17. 02. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Politológ: Vláda Smeru s ĽSNS? Fico pre svoju záchranu uzavrie koalíciu aj s diablom

V rozhovore hodnotí politickú situáciu Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave
Politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Slovensko čakajú o necelé dva týždne veľmi dôležité parlamentné voľby. Politológ Radoslav Štefančík zhodnotil aktuálnu politickú situáciu a vyjadril sa aj k jednotlivých politickým stranám.

Čo sa dočítate v rozhovore?

Prečo je Smer a SNS v panike
Či je Smer schopný vládnuť s ĽSNS
Prečo by doprial Igorovi Matovičovi premiérsky post
Prečo stagnuje PS/Spolu a Za ľudí
V akom prípade môže ešte ĽSNS vyskočiť

Rozhovor vznikol v piatok 14. febuára.

Smer roky vedie prieskumy verejnej mienky. V posledných mesiacoch mu však preferencie pozvoľne klesali. Ministerka vnútra Denisa Saková sa v rozhovore pre portál Aktuality.sk nechala počuť, že úspechom bude všetko nad 17 percent. Očakávate, že vo voľbách dosiahne táto strana podobný výsledok?

Smeru prieskumy verejnej mienky často dávali viac oproti volebným výsledkom. Jeho pád sa začal pred niekoľkými týždňami a vyzerá to tak, že volič je nevyspytateľný a v prípade Smeru tie preferencie môžu ešte poklesnúť.

Okrem spomínaného výroku Denisy Sakovej, Peter Pellegrini cez vládu odsúhlasil nové sociálne opatrenia. Takto sa asi nespráva sebavedomá strana, ktorá sa nebojí zlého výsledku vo voľbách.

Myslím si, že toto je práve dôkaz toho, že Smer ešte môže klesnúť. Jednak 13. dôchodok ako aj navýšenie prídavkov na deti bolo skutočne nečakané a razantné. Dá sa predpokladať, že v Smere sú skutočne v panike a robia podľa mňa už zúfalé kroky, aby sa zachránili, resp. aby neskončili na druhom a možno až na treťom mieste.

Smer s SNS a za podpory ĽSNS zvolali mimoriadnu schôdzu parlamentu len necelé dva týždne pred voľbami. Chcú na nej okrem smeráckych návrhov schváliť aj ďalšie opatrenia za 800 miliónov eur. Pamätáte si na podobný prípad z minulosti?

Nie. Dokonca si ani nepamätám, kedy by sa robili tesne pred voľbami takéto vážne opatrenia, ktoré zasiahnu do štátneho rozpočtu. Napokon treba pripomenúť, že táto vládna koalícia v rámci sociálnej politiky prijala už viacero nesystémových opatrení.

Spojenie Smer, SNS a ĽSNS opäť ukázali vôľu spolupracovať. Napriek tomu, že kotlebovcov obe strany z budúcej vlády vylučujú, v praxi to občas vyzerá inak. Ak im to percentá dovolia, myslíte si, že by mohli tvoriť budúcu koalíciu?

V Smere sú určite ľudia, ktorí koalíciu s pravicovými extrémistami odmietajú. Viackrát to povedal aj premiér Peter Pellegrini. V politike však nikdy netreba hovoriť nikdy. Myslím si, že Robert Fico urobí všetko preto, aby sa neposadil vedľa Mariana Kočnera. To znamená, že pokiaľ to bude možné, určite uzavrie koalíciu aj s diablom.

SNS je jediná zo spomínanej trojice, ktorá osciluje na hranici zvoliteľnosti. Aké jej dávate šance ohľadom vstupu do parlamentu?

Netreba sledovať posledný prieskum, ale trendy, ktoré zaznamenali viaceré agentúry. A tie ukazujú, že SNS sa skutočne pohybuje na hranici zvoliteľnosti. V tomto prípade by som sa ani tak neodvolával na prieskumy, ale skôr na zúfalý krok, ktorý urobil pán Danko so zrušením diaľničných známok. Toto je prejav paniky, ktorý hovorí o tom, že Slovenská národná strana skutočne môže vypadnúť z parlamentu.

Radoslav Štefančík počas rozhovoru
Radoslav Štefančík počas rozhovoru Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Keby som bol škodoradostný, tak Igorovi Matovičovi veľmi doprajem premiérsky post

V zóne ohrozenia je aj KDH a SaS. Ako vidíte ich šance?

