11. 09. 2017 19:40 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Dávate deťom tú správnu desiatu? Tieto potraviny im spôsobujú útlm

Ak vaše dieťa odmieta zjesť zdravú desiatu, treba byť trpezlivý.

Ideálna desiata pre deti.
Ideálna desiata pre deti. Foto: TV Markíza

Stravovať sa zdravo by sme sa mali všetci. Zvlášť by sme, ale mali dávať pozor na naše deti. Začiatok školského roka so sebou priniesol ďalšie povinnosti. Dávate svojim deťom tú správnu desiatu?

Hovorí sa, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Pri školákoch je to podľa odborníka na výživu aj desiata.

„Desiata by mala obsahovať bielkoviny. Pokiaľ je možnosť mali by byť celozrnné, potom by mali obsahovať tuky. Tu zase platí pravidlo, že čím menej chemicky upravované, tým lepšie. Dieťa to vybehá, pokojne môže dostať čerstvé maslo. Potom bielkoviny. Môžu to byť pokojne syry a z mäsových výrobkov šunka. Čím viac mäsa tým lepšie. Je dobré keď má v tdesiate aj zeleninu, môžeme mu dať za hrsť orechov a nejaké ovocie," radí Viktor Bielik, odborník na výživu.

Vyvarovať by sme sa mali pochutinám, ako sú čokoláda, čipsy alebo sladké nápoje. Takéto potraviny deťom spôsobujú útlm. Rodičia niekedy nestíhajú a namiesto desiaty dajú deťom peniaze. „Nie vždy je dobré, aby sme deťom v mladšom veku dávali možnosť výberu, lebo nevyberajú podľa nutričného zloženia, ale podľa chuti. A oni preferujú sladké a jedlá ktoré sú nezdravé," varuje odborník.

Ak vaše dieťa odmieta zjesť zdravú desiatu, treba byť trpezlivý. Deti často bojujú so zelenou farbou no. Tá sa však dá prifarbiť nejakými čučoriedkami, jahodami či kakaom a dieťa ani nevie, že je zeleninu.

K zdravej strave a pravidelnému pohybu sa snaží priviesť celé rodiny aj projekt Televízie Markíza, HÝBSA Slovensko. Jeho prvý ročník vyvrcholí už túto sobotu 16. septembra v Šamoríne na atletickom štadióne X-Bionic Sphere.

Okrem klasických disciplín HÝBSA run, HÝBSA bike a HÝBSA power, je pre deti pripravené špeciálne atletické popoludnie. Do súťažných disciplín sa môžete registrovať online alebo priamo na mieste. Výťažok zo štartovného ide na pomoc deťom s onkologickým ochorením.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy