Správy z vášho kraja:
07. 11. 2017 12:25 , článok bol aktualizovaný 07. 11. 2017 15:03 | BRATISLAVA/TASR

Vedenie Smeru hodnotilo voľby, Fico neprišiel

Maďarič potvrdil, že o personálnych zmenách sa zatiaľ nehovorilo.

Na snímke predseda Smeru-SD a premiér SR Robert Fico
Na snímke predseda Smeru-SD a premiér SR Robert Fico Foto: TASR

Vedenie Smeru-SD rokovalo v utorok o výsledkoch sobotňajších (4.11.) krajských volieb, avšak bez lídra strany Roberta Fica, ktorý sa pred rokovaním ospravedlnil.

Ako novinárom povedal podpredseda strany Marek Maďarič, o personálnych zmenách sa zatiaľ nehovorilo, straníci si len charakterizovali župné voľby. V diskusii budú ďalej pokračovať.

Madarič to, že premiér neprišiel na rokovanie, za neštandardné nepovažuje. "Dostali sme hneď na začiatku informáciu, že nemôže prísť. Na vedeniach strany sa to stalo už veľakrát. Je to normálna vec, že premiér môže mať neodkladné povinnosti. Nič dramatické sa neudialo, my sme začali debatu, budeme v nej pokračovať aj s predsedom Smeru-SD," avizoval.

Podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini po rokovaní vedenia strany.
Podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini po rokovaní vedenia strany. Foto: TASR
 

Aj podpredseda strany Juraj Blanár informoval, že diskusia sa začala a výsledky budú až po analýze. Na otázku, či je osobne pripravený prevziať zodpovednosť, keďže neuspel v Žilinskom kraji, odvetil, že každý z vedenia strany sa voči tomu zachová zodpovedne.
Vicepremiér a podpredseda strany Peter Pellegrini uviedol, že členovia vedenia sa porozprávali a zadali si úlohy.

"Bola tam veľmi pokojná a normálna atmosféra. Sme dospelí ľudia, ktorí sa dlho poznáme, a vieme si na rovinu povedať veci. Nebolo to vôbec iskrivé ani dramatické, žiadna hádka. Začali sme rokovania a postupne budeme hovoriť, ako ďalej," poznamenal.

Šéf mediálneho tímu premiéra a poslanec Erik Tomáš niekoľkokrát zdôraznil, že Smer-SD potrebuje sebareflexiu. "Diskutujeme o tom, ale to najhoršie, čo môžeme urobiť, je odkazovať si to cez médiá. Preto je správne si to najskôr vydiskutovať doma a potom budeme prezentovať naše kroky pred verejnosťou," povedal s tým, že Fico sa k tejto debate pripojí a stranu má pevne v rukách.

Na margo skutočnosti, že predseda vlády sa od volieb pred médiami neukázal, Tomáš odvetil, že má právo na vyhodnotenie výsledkov volieb a postaví sa pred médiá vtedy, keď to uzná za vhodné. "Musíte byť trpezliví," konštatoval. Naznačil, že o výsledku volieb sa bude hovoriť aj na straníckom sneme v prvom decembrovom týždni.

 

Tomáš si nemyslí, že je možné hovoriť o úpadku Smeru-SD, skôr o strate dominancie. "Napriek tomu treba na to reagovať," zdôraznil. Na margo možných personálnych otázok poznamenal, že tak ďaleko nešli a nikto odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka nežiadal.

K samotným voľbám uviedol, že sa porovnávajú výsledky županov, ale nie krajských poslancov. "Smer-SD má dvojnásobne vyšší počet poslancov ako druhá najsilnejšia strana. Ešte aj naši koaliční partneri hľadia na nás z úctivej vzdialenosti," dodal.

Kaliňák pred rokovaním

Rozkol v strane Smer-SD by nemal nastať, lebo tento politický subjekt má silného lídra v podpore Roberta Fica. Pred utorkovým (7. 10.) stretnutím vedenia Smeru-SD to novinárom povedal podpredseda strany a minister vnútra Robert Kaliňák. Smer-SD sa dnes bude venovať víkendovým krajským voľbám.

"Našou úlohou je najmä adekvátne prezentovať naše myšlienky a prácu. Na tom musíme popracovať," povedal. Podľa Kaliňáka každý výsledok volieb niečo načrtne. Dôvod na svoj odchod z funkcie nevidí.

Robert Kaliňák.
Robert Kaliňák. Foto: TASR
 

"Z pohľadu regiónov vidno, že sú dramatické rozdiely. V niektorých krajoch sme skončili lepšie ako v minulých voľbách, v ostatných naopak. Mňa najviac osobne mrzia Košice. Je obdivuhodná práca Richarda Rašiho (Smer-SD) v meste a Košický kraj trochu zmeškal možnosť mať podobne silný rozvoj ako mesto," povedal.

Vicepremiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini však personálne zmeny v strane pripustil. "Musíme hľadať spôsob, ako pokračovať ďalej tak, aby strana bola úspešná v komunálnych aj parlamentných voľbách. Ak neurobíme vôbec nič, pokles bude pokračovať," myslí si.

Podpredseda Smeru-SD a minister hospodárstva Peter Žiga tvrdí, že ak bude musieť vyvodiť zodpovednosť za kauzu odmeny pre advokáta Radomíra Bžána, ktorá mohla strane poškodiť, urobí to. "Ja som si vždy vedel s kolegami zo strany vydiskutovať otvorené otázky a nemám problém to urobiť ani teraz," odkázal.

Minister kultúry a podpredseda strany Marek Maďarič zopakoval, že výsledok volieb bol pre Smer-SD prehrou. Podrobnejšie to komentovať nechcel, veci si chce prebrať s kolegami.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?