29. 02. 2020 06:58 , článok bol aktualizovaný 01. 03. 2020 17:14 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Takto sa vyvíjal volebný víkend minútu po minúte

Volebná účasť dosiahla 65,8 percenta oprávnených voličov. Do parlamentu sa dostalo šesť strán a hnutí.

Víťaz volieb 2020.
Víťaz volieb 2020. Foto: TVNOVINY.sk
Volič vhadzuje hlasovací lístok
Volič v najzápadnejšej obci Slovenska.
Obálky s hlasovacími lístkami

ONLINE

17:15 - Volebný a povolebný online sme ukončili.

17:11 - Oficiálne výsledky volieb potvrdila na nedeľnej tlačovej konferencii Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

OĽaNO - 25,02, Smer-SD - 18,29, Sme rodina - 8,24, ĽSNS - 7,97, PS Spolu - 6,96, SaS - 6,22, Za ľudí - 5,77, KDH - 4,65, MKO-MKS - 3,90, SNS - 3,16, Dobrá voľba - 3,06, Vlasť - 2,93, Most-Híd - 2,05.

16: 51 - Mimoparlamentné KDH povedie Pavol Zajac. Dočasným vedením ho poveril doterajší predseda Alojz Hlina. Ten sa vzdal vedenia po výsledku vo voľbách, keď sa KDH ocitlo mimo brány parlamentu so ziskom 4,65 percenta. Hlina ostáva členom hnutia.

16: 17 - SNS s plnou pokorou prijíma výsledky parlamentných volieb, vysvedčenie, ktoré strana dostala. Celé vedenie vrátane predsedu Andreja Danka položí na najbližšom sneme svoje funkcie. Danko to uviedol na nedeľnej tlačovej konferencii.

15:53 - Béla Bugár reagoval na výsledky volieb aj v statuse na sociálnej sieti. Nechce, aby sa taký výsledok strany zopakoval a bude si to vyžadovť tvrdú prácu.

"...A táto práca musi začať teraz, nie pred ďalšími voľbami. Ako som sľúbil, predsedovi SMK som zavolal a pozval ho na rokovanie. Hašterenie je taký luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť," napísal.

15:48 - Polícia obvinila muža, ktorý v Žiline zaútočil na predsedu volebnej komisie.

15:31 - Predseda strany Smer-SD Robert Fico uznal prehru a porážku strany v parlamentných voľbách. Dodal, že Smer-SD má ambíciu byť silným subjektom v opozícii a poďakoval všetkým voličom. Vyhlásil to na nedeľnej tlačovej konferencii.

15:28 - Bývalým vrcholovým športovcom, ktorý ako kandidát na poslanca Národnej rady SR získal v sobotných voľbách najviac preferenčných hlasov, je tenista Karol Kučera. Ako kandidát číslo 6 víťazného hnutia OĽaN0 získal 14 916 hlasov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov parlamentných volieb, zverejnených na webe Štatistického úradu.

14.41 - Líder OĽaNO Igor Matovič má v nedeľu začať stretnutia s nádejnými koaličnými partnermi, s ktorými by mohol vytvoriť vládu. Rokovania by sa mali podľa Eduarda Hegera z OĽaNO konať jednotlivo. V nedeľu má absolvovať dve stretnutia - s Richardom Sulíkom a v pondelok s Borisom Kollárom.

13.20 - Eduard Chmelár odstúpi z pozície predsedu hnutia Socialisti.sk. Hnutie získalo 0,55 percenta hlasov voličov.

13.03 - Médiá vo svete si všímajú slovenské voľby, podľa Guardianu boli "zemetrasením".

12.30 - Víťaz parlamentných volieb Igor Matovič má pre hnutie OĽaNO záujem o ministerstvo vnútra.

11.47 - Parlament sa v novom zložení zíde podľa Ústavy SR najneskôr do 30 dní.

11.10 - Prezidentka Zuzana Čaputová je pripravená na začiatok politických rokovaní o zostavení novej vlády. Aký bude jej ďalší postup, oznámi v pondelok (2. 3.), uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

11.02 - Voliči z cudziny odovzdali najviac hlasov koalícii Progresívne Slovensko (PS)-Spolu. Išlo o 33,3 percenta, čo predstavuje 1274 platných hlasov. Zo zahraničia volilo 48.925 ľudí. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR po spracovaní všetkých zápisníc.

Druhou najpopulárnejšou stranou sa u Slovákov žijúcich v zahraničí stala Za ľudí, ktorej odovzdalo svoj hlas 27,11 percenta voličov, nasledujú OĽaNO so ziskom 14,11 percenta a SaS so 8,75 percenta hlasov. Tesne pod hranicou zvoliteľnosti by podľa výsledkov od voličov zo zahraničia skončila strana ĽSNS, ktorej dalo hlas 4,52 percenta ľudí.

10.50 - Igor Matovič hovorí o troch prioritách budúcej vlády - nulová tolerancia korupcie a krížová kontrola, otvorená vláda pre ľudí, ktorí by mohli hlasovať a chce zabojovať aj o voličov opozičných parlamentných strán a nevoličov.

 

10.46 - "Ak sa bude diskutovať o možnej výmene na poste predsedu strany Smer-SD, treba diskutovať aj o možnej zodpovednej zmene," odpovedal Peter Pellegrini na otázku, či je pripravný vymeniť Roberta Fica na predsedníckej stoličke.

10.42 - "Chcel by som byť dobrým premiérom. Chcem, aby si aj tí voliči, ktorí nás nevolili, povedali, že je to dobrá vláda. Po tomto túžim a to je cieľ, ktorý ma ženie dopredu," uviedol Matovič.

10.40 - Líder OĽaNO Igor Matovič potvrdil, že chce o zostavení vlády rokovať aj s hnutím Sme rodina. Rokovania so Smerom-SD vylúčil.

10.37 - Celková volebná účasť dosiahla 65,8 percenta oprávnených voličov.

10.26 - "Netreba čakať, treba rýchlo konať," vyhlásil Igor Matovič na margo rokovaní s úspešnými politickými stranami.

10.22 - Víťazom volieb do Národnej rady SR sa stalo hnutie OĽaNO, ktoré získalo 25,02 percenta hlasov. Vyplýva to zo zverejnených neoficiálnych výsledkov na stránke Štatistického úradu (ŠÚ) SR  po spočítaní všetkých volebných okrskov. Do parlamentu sa dostalo šesť strán a hnutí.

10.17 - Boris Kollár si váži veľký úspech hnutia. Dal prísľub, že hnutie bude zastupovať obyčajných ľudí, ktorí si nevedia pomôcť.

10.15 - Peter Pellegrini sa bude uchádzať o funkciu predsedu parlamentu, vyhlásil na Markíze.

