Nedeľa 19.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
19. 10. 2017 09:00 | NITRA/Marcel Marcišiak

Situácia, akú si slovenská politická scéna nepamätá: Čo na to povie volič?

Pri nízkej volebnej účasti majú najväčšie šance kandidáti s najväčšou mobilizačnou silou.

Andrej Danko a Ján Greššo
Andrej Danko a Ján Greššo Foto: TVNOVINY.sk TASR

Situácia, akú si slovenská politická scéna nepamätá. Andrej Danko sa rozhodol finančne podporiť kandidáta opozície, aby si dal urobiť prieskum. Na základe neho sa má Ján Greššo rozhodnúť, či odstúpi alebo zotrvá v boji o župana.

Predseda SNS, ktorý spolu so Smerom a Mostom-Híd podporuje Milana Belicu, chce takto predísť triešteniu hlasov medzi viacerých demokratických kandidátov. To, ako na to zareagujú voliči, je zatiaľ otázne.

Župa poznačená netradičnými koalíciami

Nitrianska župa je od svojho vzniku poznačená neobvyklými koalíciami, ktoré nemali veľa spoločného s celonárodnou politikou. Pravidelne sa vyťahovala maďarská karta, ktorá generovala tzv. slovenské koalície. Aj to môže podľa odborníka na extrémizmus Radovana Bránika pomôcť k úspechu kandidátovi ĽSNS Milana Uhríka.

„Za tie roky v kraji vznikli medzi zdanlivými súpermi silné a nebezpečné osobné, mocenské a obchodné väzby, ktoré pretrvali až do dnešných dní. Toto politicky vyšinuté správanie bolo jedným zo spúšťačov masívnej nespokojnosti, ktorej hovorcom sa aktuálne stal Milan Uhrík," upozorňuje Bránik.

web_koalicie.png
web_koalicie.png
 

Pri nízkej volebnej účasti, ktorá sa dá predpoveď aj tento rok, majú najväčšie šance kandidáti s najväčšou mobilizačnou silou. V minulosti to bol Smer, ktorého podržali hlavne starší voliči, ale aj maďarskí kandidáti s pevnou voličskou základňou. O enormnej mobilizácii sa však hovorí aj v kruhoch ĽSNS.

„Vzhľadom na značné limity troch takzvaných štandardných kandidátov považovaných za favoritov a ich nepripravenosť čeliť modernej a údernej mobilizačnej kampani ĽSNS je veľmi reálne, že ​štvrtým do partie bude Milan Uhrík. Budúcnosť predpovedať neviem, ale pokiaľ nedôjde k zásadnej zmene v kampaniach jeho súperov a ostanú v hre všetci traja, jeho šanca uspieť vo voľbách je veľmi reálna," doplnil Bránik.

Čo robia kandidáti?

V kampani nastala zaujímavá situácia po tom, čo predseda SNS Andrej Danko verejne deklaroval finančnú podporu 5000 eur Jánovi Greššovi. Za túto sumu si má urobiť prieskum, vďaka ktorému sa má rozhodnúť o jeho ďalšom osude vo voľbách.

„Myslím si, v najbližšom období to bude potvrdené niekoľkými prieskumami, že tým najsilnejším kandidátom je pán Belica. Verím, že ak tieto trendy budú potvrdené, aj pán Greššo zváži svoje pokračovanie v kandidatúre," povedal Andrej Danko.

Na transparentný účet Jána Grešša pribudlo 5000 eur od Andreja Danka
Na transparentný účet Jána Grešša pribudlo 5000 eur od Andreja Danka Foto: Reprofoto transparentný účet Jána Grešša
 

Kandidát opozície nečakane túto ponuku prijal, lebo podľa jeho slov na takýto prieskum nemá peniaze. Pre portál Aktuality.sk sa vyjadril, že zrejme si ho dá urobiť v agentúre Polis.

Kým sa ale vzdá kandidatúry, má dve podmienky. Tou prvou je, že rozdiel medzi ním a Milanom Belicom musí byť priepastný. Druhou podmienkou je, že sa musí ukázať, že Milan Uhrík predstavuje reálnu hrozbu.

Čas sa však kráti, lebo výsledky tohto prieskumu musia byť známe do soboty 21. októbra, keďže začne platiť dvojtýždňové moratórium.

A čo na to volič?

Najpodstatnejšie bude, ako sa v tejto situácii zachová volič. Podľa sociológa Martina Slosiarika je situácia pre bežného voliča dosť neprehľadná.

„Máloktorý volič bude pátrať po tom, ako k tomu vlastne došlo, čo bolo spúšťačom a aký bol prvotný cieľ celej tejto akcie. Tento ping pong medzi politikmi nakoniec v podstate nikomu zo zúčastnených neprinesie žiadne zisky, ba naopak, môže viesť k stratám na volebnej účasti," vysvetlil Slosiarik.

Pripája sa aj Radovan Bránik. „Žiaľ, v tomto kraji sú voľby už miestnymi elitami chápané len ako nutné zlo a o hodnoty tam už dávno nejde. Či volíte pravicu alebo ľavicu, reálna moc nakoniec aj tak skončí v rukách jedinej skupiny," uzavrel Bránik.

web_kandidati.png
Foto: TVNOVINY.sk
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?