16. 11. 2018 06:00 | LONDÝN/rd

Nádej pre ľudstvo? Vedci tvrdia, že na tejto ľadovej exoplanéte môže fungovať život

Malý objekt sa pritom nenachádza od Zeme až tak ďaleko.

Vesmír
Vesmír Foto: Shutterstock.com

Zdá sa, že ľudstvo by už čoskoro mohlo prísť na ďalší spôsob, ako vyriešiť čoraz väčšiu preľudnenosť na Zemi. Novým domovom ľudí, by sa v budúcnosti mohla stať zamrznutá trpasličia planéta.

Profesorka Carole Haswell z Open University, ktorú citoval vedecký časopis Nature, tvrdí, že na exoplanéte, obiehajúcej okolo Barnardovej hviezdy, by mohol fungovať život.

Trpasličia exoplanéta červenej farby je od našej planéty vzdialená šesť svetelných rokov, pričom jej hmotnosť je trojnásobne väčšia ako tá, ktorú má Zem.

Teplotu jej povrchu vedci aj tak odhadujú na zhruba mínus 150 stupňov Celzia.

Napriek tomu veria, že kvapalná voda, ktorú zohrieva geotermálna činnosť, môže pod ľadom udržovať život.

Carole prirovnala exoplanétu k Európe, jednému z mesiacov planéty Jupiter. "Je zrejmé, že Európa má podpovrchový oceán, ktorý zrejme možno považovať za prostredie na život. To isté môže platiť aj v tomto prípade," hovorí.

Podľa nej "Superzeme" ako táto udržujú, v porovnaní s menšími telesami, geotermálnu aktivitu dlhšie.

"To by mohlo byť užitočné pre poskytnutie trvalého tepla a chemických procesov potrebných pre vznik zložitých organických molekúl," dopĺňa.

Existenciu tejto exoplanéty potvrdili len nedávno po takmer 20-ročnom pozorovaní v observatóriu v španielskej Granade pomocou radiálnej rýchlosti.

Tá môže byť presne odmeraná porovnaním vlnových dĺžok spektra vo vysokom rozlíšení a laboratórnych meraní.

Komentáre ( 0)