Pre KDH bude úspech všetko nad päť percent. V tejto chvíli by som to videl tak, že sa do parlamentu dostane. Na druhej strane vidíme, aký ťažký je boj o konzervatívneho voliča. Neoslovujú ho len kresťanskí demokrati, ale aj matovičovci a kiskovci. Navyše o neho súperia aj pravicoví extrémisti a Harabin. Takže v tomto prípade je situácia veľmi neprehľadná. Čo sa týka Richarda Sulíka, tak jemu ešte pomôže to, že je dobrý rečník. V predvolebných diskusiách sa ukáže ako človek, ktorý koná racionálne a toto SaS pomôže do parlamentu.

Rovnako znie aj moja otázka na strany Most-Híd, Dobrá voľba, MKS a Vlasť.

Dobrá voľba má určite potenciál rastu, lebo Tomáš Drucker doposiaľ nemal veľa priestoru v médiách. Drucker to môže dohnať práve v predvolebných diskusiách. Podobne narásť by mohol aj Most-Híd, pretože druhá maďarská strana má menšie predpoklady na to, aby sa dostala do parlamentu. Navyše stále existuje etnická voľba. Mnohí Maďari si ešte stále môžu povedať, že „síce nás Béla Bugár zradil a nereprezentuje náš hodnotový svet, ale chceme, aby nás aspoň jedna strana v parlamente zastupovala." Už však nepredpokladám, že by sa to podarilo Harabinovi. V kampani ho nie je veľmi vidieť a jeho sympatizanti ešte stále môžu voliť SNS alebo pravicových extrémistov.

Všetky prieskumy ukázali rapídny nárast OĽaNO. Momentálne je dokonca lídrom opozície. Čo stojí za jeho úspechom?

Igor Matovič, lebo ostatných kandidátov veľmi nevidieť. Igor Matovič má momentálne ťah na bránu, je viditeľný v médiách. Urobil si výlet do Cannes k Počiatkovej vile, vymyslel hlasovanie o budúcich témach v programovom vyhlásení vlády. Navyše je to človek, ktorý permanentne torpéduje túto vládnu koalíciu. Mnoho ľudí možnože nezaujíma téma sociálneho štátu, téma daní a odvodov, ale skutočne ich zaujíma to, akým spôsobom sa dokáže tento štát vyrovnať s korupciou a klientelizmom.

Hnutie nechce odpoveď na otázku, koho by nominovalo na premiérsku stoličku. Zvládol by tento post Igor Matovič?

Keby som bol škodoradostný, tak poviem, že mu to veľmi prajem. Igor Matovič bol pred deviatimi rokmi pri páde vlády Ivety Radičovej a prakticky od jej vzniku bol ten, ktorý vnášal nestabilitu do celej vládnej koalície. Z premiérskeho postu má podľa mňa strach a bude hľadať alternatívu, aby mohol z tejto funkcie vykľučkovať.

Mňa ešte znepokojuje, že OĽaNO nie je typickou politickou stranou, ale len zoskupenie niekoľkých poslancov. Zákon ich síce donútil pozmeniť to, ale stále nevieme, ako hnutie presne funguje, ako funguje spolurozhodovanie vo vnútri strany. Doteraz to vyzeralo tak, že o všetkom ako taký despota rozhodoval Igor Matovič.

Skutočne ma zaujíma ešte jedna otázka, ako bude OĽaNO pristupovať pri výmene rozličných postov v štátnej a verejnej správe. Pretože po osemročnom vládnutí Smeru, či už samostatne alebo s koaličnými partnermi, bude potrebné vymeniť ľudí vo funkciách, kde sa predpokladajú politické nominácie. A tým, že hnutie nemá členov a personál, tak bude zaujímavé sledovať, ako by sa s týmto problémom v hnutí vysporiadali.

Kiska v televíznych debatách neoslní, Truban je politický zelenáč

Prejdime k novým stranám. Koalícia PS/Spolu mala veľmi dobre našliapnuté, ale teraz stagnuje. Za ľudí s Andrejom Kiskom tiež mala premiérske ambície, v tejto chvíli to však veľmi reálne nevyzerá. Neukazuje sa, že nespojenie do jednej koalície PS/Spolu a Za ľudí začiatkom novembra bola strategická chyba?

Myslím si, že keby Andrej Kiska kandidoval s PS/Spolu, tak by teraz boli na čele všetkých prieskumov verejnej mienky. Tým by ukázali svoju silu a nabalili by aj ďalších voličov. Andrej Kiska sa však rozhodol ísť do toho sám a vyzerá to tak, minimálne podľa posledného prieskumu agentúry Focus, že smeruje smerom nadol. A nemyslím si, že by dokázal v predvolebných diskusiách ohúriť, pretože nemá rečnícky talent. Takže otázka, či spomínané spojenie nebolo premárnenou šancou, je skutočne na mieste

V čom vidíte zásadný problém, že sa im nepodarilo doposiaľ dostatočne preraziť?

