10. 11. 2017 15:24 , článok bol aktualizovaný 10. 11. 2017 17:14 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Fico nehovorí o prehre: Oháňal sa počtom poslancov, stratu županov veľmi nespomínal

To, že sa k voľbám vyjadril až teraz, vysvetlil Fico tým, že si úmyselne zobral prestávku, aby pozoroval atmosféru po zverejnení volebných výsledkov.

Predseda vlády SR Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR

Predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico by chcel pre stranu viac županov a krajských poslancov, ale taký je väčšinový systém a nedá sa s tým nič robiť. Vyhlásil to na piatkovom brífingu s tým, že Smer-SD aj po minulotýždňových voľbách zostáva naďalej rozhodujúcou politickou silou.

To, že sa k voľbám vyjadril až teraz, vysvetlil Fico tým, že si úmyselne zobral prestávku, aby pozoroval atmosféru po zverejnení volebných výsledkov. "Mal som pocit, že sme v krajine, kde je občianska vojna. Veľká časť redakcií mi spôsobom interpretovania výsledkov volieb skôr pripomínala stranícke centrály opozičných strán," povedal s tým, že Slovensko je jedna z najslobodnejších krajín na svete z hľadiska slobody tlače, ale slovenské médiá s tým nevedia narábať.

Na margo personálnych zmien v strane avizoval, že sa o tom bude hovoriť na decembrovom sneme v Martine. "Ale nemám dôvod vyvodzovať zodpovednosť voči žiadnemu podpredsedovi strany," uistil.

 

Fico poukázal na skutočnosť, že Smer-SD získal 88 krajských poslancov, čo je suverénne najviac spomedzi všetkých strán. "Chcem teda vedieť, ako môže byť fiasko pre stranu, ak získa najviac poslancov? Samozrejme, že by som chcel viac, ale trendy z hľadiska nástupu nezávislých kandidátov sú silné," tvrdí.

Predseda vlády SR Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR
 

Fico sa k strate županských kresiel veľmi nevyjadroval 

Premiér poznamenal, že napr. SaS získala len 3,6 percenta poslancov, OĽaNO okolo päť percent. "Môžete to interpretovať, ako chcete. Pýtam sa, či je debaklom, ak sme priamo zvolili dvoch županov za Smer-SD a podporili sme jedného v Banskej Bystrici? Jasné, že by som chcel viac, ale taký je väčšinový systém," zopakoval. To, že oproti minulému obdobiu stratil Smer tri županské kreslá a jedno, kde dlhodobo podporoval Tibora Mikuša v Trnave, sa predseda vlády priamo nevyjadril.  

Ako predseda vlády sa poďakoval všetkým občanom, ktorí sa volieb zúčastnili. "Som presvedčený, že za tým boli aj otvorené výzvy troch najvyšších ústavných činiteľov, mobilizácia spočívajúca v náraste extrémizmu, ale aj štandardný súboj medzi stranami. Legitimita týchto volieb je vyššia ako v minulosti," povedal.

Slovensko podľa Fica aj v týchto voľbách potvrdilo, že je štandardnou demokratickou krajinou. "Nie sme žiadny mafiánsky štát, ale európska demokracia. Nikto v zahraničí nám nemôže vyčítať, že by sme tieto vnútorné demokratické procesy nevedeli zvládnuť," konštatoval.

Ako premiér preto zablahoželal všetkým, ktorí vo voľbách uspeli, ale aj tým, ktorí kandidovali a neuspeli. "Oceňujem aj porážku extrémizmu. Fašizmus sa nám tu plíži, preto výsledky volieb považujem za povzbudzujúce," dodal.

Fico podľa Remišovej prehru Smeru skrýva za počty poslancov

Na vyhlásenia Roberta Fica zareagovalo hnutie OĽaNO, ktoré hovorí, že sa predseda vlády snaží zakryť neúspech vo voľbách počtom poslancov.

"Treba si uvedomiť, že župné zastupiteľstvo má úplne iné postavenie ako Národná rada. Reálny výkon moci je v rukách župana, pretože župan je priamo volený ľuďmi na rozdiel od členov vlády, ktorí sa zodpovedajú NR SR," povedala líderka hnutia Veronika Remišová s tým, že moc strany Smer sa začína rúcať.

OĽaNO tvrdí, že premiér sa snaží prekryť výsledky volieb počtom poslancov

Namiesto toho, aby premiér Robert Fico (Smer-SD) priznal porážku, keďže Smer-SD získal jediného predsedu samosprávneho kraja za svoju stranu, snaží sa prekryť výsledky volieb počtom poslancov. Na margo vyhlásenia Fica k výsledkom volieb do VÚC to povedala líderka opozičného hnutia OĽaNO Veronika Remišová.

"Treba si uvedomiť, že župné zastupiteľstvo má úplne iné postavenie ako Národná rada (NR) SR. Reálny výkon moci je v rukách župana, pretože župan je priamo volený ľuďmi na rozdiel od členov vlády, ktorí sa zodpovedajú NR SR," povedala Remišová.

Do médií podľa jej slov prenikajú informácie o tom, ako sa jednotliví členovia Smeru-SD navzájom obviňujú za porážku vo voľbách. Z toho je podľa Remišovej zrejmé, že moc strany Smer-SD sa začína rúcať. "Možno to bude trvať ešte pár rokov, ale prvý signál je tu. Ľudia jasne povedali, že už majú dosť toho, akým spôsobom je spravované Slovensko a naše regióny," podotkla Remišová.

Reakcia liberálov

Fico prehral voľby do VÚC a ukazuje trápne grafy, ale fakty nezakryje, reagovala opozičná SaS. "Smer mal po minulých voľbách šesť županov, teraz má dvoch županov. Opozícia mala po minulých voľbách jedného župana, teraz má piatich županov. Kandidáti na županov na hlasovacom lístku s podporou Smeru získali 284.560 hlasov. Kandidáti na županov s podporou spojenej demokratickej opozície získali 357.409 hlasov, teda o vyše 72.000 viac ako kandidáti Smeru," argumentuje SaS.

Demokratická pravicová alternatíva sa podľa opozičnej strany dokázala spojiť a do týchto volieb išla spolu, aj čo sa týka poslancov, a Smer-SD porazila. SaS tvrdí, že Smer-SD získal 88 poslancov, strany demokratickej pravicovej alternatívy 105 poslancov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?