10.02 - Michal Truban na sociálnej sieti priznal porážku.

Ďakujeme všetkým viac ako 200 tisíc z vás, ktorí ste sa nám rozhodli prejaviť dôveru. Veľmi nás mrzí, že vás nebudeme...

Uverejnil používateľ Michal Truban Nedeľa 1. marca 2020

10.00 - Premiér Peter Pellegrini v povolebnej diskusii na Markíze zablahoželal Igorovi Matovičovi k víťazstvu. Poprial mu všetko dobré a veľa energie.

9.00 - Český premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman gratulovali v nedeľu ráno Igorovi Matovičovi a jeho hnutiu OĽaNO k víťazstvu v sobotňajších parlamentných voľbách.

Babiš vo vyjadrení na sociálnej sieti uviedol, že Matovič a jeho hnutie viedli skvelú kampaň, ktorou si dokázali získať obrovskú dôveru ľudí. Predseda českej vlády dodal, že ČR má so Slovenskom vynikajúce vzťahy a on sám sa veľmi teší na ďalšiu spoluprácu, a to na bilaterálnej úrovni, vo Vyšehradskej skupine (V4) i v rámci Európskej únie.

Prezident Zeman "gratuluje víťazovi volieb na Slovensku a praje si skoré zostavenie akcieschopnej vlády", uviedol na Twitteri jeho hovorca Jiří Ovčáček. Zeman je podľa neho presvedčený, že nadštandardné vzťahy medzi ČR a SR a tiež úzka spolupráca v rámci V4 sa budú naďalej rozvíjať. Oceňuje tiež, že napriek predpokladom vo voľbách neuspeli extrémisti.

4.31 -  Líder OĽaNO Igor Matovič vylúčil z povolebných rokovaní Smer-SD. S mafiou sa podľa jeho slov nevyjednáva. Reagoval tak na vyjadrenie volebného lídra Smeru-SD Petra Pellegriniho, ktorý nevylúčil, že by bol ochotný hovoriť s OĽaNO o prípadnej spolupráci. Na tlačovej konferencii povedal aj to, že zo Slovenska chce krajinu, ktorá sa postará o chudobných a slabých, kde si budú ľudia rovní a nebude prekvitať extrémizmus.

4.21 - V centrále PS/SPOLU vládlo napätie. Zopár aktuálnych fotiek:

V centrále PS/Spolu nad ránom.
V centrále PS/Spolu nad ránom. Foto: TV Markíza
 

V centrále PS/Spolu nad ránom.
V centrále PS/Spolu nad ránom. Foto: TV Markíza
 

V centrále PS/Spolu nad ránom.
V centrále PS/Spolu nad ránom. Foto: TV Markíza
 

4.12 -  Predseda ĽSNS Marian Kotleba gratuluje víťazovi volieb lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi. Predbežný výsledok svojej strany cez osem percent považuje za dobrý.

"Po obrovskej antikampani, ktorá sa viedla proti našej strane, je to veľmi dobrý výsledok," povedal Kotleba. Vedel by si predstaviť rokovať so všetkými stranami, ktoré sa zrejme dostanú do parlamentu. "Vedeli by sme si sadnúť so všetkými a rozprávať sa o tom, čo nás spája a čo rozdeľuje," doplnil.

 

4.10 - Je vysoká pravdepodobnosť, že by sa strana Za ľudí mala do parlamentu dostať. Po sčítaní viac ako 80 percent hlasov to uviedol líder strany a exprezident Andrej Kiska.

Poznamenal, že po antikampani je to na začiatok "úžasné číslo". Strana Za ľudí má po podľa predbežných neoficiálnych výsledkov po spočítaní 87 percent okrskov okolo 5,5 percenta.

"Máme za sebou ako strana šesť mesiacov, je vysoká pravdepodobnosť, že by sme sa do parlamentu mali dostať. Chcem sa poďakovať ľuďom, ktorí túto špinavú kampaň spolu s nami zvládli," povedal Kiska. Poznamenal, že je potrebné mať pred výsledkom ešte stále pokoru, pretože ešte stále nie sú sčítané všetky hlasy.

 

Kiska poznamenal, že lídrovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi už telefonoval a zablahoželal mu k víťazstvu. Koalícii PS-Spolu, ktorá sa zatiaľ podľa predbežných neoficiálnych výsledkov do parlamentu nedostala, odkázal, že jej "drží prsty", aby sa do parlamentu dostala. Podotkol, že sa s Matovičom sa musia stretnúť čím skôr.

4.07 - Sčítaných je 89,37 percent okrskov. OĽaNO vedie s 24,93 percentami hlasov. Na druhom mieste je Smer-SD (18,62), nasleduje Sme Rodina (8,32) a ĽSNS (8,18). Do parlamentu by sa dostala aj SaS (5,83) a Za ľudí (5,53). Mimo zostáva koalícia PS a Spolu, ktorá potrebuje na vstup do NR SR 7 percent hlasov, momentálne má 6,49.

4.00 -  Predsedu strany SaS Richarda Sulíka prekvapili aktuálne neoficiálne volebné výsledky. "Jediné, čo sa potvrdzuje, je veľké víťazstvo Igora Matoviča," uviedol pre médiá v Liberálnom dome v nedeľu nadránom.

"Som veľmi prekvapený, že z exit pollov nesedelo prakticky nič," komentoval s dôvetkom, že sa začal tešiť na predbežných osem percent. Zdôraznil však, že volič rozhodol, preto sa musia jeho vôli prispôsobiť. Uviedol tiež, že s lídrom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom zatiaľ nehovoril, lebo má pokazený mobil. Rokovania zatiaľ podľa jeho slov "netreba siliť".

Sulík tiež povedal, že strane pomohol odchod niektorých členov strany. "Konečne sú preč. My sme sa prakticky trištvrte roka nevedeli venovať našej robote," doplnil. Chce počkať na definitívne výsledky parlamentných volieb. "V tomto momente vôbec nevieme, aká vláda bude," dodal.

3.45 - Akýkoľvek partner sa môže spoľahnúť na slovo hnutia Sme rodina alebo jeho lídra Borisa Kollára. Vyhlásil to šéf hnutia po spočítaní viac ako 70 percent hlasov v sobotných parlamentných voľbách. Zdôraznil však, že slovo dali najmä ľuďom, a toto slovo nezradia.

"Akýkoľvek partner sa môže spoľahnúť, že keď Kollár dá slovo alebo hnutie Sme rodina, tak to do bodky dodržíme. Ale my sme hlavne dali slovo ľuďom, a to mi nikdy, nikdy nezradíme," ubezpečil Kollár. Pripomenul, že i doteraz dodržali vždy to, čo sľúbili a neplánujú robiť inak ani naďalej.

3.35 - Traja najkrúžkovanejší sú Igor Matovič, Peter Pellegrini a Robert Fico. Prvú pätku tvoria ešte Marian Kotleba so 116.834 a Boris Kollár.

3.30 -  Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odstúpi zo svojej funkcie. Povedal to na tlačovej konferencii po sčítaní viac ako 60 percent hlasov vo voľbách. Podľa svojich slov bude naďalej pomáhať strane, nechcel však povedať, kto by mal byť jeho nástupcom. "Je to vec vnútorných štruktúr," dodal s tým, že sa o tom bude hovoriť na sneme strany.

03.20 - Kandidátom s najvyšším počtom preferenčných hlasov je po spočítaní 74 percent okrskov Igor Matovič (OĽaNO) s 316.179. Za ním nasledujú Peter Pellegrini a Robert Fico (obaja Smer-SD) s 278.984, resp. 162.490 "krúžkami".

Prvú pätku tvoria ešte Marian Kotleba so 116.834 a Boris Kollár so 113.315 preferenčnými hlasmi.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Volebná účasť predstavuje zatiaľ 64,71 percenta.

3.15 - Pellegrini gratuluje Matovičovi, nevylúčil, že by s ním rokoval

Podpredseda Smeru-SD a volebný líder Peter Pellegrini gratuluje lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi k víťazstvu v sobotňajších parlamentných voľbách. Nevylúčil, že by s Matovičom bol ochotný hovoriť o prípadnej spolupráci, avšak priznáva, že to vyzerá na opozičnú pozíciu v parlamente. Premiér zároveň verí, že Smer-SD by mohol mať lepší výsledok, ako mu predpovedali odhady. V tých sa strana pohybovala okolo 15 percent.

03.09 - Pre koalíciu Progresívne Slovensko (PS)-Spolu OD to ešte dopadne dobre. Vyhlásil to volebný líder PS-Spolu Michal Truban po tom, ako bolo spracovaných vyše 60 percent volebných zápisníc, avšak volebný výsledok koalície sa pohyboval len okolo 5,90 percenta. Takýto výsledok by znamenal, že PS-Spolu sa do Národnej rady SR neprebojuje, pretože potrebuje dosiahnuť vo voľbách minimálne sedempercentnú hranicu.

"Máme najväčšie mestá a okrsky stále len pred sebou. Budeme tu do rána a dovtedy, kým sa to neuzatvorí," utešoval Truban v bratislavskej Starej tržnici členov, kandidátov a podporovateľov koalície. Stará tržnica po prvotných ováciách po zverejnení exit pollov, ktoré predpovedali PS-Spolu sľubný výsledok, sa trošku stíšila. Členovia a podporovatelia koalície však naďalej medzi sebou diskutujú o možnom volebnom výsledku, sledujú, ako narastajú percentá i počet spracovaných volebných zápisníc.

"Stále veríme v dobrý výsledok. Pre mňa je to potvrdenie toho, že sme sa nevydali na ľahkú cestu a každý jeden deň bude takýto stresový. Ešte tu pár desiatok minút či hodín vyčkajme," povedal Truban. Predseda Spolu a programový líder koalície PS-Spolu Miroslav Beblavý tvrdí, že zrejme precenili štátne inštitúcie, v tomto prípade Štatistický úrad SR.

"V tejto chvíli je spočítaná len polovica hlasov na Slovensku, najmä malé okrsky. Celá polovica Slovenska spočítaná nie je a nevieme, koľko to ešte potrvá. Musíme si počkať. V našom plánovaní bola najväčšia chyba, že sme si sem nedoniesli aj poľné postele. Mohli sme si všetci ľahnúť, dať si na 5.00 h budík a byť v pokoji," povedal Beblavý s tým, že im teraz neostáva nič iné, len si na výsledok počkať v Starej tržnici až do skorého rána.

03.00 - Kandidáti strany Dobrá voľba sú sklamaní z predbežných výsledkov sobotných (29. 2.) parlamentných volieb, podľa ktorých neprekročili päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti. Líder Tomáš Drucker však avizuje, že strana bude pokračovať.

"Chcem potvrdiť, že Dobrá voľba nie je strana na jedno volebné obdobie a my budeme ďalej pokračovať a uchádzať sa o dôveru," vyhlásil. Špekulovať o konečnom výsledku vo voľbách nechcel. Hovorí, že viedli korektnú a profesionálnu kampaň, treba sa však podľa neho pozrieť aj na vonkajšie okolnosti. "Slovensko si želalo zásadnú zmenu a bolo to vidieť v tom, že sa hľadal ten, kto porazí Fica a Smer," skonštatoval. Pozície sa podľa neho neustále menili.

Kandidátka Katarína Cséfalvayová si myslí, že v strane zložili silný tím, s ktorým by sa mohli uchádzať o podporu v iných voľbách. "Bola by som sklamaná, keby to bolo pod tri percentá," povedala o výsledku Dobrej voľby. Pomohlo by to aj finančne pri ďalšom pôsobení strany. Vo voľbách sa podľa nej ukázalo, že v spoločnosti je dopyt po zmene. Verí, že to bude zmena k lepšiemu.

Martin Fedor hovorí, že očakával lepší výsledok. Bol presvedčený, že dokážu osloviť ľudí, ktorí chcú počúvať racionálne argumenty. Prevládli však podľa neho frustrácia a hnev. "Potvrdilo sa, že ľudia chcú zásadnú a výraznú zmenu, a vypýtali si v rámci tej opozície asi to najtvrdšie a najpopulistickejšie, čo sa ponúkalo," komentoval. Prekvapil ho výsledok ĽSNS, ale aj volebná účasť. Negatívne hodnotí neúspech maďarských strán.

Sklamanie z predbežných výsledkov priznala aj kandidátka Anna Ghannamová. Počas kampane podľa svojich slov zaznamenala hlavne pozitívne reakcie. "Dobrá voľba ponúkla odbornosť, korektnosť v politike, menej hádok a viac riešení, ale ak si ľudia vybrali niečo iné, ja ich voľbu rešpektujem," povedala. Od novej vlády bude žiadať, aby boli naplnené slová o pomoci obyčajným ľuďom.

02.56 - Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odstúpi zo svojej funkcie. Povedal to na tlačovej konferencii po sčítaní vyše 60 percent hlasov vo voľbách. Podľa svojich slov bude naďalej pomáhať strane, nechcel však povedať, kto by mal byť jeho nástupcom. "Je to vec vnútorných štruktúr," dodal s tým, že sa o tom bude hovoriť na sneme strany.

02.54 - Podpredseda Smeru-SD a volebný líder Peter Pellegrini gratuluje lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi k víťazstvu v sobotňajších parlamentných voľbách. Nevylúčil, že by s Matovičom bol ochotný hovoriť o prípadnej spolupráci. Pellegrini zároveň verí, že Smer-SD by mohol mať lepší výsledok, ako mu predpovedali odhady. V tých sa strana pohybovala okolo 15 percent.

02.53 - Pred bránami parlamentu je po sčítaní takmer dvoch tretín okrskov zatiaľ koalícia PS-Spolu a KDH. Víťazom volieb by malo byť hnutie OĽaNO, Smer-SD a ĽSNS. Volebná účasť zatiaľ dosahuje 64,45 percenta.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Spracoval zatiaľ 65,58 percenta zápisníc.

Hnutiu OĽaNO sa zatiaľ podarilo získať 24,41 percenta hlasov, Smeru-SD 19,26 percenta a ĽSNS 8,51 percenta. Do parlamentu by sa malo dostať aj hnutie Sme rodina s 8,46 percenta hlasov, strana SaS s 5,36 percenta hlasov a strana Za ľudí s 5,23 percenta hlasov.

Koalícia PS-Spolu potrebuje vo voľbách získať aspoň sedem percent, aby sa dostala do Národnej rady SR. Podľa priebežných výsledkov však má zatiaľ 5,90 percenta hlasov. KDH tiež zatiaľ chýbajú hlasy, doteraz získalo 4,85 percenta.

02.22 - Prezidentka SR Zuzana Čaputová telefonovala s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom. Dohodli sa na stretnutí. Mohlo by sa konať v pondelok (2. 3.) alebo v utorok (3. 3.). Potvrdil to Matovič.

"Čaká na finálne výsledky takisto ako my," povedal Matovič po rozhovore s prezidentkou. Doplnil, že ešte pred stretnutím s Čaputovou by sa chcel zísť s kolegami, ktorým drží pri volebných výsledkoch palce.

Predbežné rokovania s prípadnými partnermi by mohol absolvovať ešte v nedeľu. Matovič tiež potvrdil, že mu volal napríklad aj šéf strany Za ľudí Andrej Kiska.

51 66 clanok.jpg
 

02.18 - Po sčítaní viac ako polovice okrskov by víťazom parlamentných volieb malo byť hnutie OĽaNO so ziskom 24,24 percenta. Za ním nasleduje Smer-SD s 19,57 percenta a ĽSNS s 8,58 percenta.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Spracoval zatiaľ 51,66 percenta zápisníc.

Do parlamentu by sa podľa týchto priebežných výsledkov dostali ešte Sme rodina s výsledkom 8,53 percenta, SaS s 5,15 percenta a Za ľudí s 5,14 percenta.

Koalícia PS-Spolu by získala 5,63 percenta, na vstup do parlamentu však potrebuje minimálne sedem percent. Tesne pod piatimi percentami sa nachádza KDH (4,88 percenta).

Volebná účasť zatiaľ dosahuje 64,20 percenta.

02.14 - Kresťanskodemokratickému hnutiu (KDH) nikdy neprospelo spočítanie všetkých miest, najmä tých krajských. Uviedol to pre TASR podpredseda hnutia Milan Majerský, ktorý je zároveň predsedom Prešovského samosprávneho kraja. Súčasne však dúfa, že KDH má vo veľkých mestách svojich "skalných" voličov.

Majerský poznamenal, že v KDH čakajú na výsledky "s malou dušičkou". Obáva sa, že KDH sa môže opäť ocitnúť pred bránami parlamentu. Kresťanskí demokrati majú v súčasnosti podľa priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR, 4,95 percenta, a to pri 47,31 percenta spracovaných zápisníc.

Majerský však zdôraznil, že si počkajú na konečné výsledky. "Stále som v nádeji, že KDH sa do parlamentu dostane," dodal. Krajské mestá podľa neho boli vždy liberálnejšie. "Vždy tam víťazili nové strany, takže teraz určite porastú PS-Spolu a Za ľudí, takže to poradie sa trošku preklopí," myslí si.

Ak sa hnutiu podarí dosiahnuť výsledok nad 5 percent, bolo by podľa neho dobré, ak by KDH bolo aj súčasťou novej vlády. Podľa Majerského sa dá predpokladať, že pravica poskladá vládu. "Ak by mala byť pravicová vláda, tak KDH vždy bolo súčasťou dobrej, kvalitnej pravicovej vlády," podotkol.

01.52 - Momentálne je spočítaných takmer 40 percent okrskov, čo predstavuje asi štvrtinu hlasov.

01.46 - Voliči v južných okresoch Slovenska boli možno nerozhodní a volili hnutie OĽaNO, vyhlásil volebný líder strany Most-Híd Árpád Érsek v reakcii na predbežné výsledky volieb. Vôľu voličov akceptuje, no je to podľa neho pre stranu sklamanie.

"Očakávali sme viac, pretože aj v tejto vláde sme dokázali dosť veľa, čo sa týka južných okresov," dodal Érsek s tým, že pre Most-Híd bude veľmi ťažké mieriť na päť percent. "Táto eufória zobrala so sebou maďarských voličov," reagoval pred novinármi.

Most-Híd bude musieť podľa Érseka urobiť opatrenia v reakcii na výsledky volieb. "Potrebujeme odstup času, kým ľudia zhodnotia, čo sa stalo za tejto vlády, ktorá nebola našou srdcovkou," zhodnotil Érsek s tým, že voliči budú musieť zistiť, čo bude schopná pre južné regióny urobiť nasledujúca vláda.

Érsek si podľa svojich slov nevie vysvetliť, prečo sa Most-Híd predbežne ocitol na nižších priečkach ako Maďarská komunitná spolupatričnosť. Predpokladá, že obe strany skončia s podobnými výsledkami. Otázka podľa neho je, či by mali silu získať sedem percent, ak by sa Most-Híd s Maďarskou komunitnou spolupatričnosťou spojil do koalície.

Predseda strany Béla Bugár sa pred novinárov podľa hovorkyne Kláry Magdeme postaví, až keď bude sčítaná väčšina výsledkov.

01.41 - Po sčítaní tretiny okrskov by víťazom parlamentných volieb malo byť hnutie OĽaNO so ziskom 23,71 percenta. Za ním nasleduje Smer-SD s 20,6 percenta a ĽSNS s 8,86 percenta.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Spracoval zatiaľ 33,74 percenta zápisníc.

Do parlamentu by sa podľa týchto priebežných výsledkov dostali ešte Sme rodina s výsledkom 8,72 percenta a KDH s 5,03 percenta. Koalícia PS-Spolu by získala 5,11 percenta, potrebuje však minimálne sedem percent. Volebná účasť zatiaľ dosahuje 64,04 percenta. Viac nájdete TU.

01.31 - Vo volebnej centrále ĽSNS zavládlo po zverejnení výsledkov exit pollov prekvapenie. Ako priznal podpredseda strany Milan Uhrík, kým ešte neboli zverejnené názvy strán, zaraďovali sa inde. "Čísla sú trošku iné, ako sme očakávali," pripustil. Zdôraznil, že treba počkať na oficiálne výsledky.

Výsledky strán nad päť percent sú podľa neho "pomiešanejšie", ako očakávali. "Spravili veľký kus práce, ľudom odprezentovali svoj program, získali dôveru, čiže treba im len zagratulovať," komentoval Uhrík predbežného favorita OĽaNO.

Viacerým novinárom odmietli akreditácie podľa Uhríka pre to, aby sa zbytočne netlačili. Na to, aby sa informácie dostali k občanom, stačia podľa neho dve, tri, štyri televízie.

Exit poll agentúry Focus pre TV Markíza predpovedal ĽSNS 6,5 percenta.

01.27 - Hnutie Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) získa zrejme v parlamentných voľbách obrovský mandát a bude od neho závisieť, ako bude vyzerať budúca vláda. Vyhlásil to volebný líder koalície PS-Spolu Michal Truban, ktorý si však chce počkať na oficiálne výsledky volieb a prvé stretnutia i rokovania.

"My sme otvorení baviť sa. Do debát nepôjdeme so žiadnymi podmienkami či vydieraním. Keď chceme, aby na Slovensku vznikla zmena, ktorá bude súdržná, tak si netreba pred stretnutiami niečo odkazovať," povedal Truban.

Deklaruje, že PS-Spolu má svoj program, hodnoty i ľudí, ktorí sú schopní ísť "pracovať pre krajinu". "Budeme sa otvorene baviť o všetkých možnostiach," podotkol líder PS-Spolu. Potvrdil, že keď bude sčítaných viac volebných hlasov, budú si s partnermi z jednotlivých strán volať.

01.12 - Víťazom parlamentných volieb po spočítaní viac ako pätiny okrskov by malo byť hnutie OĽaNO so ziskom 23,41 percenta. Za ním nasleduje Smer-SD s 21,32 percenta a ĽSNS s 9,30 percenta.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Spracoval zatiaľ 21,75 % zápisníc.

Do parlamentu by sa podľa týchto priebežných výsledkov dostali ešte Sme rodina s výsledkom 8,94 percenta a KDH s 5,22 percenta. Volebná účasť zatiaľ dosahuje 64,07 percenta. Viac nájdete TU.

21 75 opravene okrsky.jpg
 

00.54 - Podpredseda SNS Anton Hrnko si myslí, že SNS sa napokon do Národnej rady (NR) SR dostane. O tom, či predseda SNS Andrej Danko v prípade neúspechu skončí vo funkcii šéfa strany, sa podľa Hrnkových slov musí rozhodnúť on sám.

Hrnko na exit polly zverejnené v médiách reagoval tým, že SNS má svojich voličov a že verí, že napokon v oficiálnych výsledkoch dosiahne potrebnú päťpercentnú hranicu. "Pevne verím že SNS sa dostane do parlamentu a že budeme rozhodovať o budúcnosti Slovenska," zdôraznil.

Dodal, že nálada medzi členmi predsedníctva v centrále strany je stále pozitívna. Krátko po vyhlásení predsedu Danka však niektorí z nich odišli. Pred médiá už v noci prísť neplánujú.

00.46 - Volebný líder Smeru-SD Peter Pellegrini ponúkne svoju funkciu podpredsedu strany, ak sa potvrdí volebný výsledok Smeru-SD okolo 15 percent. Povedal to Pellegrini v reakcii na predbežné neoficiálne výsledky volieb. Zodpovedať za prípadný zlý výsledok sa bude podľa Pellegriniho celé vedenie strany. Podľa odhadov by mal Smer-SD skončiť na druhom mieste za OĽaNO.

 

00.24 - Líder OĽaNO Igor Matovič sa neobáva, že by vláda, ktorá by mohla na základe výsledkov exit pollu vzniknúť zo strán súčasnej demokratickej opozície, bude nestabilná. „Nástup opozície je taký silný, že máme nádej, že ak aj niekto z nášho hnutia alebo iných strán odíde, vláda zostane stabilná,“ myslí si Matovič.

Podľa jeho slov nehrozí, že by sa strany budúcej vlády zostavenej z opozičných strán rozhádali na kultúrno-etických otázkach, akými sú registrované partnerstvá či interrupcie. „Dnes máme od voličov úplne iné zadanie, ako viesť kultúrne vojny. Neobávam sa ani odchodu budúcich poslancov za OĽaNO. Ak aj v tomto volebnom období niekto od nás odišiel, nikdy sa nestalo, že by prešiel na druhý breh a hlasoval s mafiou,“ vyhlásil Matovič.

Ako doplnil, neobáva sa ani prognózy šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, podľa ktorého sa vláda do dvoch rokov rozpadne a on sa vráti ešte silnejší. „Nech si pán Fico aj naďalej sníva svoje 'opilecké' sny,“ skonštatoval Matovič.

00.17 - Do parlamentu by sa zatiaľ dostali strany Smer-SD, OĽaNO a ĽSNS. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Celkovo je potrebné spracovať 5998 okrskových zápisníc, spracovaných však bolo len 4,78 % z nich.

Strane Smer-SD sa podarilo získať 23,43 % hlasov, OĽaNO má 21,88 % a ĽSNS 10,05 %. Ďalšie strany, ktoré majú nad päť percent hlasov, sú Sme rodina s 9,69 % hlasov a KDH s 5,56 %. Viac nájdete TU.

23.51 - Výsledky exit pollu sú pre Most-Híd veľkým sklamaním. Pred novinármi to vyhlásil podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz. Zároveň potvrdil slová predsedu strany Bélu Bugára, že SMK a jeho predseda József Menyhárt bude prvý, komu budú volať po voľbách.

Výsledky exit pollu označil Ravasz sa veľké sklamanie. Dôvody by sa podľa neho mohli hľadať v nízkej účasti vo voľbách v južných okresoch Slovenska. Chce si však počkať na oficiálne výsledky volieb. "Zatiaľ je dosť desivé, že by maďarská menšina ostala bez reprezentácie v Národnej rade SR," skonštatoval Ravasz s tým, že možno mal Most-Híd odísť z vlády po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo februári 2018. Ravasz bol podľa svojich slov za tento variant.

23.46 - Strana SaS je pripravená odviesť poctivú solídnu robotu. Po zverejnení prvých výsledkov exit pollu to uviedol predseda strany Richard Sulík. Ako prvé zagratuloval z Liberálneho domu v Bratislave do Športovej haly v Trnave lídrovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi.

