14. 02. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Harabin sa podľa svojho grafu dostane do parlamentu. Odborníci mu posielajú štipľavý odkaz

Okrem zlej prezentácie svojej volebnej sily strana šíri aj internetovú anketu, kde má preferencie na úrovni trinásť a pol percenta.

Štefan Harabin.
Štefan Harabin. Foto: AP Photo/Petr David Josek

Štefan Harabin sa so svojou stranou Vlasť dostane do parlamentu. Teda aspoň tak to predpovedá graf s preferenciami, ktorý už viac ako týždeň sám šíri prostredníctvom sociálnych sietí.

Problém je v tom, že sú v ňom pospájané rôzne čísla z viacerých agentúr. Odborníci len krútia hlavami a odkazujú, že ide o jasnú manipuláciu voličov.

Graf, ktorý šíri strana Vlasť a Štefan Harabin

Šéf agentúry Focus Martin Slosiarik v takejto prezentácii vidí veľký problém, pretože sa miešajú dokopy viaceré prieskumné agentúry. Vlasť do grafu navyše pridala aj volebný potenciál strany, čo je úplne iný parameter ako volebné preferencie.

„Spájať do jedného grafu údaje AKO a Polisu a potenciál v prípade Focusu nie je správne. Napriek tomu, že pri našom údaji je napísané „potenciál". Tu je potrebné položiť otázku, s akým zámerom je to urobené. A ten je z grafu zjavný, keďže stĺpce sú usporiadané rastovo a dokonca posledný nepopísaný stĺpec je najvyšší, čo indikuje, že skutočné preferencie sú ešte vyššie," uviedol šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

Ani politológ Radoslav Štefančík sa s postupom strany Vlasť nestotožňuje. Považuje to skôr za akt zúfalstva ako premyslenú kampaňovú stratégiu.

„Štefan Harabin je známy tým, že si nielenže vysvetľuje volebné výsledky svojsky, pričom pôsobí mimoriadne smiešne, ale pravidelne aj zavádza. Dá sa predpokladať, že mnohí jeho voliči veria konšpiračným teóriám, takže konšpirácie či hoaxy sú aj neodmysliteľnou súčasťou jeho komunikačnej stratégie. Tieto prieskumy však napovedajú skôr o zúfalej situácii jeho volebného tímu," vysvetlil Štefančík.

Oslovili sme aj predsedníčku strany Annu Žatkovú, ktorá spočiatku nevedela posúdiť, či ide o úmyselné miešanie preferencií alebo len o nedorozumenie.

„Neviem, či je to zavádzajúce alebo nie. Na tomto pracuje náš mediálny tím," uviedla Žatková.

Na otázku, či nevie sama posúdiť, či ide o zavádzajúce podsúvanie informácií, keďže spájajú rôzne prieskumy s potenciálom strany, odpovedala protiotázkou.

„Myslíte si, že prieskumy, ktoré sa oficiálne zverejňujú, nie sú zavádzajúce?"

Okrem zlej prezentácie svojej volebnej sily strana šíri aj internetovú anketu, kde má preferencie na úrovni trinásť a pol percenta. V praxi to bežne robia aj iné subjekty, odborník však upozorňuje, že takýto „prieskum" nemá žiadnu relevanciu. Nie sú v ňom totiž rovnomerne zastúpené všetky skupiny obyvateľstva.

„Aby sme vôbec mohli zovšeobecňovať výsledky na čitateľov daného periodika, tak to by sme mali vedieť skutočnosť, či mali nejakým spôsobom obmedzené možnosti viacnásobného vyplnenia dotazníka (nielen cez IP adresy). Naša skúsenosť s podobnými anketami je totiž taká, že volebné tímy si dokážu zaplatiť profesionálnych vyplňovačov podobných ankiet, čím vlastne úplne znehodnotia výsledky," uzavrel Slosiarik.

Anketa, ktorú šíri strana Vlasť a Štefan Harabin

Komentáre ( 0)