V prvom rade ide o nové strany, ktoré ešte nemajú stálych voličov. Andrej Kiska urobil zásadnú chybu, že sa v posledných týždňoch neukazoval v politických debatách. Keď pred dvomi rokmi zabili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, chvíľu mu trvalo, pokiaľ sa vrátil z lyžovačky. Nemôžeme preto vylúčiť ani domnienku, že má teraz opäť nejaké rodinné povinnosti. Možnože chodí po regiónoch, ale televízna diskusia má oveľa silnejší dopad na voliča ako klopanie na dvere a chodenie po obciach kdesi na východe Slovenska.

A čo PS/Spolu?

Michal Truban môže byť síce šikovný vo svojej doterajšie oblasti, ale v politike je stále zelenáčom. Nedokáže sa presadiť tak ako predsedovia z iných politických strán. Napríklad, keď vedľa seba postavíte Trubana a Matoviča, tak jednoducho vidíte, že líder OĽaNO má už za sebou politickú skúsenosť, že má oveľa lepší a razantnejší komunikačný prejav. Napriek tomu, že sa Michal Truban môže zo dňa na deň zlepšovať, stále je to, ako som už povedal, len politický zelenáč.

Ľudia z PS/Spolu sa v uliciach postavili na odpor kotlebovcom. Niektorí ich za to chválili, iní zas hanili. Faktom je, že ich nárast sa zastavil. Súvisí to spolu alebo ĽSNS už prirodzene dosiala svoj strop?

Teoreticky sa mohli zastaviť, ale podľa mňa ich veľká chvíľa ešte len príde. Pokiaľ sa v týchto voľbách nepodarí zostaviť stabilnú vládu, tak to bude len voda na ich mlyn. Jednak tým, že Smer a SNS upadá a títo voliči budú hľadať alternatívu. To znamená, že buď zostanú doma, alebo budú voliť mentálne podobnú politickú stranu. Keď sa aj pozrieme na modernú históriu Slovenska, tak sme tu vždy mali jeden silný populistický subjekt. Na začiatku to bolo HZDS, potom dlho Smer a zrejme stále existuje objednávka po takejto strane. A mne to vychádza práve na pravicových extrémistov.

Takže čím viac bude padať Smer, tým viac bude rásť Kotleba?

Áno. Teraz si predstavte, že Smer bol schopný zostaviť sám vládu práve v čase, keď bola pravica impotentná. Ak tú impotenciu ukáže znovu, tak porastú pravicoví extrémisti.

Radoslav Štefančík počas rozhovoru
Radoslav Štefančík počas rozhovoru Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Keď z volieb nevzíde stabilná vláda, kotlebovci môžu poriadne vyrásť

Mnohí upozorňujú, že voliči Smeru prechádzajú k ĽSNS, ale opomína sa, že kotlebovci možno raz ani nebudú potrebovať koaličného partnera. Pamätám si, ako Robert Fico v začiatkoch Smeru hovoril, že jeho cieľom je vládnuť sám. Vtedy sa mu všetci smiali. V roku 2012 to bola realita.

Je potrebné povedať, že politická strana nemusí získať 50 percent vo voľbách, aby vládla sama. Pri dobrej konštelácii aj s 35 percentami sa dá uhrať vláda. A možno ani nemusia vládnuť sami, stačí im nájsť ešte pár poslancov v iných stranách, ktorí budú mentálne podobne nastavení.

Keby sme si to mali celé zhrnúť, ako podľa vás dopadnú voľby?

Vzhľadom na to, že prieskumy verejnej mienky ukazujú, že viaceré politické strany sa nachádzajú na hranici zvoliteľnosti, výsledok sa skutočne odhaduje veľmi ťažko. Ktokoľvek by dnes povedal, že vie, ako dopadnú voľby, tak by určite klamal.

Viete aspoň povedať, ktorý blok preváži?

Myslím si, že preváži opozičný blok. Skutočne veľmi veľa ľudí je naštvaných na túto vládu a túžia po zmene. Mnoho voličov v týchto dňoch chodí na film Sviňa. Keď som bol ja, na konci filmu prišiel spontánny potlesk. A to som nebol na premiére, ale v okresnom meste. A preto si myslím, že mnoho ľudí túži po niečom novom a má zároveň záujem, aby sme sa uberali úplne iným smerom ako doteraz so Smerom.