„Urobil strašnú pekelnú jazdu. Uvidíme, čo si s tým počne,“ komentoval Sulík Matovičovo prvenstvo. Zároveň povedal, že sa budú tešiť, keď čísla budú potvrdené. Komentoval tiež, že velikán slovenskej politiky skončil. „Nie je to také zlé s našim národom. Ľudia pochopili, že stačilo,“ doplnil.

Dodal, že bude mať veľkú radosť, keď SaS bude súčasťou zmeny. Tá však podľa Sulíka mala prísť už pred rokmi. „Teraz to vyzerá naozaj dobre. Sme pripravení odviesť poctivú solídnu robotu. Sme poučení. Dáme si obrovský pozor, aby to naozaj klapalo tak, ako sme sľúbili našim voličom,“ uzavrel.

 

23.45 - Želám si, aby výsledky boli definitívne lepšie, ako sa ukazuje v exit polle. Uviedol to líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker po zverejnení prvých povolebných prieskumov, podľa ktorých zostala strana pred bránami parlamentu.

Po prvých číslach zavládli vo volebnej centrále strany v kaviarni na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sklamanie a mĺkva atmosféra. "Nemôžeme byť spokojní," zhodnotil Drucker. Zároveň však pripomenul, že nie sú stranou na jedny voľby. "Určite chceme pokračovať," dodal.

Predbežné výsledky volieb podľa Druckera naznačujú zmenu. Víťaz je podľa neho "zásadný" a "veľký".

23.42 - K exit pollu sa nechcel vyjdariť líder Vlasti Štefan Harabin. Povedal, že prvé slová povie až k priebežným výsledkom.

 

23.27 - Predseda SNS Andrej Danko poďakoval voličom SNS, bude rešpektovať výsledky volieb. Pri otázkach, kde urobila strana chybu, keď zrejme vypadla z parlamentu, zaútočil na médiá. Zopakoval, že bude stranícky snem. Voličom OĽaNO, ktoré by podľa odhadov malo voľby vyhrať, odkázal, že dúfa, že im hnutie zlepší kvalitu života.

 

23.31 - Živý vstup Michala Hečka z cetrály Smeru, lídri sa zatiaľ nevyjadrujú

 

23.29 - Lídra strany Za ľudí Andreja Kisku teší, že demokratická opozícia bude môcť po voľbách zostaviť vládu. Ako tvrdí, vyzerá to tak, že strana bude spokojná s výsledkom. Uviedol to po zverejnení exit pollov.

Kiska sa poďakoval ľuďom, že prišli voliť, rovnako sa poďakoval aj tým, ktorí vo voľbách hlasovali za jeho stranu. "Najväčšie ďakujem patrí ľuďom, ktorí stoja okolo mňa a ktorí nie v jednoduchých podmienkach za nás zabojovali. Vyzerá, že po týchto voľbách budeme spokojní s výsledkom," povedal Kiska. Igorovi Matovičovi, ktorý by mal so svojim hnutím OĽaNO vyhrať podľa exit pollov voľby, zablahoželal.

"Podarilo sa to, v čo sme všetci dúfali, že Smer nebude mať prvú možnosť zostavovať vládu. Naša strana má za sebou šesť mesiacov, počkajme si ešte na výsledky. Napriek tomu vyzerá, že z tohto súboja odídeme a skončíme ako úspešná strana," povedal. Teší ho, že extrémisti klesli. Zároveň si myslí, že maďarská strana by mala byť v parlamente.

 

23.27 - Tlačovka lídra OĽaNO Igora Matoviča

NAŽIVO Z VOLEBNEJ CENTRÁLY

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Sobota 29. februára 2020

23.23 - Líder Sme rodina Boris Kollár je rád, že ľudia s hnutím v parlamente počítajú. Reagoval tak na exit poll agentúry Focus pre Televíziu Markíza. Podľa neho získalo hnutie 7,5 percenta.

"Som rád, že máme taký výsledok. Že ľudia s nami zatiaľ počítajú. Uvidíme, ako budú výsledky potvrdené volebnou komisiou," povedal Kollár.

Šéf hnutia je rád, že veľa ľudí pochopilo, že ak má prísť zmena, treba sa na ľudí pozerať srdcom, nie cez peňaženku alebo excelovskú tabuľku. Prisľúbil, že ak bude hnutie vo vláde, bude sa pozerať na všetkých obyvateľov krajiny a je pripravené vyvažovať sociálny program.

Hnutie je pripravené na rokovania s tým, kto ich na spoluprácu osloví. Zdôraznil však, že budú "drahou nevestou", pretože ak chce niekto pomáhať ľuďom, nemal by byť lacný. O konkrétnostiach hovoriť zatiaľ nechce, počkať si chce na oficiálne výsledky volieb a na to, kto bude poverený na zostavenie novej vlády, ktorý sa rozhodne, s kým bude rokovať.

Niektoré otázky preto nie sú momentálne na mieste a smerovať ich treba inam.

"Ak je rozumný, bude sa rozprávať s každým, nielen s jedným alebo druhým," odpovedal na to, či očakáva, že ho šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorého hnutie podľa exit pollu skončilo na prvom mieste, zavolá na rokovania. Podľa Kollára by však mala vzniknúť konzistentná vláda, ktorá sa nerozpadne, alebo bude tlačiť štát dopredu a vyrovná s korupciou.

Kollár zároveň pogratuloval nielen Matovičovi, ale aj sympatizantom, podporovateľom a voličom Sme rodina, ako aj všetkým tým, ktorí prišli k voľbám.

 

23.22 - Odhady výsledkov parlamentných volieb naznačujú, že by mohla vzniknúť silná demokratická vláda. Myslí si to líder OĽaNO Igor Matovič. Uviedol to v reakcii na odhady, podľa ktorých by jeho hnutie malo mať vyše 20 percent. Matovič voľby komentoval aj slovami, že ľudia zabojovali. Viac si pozrite TU.

23.21 - Predseda vládnej strany Most-Híd Béla Bugár nechcel komentovať výsledky exit pollu agentúry Focus pre televíziu Markíza. Most-Híd podľa neho dosiahol dve percentá. Líder OĽaNO Igor Matovič bude mať podľa Bugára obrovskú zodpovednosť.

"Povedal som, že prvý určite bude Matovič, bude mať obrovskú zodpovednosť zložiť stabilnú vládu a splniť to, čo sľúbil. My sme splnili to, čo sme sľúbili," povedal pred novinármi Bugár.

"Silný je ten, ktorý aj keď padne, vie sa postaviť a my sme to dokázali x-krát," povedal. "A ešte sme nepadli," skonštatoval. Komentovať výsledky Mosta-Híd chce až vtedy, keď budú známe oficiálne výsledky. Volebný líder Árpád Érsek sa zatiaľ medzi novinármi neobjavil.

