06. 11. 2017 19:52 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Končí sa údajné rodinkárstvo v Banskej Bystrici? Lunter vysvetľoval kontroverzné vyhlásenie

Ján Lunter musel už deň po voľbách vysvetľovať svoje kontroverzné vyhlásenie pre Denník N. Zazneli aj vážne podozrenia na adresu Mariána Kotlebu.

Jánovi Lunterovi prišiel zagratulovať aj prezident Andrej Kiska.
Jánovi Lunterovi prišiel zagratulovať aj prezident Andrej Kiska. Foto: TV Markíza

Synovi chce hľadať miesto v Úrade samosprávneho kraja. Ak to nevyjde, bude ho platiť ako poradcu zo svojich peňazí. Novozvolený banskobystrický župan Ján Lunter pripúšťa podobnosť s prístupom Mariána Kotlebu. Do Banskej Bystrice ho dnes prišiel podporiť prezident Andrej Kiska.

Poznajú sa už z minulosti. Prezident Andrej Kiska podporil Jána Luntera potom, čo verejnosťou otriasol škandál okolo jeho cícerovej nátierky.

Zhruba dvadsať minút sa rozprávali za zatvorenými dverami. Prezident neskôr vyslovoval meno novozvoleného šéfa banskobystrického kraja trochu skomolene.

"Zastavil som sa, aby som zablahoželal Jánovi Luntnerovi a poďakoval, že sa do tohto boja pustil," uviedol prezident Andrej Kiska.

"Je to ocenenie pre celý tím, hlavne pre ľudí, ktorí prišli k voľbám," povedal Ján Lunter.

Ján Lunter musel ale deň po voľbách musel vysvetľovať svoje kontroverzné vyhlásenie pre Denník N o tom, že chce v župnom úrade zamestnať svojho syna.

"Chcem ho mať pri sebe a je jedno, na ktorom poste, možno to bude post, ktorý nebude financovaný zo župných peňazí. Keď by som nenašiel nič iné a nebola by vôľa, zamestnám ho ako svojho poradcu za svoje peniaze," povedal pre denník.

Na otázku, či mu takýto postup nepripomína postup dosluhujúceho župana Mariána Kotlebu, reagoval takto: "Keď robia dvaja to isté, nie je to to isté. Je rozdiel Frederika a môj vzdelaný syn," myslí si nový župan.

Kým novozvolený župan plánoval prvé kroky v úrade, Marián Kotleba poslednýkrát rokoval s poslancami. Marián Kotleba sa síce s poslancami rozlúčil, nebolo to ale ich posledné zastupiteľstvo. Naplánovali si ešte jedno mimoriadne. Ale aj na tom dnešnom, pôvodne rozlúčkovom, zazneli veľmi vážne podozrenia.

Tie sa týkali informácií, ktoré zverejnil bezpečnostný analytik Radovan Branik krátko pred voľbami. Podľa jeho zistení sa na župnom úrade mali falšovať záznamy o dochádzke a vyplácať mzdy aj za čas, kedy ľudia nepracovali. Kontrolór župného úradu dostal úlohu to skontrolovať.

"Je to úplne v poriadku, poslanci to schválili, kontrolór to vykoná, úrad sa tomu nebude brániť. Pre mňa to bola novinka, ktorú som sa dozvedel z médií a pokladám to za vykonštruovanú záležitosť pred voľbami," dodal Kotleba.

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?