Štvrtok 23.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
20. 10. 2017 10:08 | BRATISLAVA/AKO,TA3

Uhrík v Nitre nie je favoritom a Smer má dôvod na spokojnosť, ukazuje prieskum

Agentúra AKO pre televíznu stanicu TA3 pripravila prieskum pred voľbami do VÚC.

Milan Uhrík kandidát ĽSNS na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Milan Uhrík kandidát ĽSNS na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Foto: TASR

Agentúra AKO pre televíziu TA3 postupne zverejňuje výsledky  prieskumu na županov - zatiaľ v štyroch krajoch: v Nitre, Košiciach, Trenčíne a Trnave. Prieskumy ukazujú, že s najvyššou pravdepodobnosťou uspejú župani podporovaní stranou SMER-SD.

V piatok (20. októbra) uverejnili aj výsledky z ďalších štyroch krajov - Bratislavský, Banskobystrický, Prešovský a Žilinský. Od soboty totiž začne platiť dvojtýždňové moratórium pred voľbami do VÚC, ktoré sa uskutočnia 4. novembra.

Nitra Uhríka nefavorizuje

Výskum agentúry vyvracia obavy mnohých politikov, že v Nitre vyhrá nominant ĽSNS Milan Uhrík. Podľa preferencií by skončil štvrtý. V Nitre vedie Milan Belica (Smer, SNS, Most-Híd) so ziskom 38,9 % a za ním nasleduje nezávislý kandidát Peter Oremus (19,3 %). Tesne za ním potom nasleduje kandidát pravice Ján Greššo (17,9 %) a Milan Uhrík by získal (9,4 %). Päticu uzatvára kandidát SMK Iván Farkas s (8,8 %) hlasov.

V Trnave vedie Mikuš

Súčasný župan Tibor Mikuš si podľa prieskumu svoj post s najvyššou pravdepodobnosťou udrží, získal by 40,8 % hlasov, podporuje ho vládny Smer-SD i SNS. Za ním nasleduje opozičný kandidát Jozef Viskupič s (30,5 %) hlasov. Tretím v poradí je József Berényi (12,1 %) a po ňom nasleduje Konrád Rigó s (10,1 %) hlasov.

Košice na vlne Smeru

V Košiciach už nekandiduje doterajší župan Zdenko Trebuľa. Strana SMER-SD na miesto neho postavila Richarda Rašiho. Vo voľbách by mu podľa prieskumu odovzdalo svoj hlas až 44,3 % opýtaných. Za ním nasleduje pravicový kandidát Rastislav Trnka (27,2 %). Tretím je kotlebovec Štefan Sumánek (6,5 %) pred Karlom Patakym (4,6 %), Róbertom Bačinským z Mostu (3,3 %) a Jarmilou Tkáčovou zo SNS (3 %).

Baška je lídrom v Trenčíne

Kandidát SMERU-SD Jaroslav Baška by v Trenčianskom kraji mohol získať dokonca nadpolovičnú väčšinu, čo z neho robí jasného favorita. Za ním nasleduje Renáta Kaščáková podporovaná pravicou (15,5 %). Tretiu priečku obsadil nezávislý Štefan Škultéty, primátor Trenčianskych Teplíc (13,9 %). S veľkým odstupom nasleduje Petra Hajšelová zo Sme rodina (4,7 %).

Agentúra AKO vykonala prieskum pre spravodajskú televíziu TA3. Uskutočnil sa medzi 6. a 18. októbrom 2017. Pracovníci agentúry telefonicky oslovili v každom kraji po 1000 respondentov a následne z počtu rozhodnutých voličov vypočítali volebný model.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?