23.19 - Predseda KDH Alojz Hlina verí, že hnutie sa dostane do parlamentu napriek tomu, že sa opakuje atmosféra spred štyroch rokov. Reagoval tak na exit poll agentúry Focus pre televíziu Markíza, podľa ktorého by malo KDH 5,1 percenta.

Hlina poznamenal, že v posledných parlamentných voľbách chýbalo KDH 1400 hlasov. Verí, že tentoraz sa hnutie do parlamentu dostane. "My sme vedeli, že tancujeme na hrane, a tak si asi počkáme úplne do konca. Každá minúta teraz bude pre nás trvať hodinu a musíme byť pozitívni, lebo kresťanskí demokrati musia byť pozitívni," skonštatoval.

 

23.17 - Volebný líder koalície PS-Spolu Michal Truban po zverejnení exit pollov verí, že možnú tretiu pozíciu vo voľbách obhája a ich preferencie možno ešte v oficiálnych výsledkoch volieb do Národnej rady SR porastú.

Rozdiely v dvoch zverejnených exit polloch sú podľa Trubana pri niektorých stranách aj niekoľkopercentné. "Treba preto opatrne komentovať predbežné výsledky. Uvidíme, kam sa čísla posunú," vyhlásil. Dúfa však, že výsledok PS-Spolu bude smerovať k dvojcifernému číslu. "Ak by to zostalo tak, že budeme treťou najsilnejšou stranou, budeme spokojní s výsledkom," podotkol Truban. Je rád, že bola vysoká účasť v parlamentných voľbách a že voliči išli voliť zmenu. "Vyzerá to tak, že po ôsmich rokoch Smeru sa to tu celé zmení. Som rád, že aj kotlebovci klesli a ľudia volili niekoho iného," podotkol líder PS-Spolu.

Predseda Spolu a programový líder koalície PS-Spolu Miroslav Beblavý uviedol, že tieto parlamentné voľby ukázali vôľu po zmene. "Všetky strany, ktoré reprezentovali pre ľudí zmenu, majú spolu ústavnú väčšinu. Vôľa k zmene bola obrovská a podarilo sa zastaviť nárast fašizmu," vyhlásil. Predstavitelia PS-Spolu avizujú, že si budú volať s Igorom Matovičom, ktorého hnutie OĽaNO sa podľa exit pollov stalo víťazom volieb. "Nemyslím si, že teraz budeme hneď rokovať. Na to si budeme musieť počkať. Všetko bude záležať na Igorovi Matovičovi," spresnil Truban. Podľa Beblavého je kľúčové, aby debaty boli rozumné.

 

23.13 - Začínajú prichádzať prvé výsledky zo Štatistického úradu. Môžete ich sledovať TU

23.11 - Podľa exit pollu televízie Markíza by víťaz volieb OĽaNO získalo 45 kresiel v parlamente. Nasleduje Smer s 26 poslancami. Koalícia PS/Spolu by obsadila 17 miest, SaS by mala 15 poslancov. Viac sa dozviete TU.

23.00 - Výsledky exit pollu: OĽaNO vystrelilo do nebies, kotlebovci nečakane prepadli. Viac sa dozviete TU.

22.44 - Sobotné parlamentné voľby budú pravdepodobne špecifické svojou vysokou volebnou účasťou. Povedal to predseda Štátnej volebnej komisie a kontroly pre financovanie politických strán Eduard Bárány po uzatvorení volebných miestností.

Voľby podľa neho prebehli bez nejakých zvláštnych udalostí. "Ak sa aj vyskytla nejaká zvláštna udalosť, išlo skôr o miestnu kuriozitu ako o vážny problém," uviedol Bárány. Dodal, že voľby sa udiali pokojne, tradične, ako je na Slovensku zvykom.

22.03 - Pre moratórium nemôzeme zverejniť konkrétne výsledky. Môžeme vám však ukázať percentá, ktoré dostalo prvých 13 strán. Ktoré to sú vám môžeme povedať až po 23.00.

Fantómové výsledky.
Fantómové výsledky.
 

22.02 - Reláciu Volebná noc na Markíze môžete sledovať naživo aj na našom webe. KLIKNITE TU.

22.00 - Volebné miestnosti sa takmer po celom Slovensku uzavreli. Niekde zostávajú otvorené do 23.00. Začali sa spočítavať hlasy.

21.00 - Na rómskom sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote je o voľby záujem

„Zatiaľ chodí voliť veľmi veľa ľudí. Chodia aj s rodinami a deťmi. Zapísaných máme celkovo 625 voličov," uviedla  predsedníčka okrskovej volebnej komisie Jana Prouzová.

Sídlisko Dúžavská cesta tvorí jeden volebný okrsok. Celkovo na sídlisku žije podľa údajov samosprávy vyše 1000 Rómov, ktorých materinským jazykom je prevažne maďarčina.

20:31 - Pre 51 oprávnených voličov v obci Girovce sú voľby spoločenskou udalosťou, tvrdí starostka Jana Lešková. Tretinu hlasovacích lístkov, ktoré okrsková volebná komisia v jednej z najmenších obcí Vranovského okresu do 19.00 h vydala, vhodili do volebnej urny chatári.

"Svojím spôsobom to je spoločenská udalosť. Je to stretnutie ľudí v komisii, pretože sem príde väčšina cudzích z rôznych dedín, čo sa tu postretávajú. A takisto pre ľudí, čo sem prídu voliť. Stretnú sa tu bývalí spolužiaci alebo prídu na to, že ich rodinní príslušníci sú starí známi," opísala pre TASR volebnú atmosféru v Girovciach starostka, ktorá 15-člennej volebnej komisii zároveň zabezpečuje funkciu zapisovateľ

20:27 - Na strednom Považí sú vysoká volebná účasť a voľby bez problémov

20:18 - Vysoká volebná účasť v Nitre prekvapila aj dlhoročných členov komisií

Voľby v 71 volebných okrskoch v Nitre pokračujú bez akýchkoľvek incidentov. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková potvrdila, že polícia nemusela počas volieb v krajskom meste ani raz zasahovať. „Jediný incident sme riešili vo Veľkých Chyndiciach, kde sa 53-ročnému mužovi nepozdávala komisia zložená z mladých ľudí. Bol pohoršený, že do volebnej komisie nezavolali jeho. Priebeh volieb však narušený nebol, ani nebolo na mieste zistené protiprávne konanie," skonštatovala Čuháková.

