovných miest, a podľa očakávania bude mať tento rok rozpočtový deficit vo výške tri miliardy dolárov.

Farbami hýriaci karneval však prinesie aj určitú ekonomickú pomoc v podobe zárobkov z turistického ruchu, útrat a kostýmov v hodnote približne miliardy dolárov.

Ženy medzitým rozbehli kampaň proti sexuálnemu obťažovaniu, ktorým trpia počas karnevalov. Feministické skupiny sa chystajú distribuovať tisíce dočasných tetovaní s textom: "Nie znamená nie."

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?