08. 11. 2017 12:00 , článok bol aktualizovaný 08. 11. 2017 16:26 | BRATISLAVA/kacs

Nezvláda Fico volebné prehry? Nemlčí po prvý raz

Po prvýkrát sa tak zachoval po parlamentných voľbách v roku 2002, ale aj po prehratých prezidentských voľbách.

Premiér Robert Fico hlasuje vo voľbách do VÚC.
Premiér Robert Fico hlasuje vo voľbách do VÚC. Foto: TASR

Zopakoval sa rovnaký scenár ako pri prezidentských voľbách v roku 2014. Dlhodobo najpopulárnejšieho a najdôveryhodnejšie slovenského politika Roberta Fica pri voľbe hlavy štátu porazil Andrej Kiska.

Po tom, ako bol výsledok nespochybniteľný, premiér na krátkom brífingu zablahoželal svojmu súperovi, novinári mu však nemali možnosť klásť ďalšie otázky. Odišiel so slovami „Tak, čo prehral som, dobrú noc a majte sa krásne." Z očí verejnosti sa stratil.

Vtedy však absolvoval celú kampaň so zlomenou nohou, a tak sa dalo zobrať aj jeho vysvetlenie, že potrebuje oddych. Ukázal sa až o tri dni a tiež na rokovaní vlády. K prezidentským voľbám sa však niekoľko týždňov nevyjadroval.

Robert Fico sa zranil na futbalovom zápase
Robert Fico sa zranil na futbalovom zápase Foto: Miroslav Vacula
 

Po prvýkrát sa tak zachoval po parlamentných voľbách v roku 2002. Vtedy Smeru prieskumy verejnej mienky pripisovali vysoké preferencie. Napokon však strana získala len 13,5 percenta a musela sa pobrať do opozície.

Teraz po porážke v župných voľbách, kedy strana stratila štyroch županov, urobil to isté. Premiér stále mlčí, na rozdiel od všetkých vysokopostavených politikov, stále nevydal ani jediné stanovisko. A priestor na to mal.

V utorok sa stretli najmocnejší muži Smeru. Zemetrasenie v strane sa ale nekonalo. Robert Fico sa na verejnosti neukázal ani tretí deň po voľbách. Dnes síce prišiel na rokovanie vlády, ale bočným vchodom. Novinárom sa vyhol.

Vladimír Mečiar v roku 2015.
Vladimír Mečiar v roku 2015. Foto: TASR
 

V minulosti sa takto zachoval aj Vladimír Mečiar. Po zdrvujúcej porážke ĽS- HZDS vo voľbách v roku 2012 sa na verejnosti neukázal mesiac a pol. Po tom svojim spolupracovníkom oznámil, že po 21 rokoch odchádza z čela strany.

Ficovo mlčanie ohľadne výsledku volieb považuje Richter za prirodzené

Generálny manažér strany a minister práce Ján Richter to po stredajšom rokovaní vlády označil za štandardné a prirodzené. Rovnako aj to, že sa Fico v utorok (7.11.) nezúčastnil na pravidelnom rokovaní vedenia strany.

"My hodnotíme z hľadiska orgánov, nejaký individuálny názor môj, jeho, a tak ďalej, je dôležitý, ale dôležité je, ako sa kolektívne k týmto veciam postavíme, takže je to úplne štandardné a prirodzené," skonštatoval Richter. Myslí si, že čo bolo treba, už Smer-SD povedal a teraz sa majú veci analyzovať. Nevylúčil, že následne dôjde aj k personálnym zmenám.

Výsledky krajských volieb hodnotia podľa Richtera jednotlivé štruktúry v strane. "Hodnotíme teraz, analyzujeme, kritiky už bolo dosť, tu nám sčasti vyjadrili voliči s tým, že vyjadrili niekde nespokojnosť a my sa musíme vedieť na základe toho zorientovať a prijať rozumné závery a opatrenia, aby sme boli úspešnejší," povedal Richter.

Svoj osobný názor na volebný výsledok Smeru-SD konkretizovať nechcel. "V tejto chvíli nie je podstatný. Ja ho vyjadrím na politickom orgáne a bolo by dobré, keby všetci, aj moji kolegovia, si vyjadrovali svoje názory najprv na politickom orgáne," zhrnul Richter.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?