28. 10. 2017 20:45 | ŽILINA/TV Markíza

Ľudí v Žilinskom kraji najviac trápia rozostavané cesty

V tomto kraji je ich najviac na Slovensku.

tunel Višňové
tunel Višňové Foto: TASR

Nedostavané diaľnice, preťažené cesty, s tým spojené dopravné nehody a obrovské kolóny do Žiliny z Kysúc aj z Martina. Od nového žilinského župana ľudia očakávajú, že bude riešiť najmä dopravu v kraji. Či po 12 rokoch nastane na stoličke župana zmena budú ľudia rozhodovať presne o týždeň.

Jednoduchá otázka na úvod: Aký by mal byť žilinský župan? Spevák Tomáš Bezdeda, či riaditeľ Žilinského divadla Anton Šulík majú jasnú predstavu. „Nový župan by mal byť taký, ktorý sa naozaj nebojí a necukne pred nejakou veľkou výzvou, pretože tým pádom nič nezíska a nič neurobí pre ľudí," myslí si bývalý SuperStarista. Myslí si, že v kraji by malo byť viac cyklotrás.

Žilina.
Žilina. Foto: Milan Gonda/shutterstock.com
 

Podľa Šulíka treba hľadať človeka, ktorý má záujem, má istý stupeň empatie, dokáže doviesť veci do zdarného konca. „Určite sa ako divadelník budem pýtať, čo ten človek je schopný urobiť pre kultúru v rámci toho kraja," dodáva s tým, že cesty sú pre Žilinčanov najsilnejšia dennodenná téma.

O post šéfa Žilinského kraja sa okrem súčasného župana, uchádza ďalších osem kandidátov. Sú medzi nimi manažéri, pedagógovia, starosta i poslankyňa parlamentu. Do poslaneckých kresiel by si chcelo sadnúť oveľa viac kandidátov - až 377.

Nedostavaná diaľnica D1 a asi najdôležitejší tunel na Slovensku, tunel Višňové, či diaľnica D3 cez Kysuce. Na Kysuckej ceste dennodenne ľudia stoja hodiny v kolónach. Nepomohli ani blokády, výstavba najdôležitejších úsekov je ešte v nedohľadne.

Analytik INEKO Ján Kovalčík si myslí, že problém je vtom, že úseky D3 začali stavať v obrátenom poradí. „Namiesto toho, aby sa prioritne riešili úseky, z ktorých je najväčší dopravný prínos - úsek od Čadce po Svrčinovec a úsek od Žiliny po Kysucké Nové mesto, tak sa uprednostnil úsek Žilina - Strážov, ktorý sa mal stavať ako posledný," podotkol.

Naposledy bola volebná účasť na župných voľbách v Žilinskom kraji ani nie 22 percent, či bude tento rok vyššia a kto za najbližších päť rokov obsadí županské kreslo sa dozvieme presne o týždeň.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?