04. 01. 2016 16:21 , článok bol aktualizovaný 07. 02. 2016 19:26 |

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

3_olano-nova.jpg
3_olano-nova.jpg

 

História

2010 - 2012

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vzniklo síce v roku 2011, ale začalo sa formovať už v roku 2010, kedy sa jeho štyria hlavní predstavitelia na kandidátke Slobody a solidarity (SaS) dostali do parlamentu. O rok na to však strana po nezhodách hlavného lídra Igora Matoviča spolu s Jozefom Viskupičom, Erikou Jurinovou a Martinom Feckom vylúčila zo svojho poslaneckého klubu.


Odídenci tak založili spomínané hnutie, ktoré v parlamente pôsobilo až do predčasných volieb. Spočiatku mali ísť na ich volebnej kandidátke aj ľudia z Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS). Po požiadavke Igora Matoviča, aby išli na detektor lži, napokon z kandidátky odstúpili.

2012 - 2016

V predčasných parlamentných voľbách hnutie získalo niečo cez 8,5 percenta a stalo sa opozičnou stranou. Počas celého volebného obdobia nastalo v poslaneckom klube mnoho zmien. Medzi tie najvýraznejšie patril odchod poslanca Alojza Hlinu, ktorí si založil vlastnú stranu Občania. Tá sa napokon dohodla na spoločnom volebnom postupe s KDH. OĽaNO však pribralo Daniela Lipšica s jeho hnutím NOVA a hnutie Igora Matoviča zmenilo svoju skratku na OĽaNO - NOVA. Vo volebných prieskumoch sa pohybujú na úrovni 6 až 8 percent.


Prečítajte si rozhovor s lídrom hnutia OĽaNO-NOVA Igorom Matovičom


Odkazy na strany a jej predstaviteľov

Oficiálny web strán

Oficiálny web hnutia OĽaNO

Oficiálny web hnutia NOVA

Fanpage hnutia OĽaNO na Facebooku

Fanpage hnutia NOVA na Facebooku

Igor Matovič na Facebooku

Erika Jurinová na Facebooku

Jozef Viskupič na Facebooku

Daniel Lipšic na Facebooku

Gábor Grendel na Facebooku

Marcel Klimek na Facebooku

Jana Žitňanská na Facebooku

Viera Leščáková na Facebooku


VIAC Z