Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

10. 03. 2019 07:00 | BRATISLAVA/mm

Exotický raj v Európe: Sopečné ostrovy, ktoré mnohí turisti donedávna nepoznali

Úrady počet turistov regulujú, výstrahou im je totiž Island, ktorý po nájazdoch miliónov cestovateľov začína pociťovať negatívne dôsledky.

Sopečné jazero Sete Cidades
Sopečné jazero Sete Cidades Foto: Shutterstock/Olga Chiorescu

Exotický raj v Európe. Inak sa asi ani nedajú nazvať sopečné ostrovy, ktoré ležia v Atlantickom oceáne asi 1500 kilometrov od portugalského pobrežia. Podľa povestí majú predstavovať zvyšky bájnej Atlantídy a hovoria im aj Jastrabie ostrovy. Reč je o Azoroch.

azory.jpg
 

Azory, pre turistov zem dlho nepoznaná

Hovorí sa, že donedávna sem najviac turistov prišlo vtedy, keď tu núdzovo pristal nejaký zaoceánsky let. Tomuto stavu dopomáhali aj miestni obyvatelia, ktorí majú radi svoj pokoj. Pred pár rokmi sa ale situácia zmenila, keď si túto destináciu všimli najznámejšie cestovateľské portály a blogy.

Turisti zrazu začínali prichádzať vo väčších húfoch, úrady ich počet stále regulujú. Výstrahou im je totiž Island, ktorý po nájazdoch miliónov cestovateľov ročne začína pociťovať negatívne dôsledky masového turistického ruchu.

Obyvatelia si tak strážia nádhernú prírodu, ktorá okrem piesočnatých pláži ponúka vysoké vulkanické pohoria či množstvo kráterov a sopečných jazier. Veľkým lákadlom sú aj horúce termálne pramene.

Piesnočnaté pláže na Azoroch
Piesnočnaté pláže na Azoroch Foto: Shutterstock/vidalgo
 

 

Azory
Azory Foto: Shutterstock/Francesco Bonino
 

Lov veľrýb

V minulosti sa Azory preslávili lovom veľrýb, treba ale zabudnúť na veľké lode s profesionálnymi rybármi. Veľakrát do malej drevenej loďky naskákali chlapi z dediny, ktorých hnala na more len vidina peňazí. Aj z tohto dôvodu malo množstvo výprav tragický koniec.

Samotný lov veľrýb zakázali pred dvadsiatimi rokmi. Toto obdobie dokumentuje veľmi známe múzeum rybárstva na ostrove Pico. V súčasnosti veľryby, ale aj delfíny patria k obrovským atrakciám, keďže sa dajú sledovať priamo na mori.

Veľryby pri Azoroch
Veľryby pri Azoroch Foto: Shutterstock/wildestanimal
 

Ostrovy síce patria Portugalsku, ale tradíciu s býkmi, pred ktorými utekajú ľudia, majú spoločnú so španielskou Pamplonou. Občas býk niekoho naberie, ale podľa miestnych vždy ide len o „hlúpeho" turistu. Táto atrakcia sa každý víkend koná na ostrove Terceira.

Ľudia utekajú pred býkmi
Ľudia utekajú pred býkmi Foto: Shutterstock/ RicardoTeixeiraFotografia
 

Európsky čaj

Azory sú jediné európske miesto, kde sa darí pestovaniu čaju. Krajinu tak dotvárajú krásne čajové polia a továrničky. Na ostrovoch sa darí aj banánom a ananásom. Miestni toho vďaka úrodným pôdam dopestujú všetkého dostatok a vždy všetko servírujú čerstvé.

Čajové plantáže
Čajové plantáže Foto: Shutterstock/ Lukasz Janyst
 

Celoročnej úrode dopomáha aj subtropické podnebie, ktoré zabezpečuje, že teploty sa tu hýbu od 15 stupňov v zime, po 28 stupňov v lete. Treba sa ale pripraviť na silný vietor, ten často mení charakter počasia.

Komentáre ( 0)