07. 09. 2017 17:00 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

V Banskobystrickom kraji to vrie! Poraziť chcú Mariána Kotlebu

Do volieb ostávajú dva mesiace, vyzerá to tak, že jeseň bude horúca.

Marian Kotleba
Marian Kotleba Foto: TASR

Chcú poraziť Mariána Kotlebu! V Banskobystrickom kraji to vrie. Vyzývatelia terajšieho župana vymýšľajú spôsoby, ako ho zosadiť. Podporovateľov má ale aj Marián Kotleba. Súboj sa vyostruje, aj keď do volieb ostávajú ešte dva mesiace.

Jeseň bude politicky horúca. Na jednej strane Marián Kotleba, terajší predseda samosprávneho kraja."Som sa rozhodol, že do kandidatúry pôjdem a zabojujem, aby som nebol sam, ale mal som aj svojich poslancov," hovorí Marián Kotleba.

 

O post ho chce pripraviť 16 protikandidátov. Tí, ktorí majú podľa doterajších predvolebných prieskumov najväčšie šance, hovoria už teraz o spájaní síl. Rozhodujúce pre nich bude, čo si voliči myslia.

"Na konci septembra si objednáme prieskum, ktorý nám ukáže, na akej pozícii sme, Podla toho sa vzdáme, alebo budeme pokračovať," uvádza Ján Lunter.

"...vyrokovať si prieniky v programoch, aby sme mohli vyhodnotiť, kto je schopný poraziť Mariana Kotlebu," vraví ďalší kandidát Stanislav Mičev.

"Môj plán je rokovať s tými, ktorí majú záujem sa dohodnúť a na prelome septembra a októbra sa stať alebo podporiť najsilnejšieho demokratického kandidáta," vysvetľuje Martin Klus.

Martin Juhaniak, ktorý je podľa aktuálne posledného prieskumu štvrtý z najsilnejšej päťky, to však vidí inak. "Momentálne o vzdaní sa neuvažujem. Situáciu budem analyzovať a zachovám sa zodpovedne voči obyvateľom nášho kraja," uvádza.

Kandidáti pravdepodobne počítajú s tým, že ak sa spoja, spoja sa aj ich voliči. Politológ Ján Baránek ale hovorí, že to vôbec nemusí byť tak. Môže sa to dokonca obrátiť proti nim. "Samotní voliči takéto rozhodnutie vôbec nemusia akceptovať a môžu ísť dokonca proti ich názorom. Povedia si, že prečo by som sa mal riadiť ich rozhodnutím, keď mne ten kandidát vôbec nevyhovuje a voliť radšej nepôjdem," vysvetľuje politológ.

Kým Kotlebovi protikandidáti o odstupovaní v prospech najsilnejšieho len uvažujú, v prospech Mariána Kotlebu už odstúpil Marek Mališ, krajský predseda Strany zelených. Strana ho však krátko nato vylúčila.

Voľby do krajských zastupiteľstiev budú 4. novembra.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?