16. 02. 2020 14:47 | BRATISLAVA/TASR

Pellegrini by s Kiskom po voľbách rokoval, opačne to neplatí

Premiér zároveň obhajoval sociálny balíček. Kupčenie odmieta a tvrdí, že slovenská ekonomika je schopná zvládnuť zvýšené výdavky.

Na archívnej snímke exprezident SR Andrej Kiska a predseda vlády SR Peter Pellegrini.
Na archívnej snímke exprezident SR Andrej Kiska a predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: TASR/Jakub Kotian

Nie je to predvolebný ťah a už vôbec nie predvolebná korupcia. O návrhu v parlamente schváliť ešte pred koncom súčasného volebného obdobia zvýšenie rodinných prídavkov či 13. dôchodok to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 uviedol predseda vlády SR a podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini. Jeho oponent v televíznej diskusii, predseda strany Za ľudí Andrej Kiska, je naopak presvedčený nielen o kupčení s hlasmi, ale aj o porušení zákona.

"Je mi úplne jedno, či to prinesie percentá strane Smer-SD, dôležité je, či sa to podarí presadiť," povedal Pellegrini o návrhoch sociálnych opatrení. Zopakoval, že k rozhodnutiu prijímať ich ešte pred koncom súčasného mandátu vedie stranu Smer "obava z nemohúcnosti terajšej opozície na čomkoľvek sa dohodnúť", čo by v prípade, že by mali mandát vládnuť, ohrozilo prijímanie sociálnych opatrení.

Kiska nepochybuje o tom, že je potrebné zvýšiť dôchodky pre seniorov, víta aj snahu pomôcť mladým rodinám. "Urobiť to však treba adresne, nie opatreniami, ktoré sú obyčajným kupčením a navyše sú protizákonné," povedal Kiska, narážajúc na to, že na skrátené legislatívne konanie neexistuje v tomto prípade relevantný dôvod. Pellegriniho sa opýtal, prečo Smer-SD doteraz, za všetky roky svojho vládnutia, neurobil adresný sociálny systém pomoci. "Prečo napríklad majú bohatí ľudia ako ja mať zvýšený dôchodok, a nie tí, ktorí to naozaj potrebujú," povedal.

Podľa Kisku by vláda mala v súčasnom období len 'kúriť a svietiť' a nie prijímať opatrenia, ktoré budú mať devastačný dosah na budúcu exekutívu. "Zvýšenie výdavkov buď zvýši už i tak vysoké zadlženie každého jedného občania, alebo bude znamenať škrty v oblastiach, ktoré už v súčasnosti nemajú dostatok prostriedkov na rozvoj, ani na znižovanie investičného dlhu," povedal.

Pellegrini uistil, že slovenská ekonomika je schopná zvládnuť zvýšené výdavky.

"Desaťpercentné zvýšenie platov zamestnancov v štátnej a verejnej správe znamenalo 500.000 eur navyše v minulom roku, v tomto ďalších 500.000, zvládli sme to. Zvládneme aj tieto výdavky," zdôraznil premiér, ktorý sa spolieha na vyššie príjmy zo sociálneho poistenia plynúce z vyššej zamestnanosti, efektívnejší výber daní i racionalizačné opatrenia výdavkov v rámci rozpočtu. "Nerobíme to preto, aby sme to prenechali niekomu inému, robíme to preto, lebo rátame, že budeme vo vláde," dodal Pellegrini.

Pellegrini video z Popradu nekomentuje,podľa Kisku je to počin Smeru

"Nekomentoval som iné videá z iných kancelári, nebudem to robiť ani teraz, polícia to má, nech sa tým zaoberá," skonštatoval premiér. Odmietol zároveň vytváranie dojmu, že by to bolo na objednávku Smeru.

O tom je naopak presvedčený Kiska. "Prenikli k nám informácie, kto za tým videom stojí, samozrejme, že to oznámim a budem o tom hovoriť s orgánmi činnými v trestnom konaní," povedal o videu, ktoré považuje za trápne zinscenované divadlo so zlými hercami.

To, že sa objavilo dva týždne pred voľbami nepovažuje za náhodu. "Je to ďalší pokus, ako ma kompromitovať a poškodiť aj strane Za ľudí," povedal.

"Čo už má pán Kiska povedať, keď sa o ňom zhovárajú dvaja vagabundi a hovoria to, čo hovoria," reagoval Pellegrini.

Pellegrini povolebné rokovania s Kiskom nevyulučuje, exprezident áno

Strana Smer-SD okrem ĽSNS nevylučuje nikoho z prípadných povolebných rokovaní o zostavení vlády, odpovedal premiér na otázku, či by o povolebnej spolupráci išiel rokovať aj so svojím oponentom v diskusii, lídrom strany Za ľudí Andrejom Kiskom.

"Ak by tak voliči rozhodli vo voľbách a ak by to bola garancia toho najstabilnejšieho z toho, čo môže vzniknúť, uprednostním stabilitu a pokoj v krajine a pokojne si s ním sadnem za rokovací stôl, ak s tým aj on bude súhlasiť," uviedol Pellegrini, ktorý upozornil, že vždy sa snažil mať s bývalým prezidentom korektné vzťahy.

Kiska si takúto situáciu predstaviť nevie a nechce. "Hovorím tisíc a prvýkrát, že so Smerom, jeho a klonmi ani s dcérami rokovať nebudeme," zdôraznil.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z