12. 10. 2017 14:48 | BRATISLAVA/TASR

SNS vyzýva herca Jána Grešša, aby zvážil kandidatúru na predsedu Nitrianskeho kraja

Danko si myslí, že tým najsilnejším kandidátom je súčasný župan Milan Belica.

Andrej Danko.
Andrej Danko. Foto: TASR

Koaličná SNS vyzýva kandidáta na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), herca Jána Grešša, aby zvážil pokračovanie v kandidatúre. Poukázala pritom na jeho protikandidáta - súčasného predsedu NSK Milana Belicu, ktorý je podľa SNS najsilnejším z kandidátov.

Národniari totiž tvrdia, že v Nitre je obdobná situácia ako v Banskej Bystrici a hrozí, že post predsedu kraja môže získať kandidát z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.

Predseda SNS Andrej Danko vo štvrtok na tlačovej konferencii uviedol, že čo sa týka Nitry, nechápe postup niektorých kandidátov na predsedu NSK. "Myslím si, v najbližšom období to bude potvrdené niekoľkými prieskumami, že tým najsilnejším kandidátom je pán Belica.

Verím, že ak tieto trendy budú potvrdené, aj pán Greššo zváži svoje pokračovanie v kandidatúre," povedal. Danko zároveň prisľúbil, že mu ako súkromná osoba prispeje na prieskum v renomovanej agentúre, ktorú si môže vybrať.

Tohtoročné voľby do VÚC môžu podľa šéfa SNS totiž rozhodnúť o tom, ako bude vyzerať parlament v roku 2020 a kto bude po tomto roku vládnuť. "Ja nehovorím, že to musí byť súčasná koalícia, nech je to aj opozícia. O tom rozhodujú ľudia, ale nech to nie sú holohlaví chlapci, napichaní steroidmi," skonštatoval Danko.

Aj SNS mala podľa jeho slov ambície mať kandidáta na predsedu NSK, ale dosiahli v koalícii dohodu. Smer-SD, SNS a Most-Híd tak vo voľbách spoločne podporujú Belicu. Jedného z možných kandidátov na predsedu NSK však zvažovala SNS, a to podpredsedníčku strany Evu Smolíkovú.

Tá uviedla, že svoju kandidatúru musela zvážiť a nakoniec u nej prevážil pocit zodpovednosti. "Preto by som chcela verejne vyzvať pána Grešša, aby aj u neho zapôsobil pocit zodpovednosti a veľmi poctivo zvážil svoju kandidatúru," povedala.

 

Greššo, ktorého vo voľbách podporujú SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca, Demokrati Slovenska, uviedol, že Danko má vyzvať svojich koaličných partnerov, aby vyšetrili a potrestali všetky politické krádeže a klamstvá, ktoré sa akože nikdy nestali a neexistujú.

"V tej chvíli vyschne živná pôda extrémizmu a nebude treba vyzývať na 'občiansku uvedomelosť', ktorú súčasná vládna garnitúra nemá. Som proti extrémizmu, som proti nehoráznej korupcii. Sú to spojené nádoby, ktoré sa navzájom živia a účelovo zneužívajú voličskú neinformovanosť, nevedomosť a oddanosť 'natieranú' populizmom," povedal Greššo.

Ako tvrdí, vie, ako sa má správať a zachovať, preto Dankove rady a výzvy nepotrebuje. O post predsedu NSK sa uchádza osem kandidátov. Okrem Belicu a Grešša zabojujú o kreslo predsedu kraja Iván Farkas (SMK-MKP), László Hajdu (Maďarská kresťanskodemokratická aliancia), Renáta Kolenčíková (nezávislý kandidát), Ján Marko (Nový parlament), Peter Oremus (nezávislý kandidát) a Milan Uhrík (Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko).

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?