Podľa odhadov jednotlivých okrskových komisií bude účasť vo voľbách do Národnej rady SR podstatne vyššia ako v predchádzajúcich rokoch. V niektorých okrskoch prišli k volebným urnám takmer tri štvrtiny zapísaných voličov. „Viacerí členovia okrskových volebných komisií tvrdia, že takúto účasť ešte nezažili, a to pôsobia v komisiách už niekoľko rokov. Ľudia čakajú v zástupoch pred volebnými miestnosťami," skonštatoval zapisovateľ šiesteho volebného okrsku Tomáš Holúbek.

20:10 - Priebeh volieb je pokojný a korektný

Najzávažnejším problémom je predĺženie hlasovania v piatich volebných miestnostiach. Povedal to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Dopĺňa však, že priebeh volieb je pokojný a korektný.

Čas sa predĺžil v dvoch volebných miestnostiach pre úmrtia, v dvoch pre organizačno-technické dôvody a v jednej pre zdravotné problémy členky komisie, uviedol Bárány.

20:03 - Partizánski policajti zastavili v sobotu podvečer na Škultétyho ulici v Partizánskom 50-ročného muža, ktorý mal za opaskom nohavíc zbraň. Muž bol pod vplyvom alkoholu a bol na ceste z volebnej miestnosti. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

19:56 - Volebná noc na Markíze prinesie o 22.00 prekvapenie. Pripravený máme aj exkluzívny exit poll. Pozrite sa, ako sa v regiónoch zbierali dáta:

 

19:43 - Slovenskí prezidenti boli voliť: Kampaň vraj sprevádzalo veľa poloprávd. Pozrite si reportáž:

 

19:34 - Pred volebnými miestnosťami boli aj ľudia v bielych vestách a v modrých tričkách. V dvoch mestách využili parlamentné voľby na zbieranie podpisov pod petície o hazarde.

 

19:29 - Pozrite si, ako sa vyjadrili po hlasovaní Michal Truban, Boris Kollár, Richard Sulík a Miroslav Beblavý.

 

19:23 - Niektorým Slovákom prišli hlasovacie lístky do zahraničia až deň-dva pred voľbami, a tak nestihli svoju voľbu poslať naspäť. No väčšine sa to podarilo.

 

19: 14 - Slovensko stále volí. Pozrite si pikošky z regiónov v reportáži:

 

18:36 - V centre Banskej Štiavnice stáli voliči v radoch, nestačili plenty.

Voliť priši aj turisti.
Voliť priši aj turisti. Foto: TASR
 

18:17 - V dvoch obciach Levického okresu potrvajú parlamentné voľby dlhšie. Ako uviedol predseda okresnej volebnej komisie v Leviciach Michal Macho, z dôvodu technických problémov sa čas hlasovania predĺži do 22.30 h v obciach Krškany a Málaš.

17:58 - Na rómskom sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote je o voľby veľký záujem.

Volebná miestnosť v Rimavskej Sobote.
Volebná miestnosť v Rimavskej Sobote. Foto: TASR
 

17:34 - V jednom z volebných okrskov v bratislavskom Ružinove mali v sobotu voľby do Národnej rady (NR) SR netradičný prípad. V sprievode polície prišiel odvoliť aj zadržaný muž v putách.

17:25 - Pozrite si, čo po hlasovaní povedali premiér Peter Pellegrini, Andrej Kiska a Igor Matovič.

 

17:07 - Núdzu o voličov s voličskými preukazmi nemajú počas dnešných volieb v samotnom srdci Banskej Štiavnice. V tunajšej radnici na Námestí sv. Trojice, kde je zriadená volebná miestnosť okrsku číslo jeden, chvíľami čakalo v rade aj 25 voličov.

16: 47 - Svoj hlas vo voľbách do Národnej rady SR odovzdalo v Komárne aj 20 členov folklórneho súboru Slovenskí rebeli. K volebnej urne v priestoroch Základnej školy na Komenského ulici v Komárne pristúpili oblečení v slovenských krojoch.

Folklórny súbor Slovenskí rebeli.
Folklórny súbor Slovenskí rebeli. Foto: TASR
 

„V krojoch sme sa rozhodli ísť voliť preto, aby sme upozornili na to, že slovenské tradície žijú aj v Komárne," uviedol režisér a dramaturg súboru Jozef Černek.

Členka folklórneho súboru Slovenskí rebeli.
Členka folklórneho súboru Slovenskí rebeli. Foto: TASR
 

16:39 - Volebné právo využili aj policajti v službe. Na pokojný priebeh volieb dohliada zvýšený počet policajných hliadok aj v Bratislavskom kraji - policajti sú od skorého rána v blízkosti volebných okrskov, kde zotrvajú až do skončenia volebného moratória.

Policajt pri volebnej urne.
Policajt pri volebnej urne. Foto: Polícia SR
 

16:31 - Do ľadových vôd banskoštiavnického Klingera si v sobotu prišlo zaplávať približne 220 ľadových medveďov z celého Slovenska. Heslom 4. ročníka zimného plávania v tajchu Klinger bolo nielen si zaplávať, ale ísť aj voliť v sobotných parlamentných voľbách.

Heslom bolo nielen si zaplávať, ale ísť aj voliť.
Heslom bolo nielen si zaplávať, ale ísť aj voliť. Foto: TASR
 

16:21 - V Petržalke sa našli prípady zosnulých, ktorí boli zapísaní vo voličských zoznamoch. Informuje o tom Denník N. „Ráno som zistila, že medzi voličmi je zapísaná aj moja mama, ktorá zomrela v roku 2005. Musela som prísť na okrsok s úmrtným listom, aby ju vyčiarkli. Následne som volala na štátnu komisiu, kde som to nahlásila. Povedali mi, že sa asi stala administratívna chyba," povedala reportérka Veronika Prúšová.

O ďalšom píše ďalšia Petržalčanka Linda Ballová: „Dajte si pozor, či vám vo volebných zoznamoch náhodou neožili dávno mŕtvi príbuzní. Nám sa to stalo v rodine hneď dvakrát (jeden nebožtík a jedna už nie občianka tohto štátu).

16:04 - Na Štrbskom Plese museli dopĺňať hlasovacie lístky. Veľa ľudí chodí s hlasovacími preukazmi. Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký povedal, že na Štrbskom Plese je zhruba 80 zapísaných voličov a už tam bolo voliť niekoľko stoviek ľudí.

15:51 - Svoje právo využila v sobotných voľbách do Národnej rady SR aj 103-ročná Gizela Dvončová z Partizánskeho. K urne prišla spolu s troma ďalšími generáciami zo svojej rodiny, synom, vnukom i pravnukom.

103-ročná volička Gizela Dvončová spolu s 21-ročným pravnukom Michalom (vľavo), 43-ročným vnukom Jurajom (vpravo) a 75- ročným synom Ľubomírom
103-ročná volička Gizela Dvončová spolu s 21-ročným pravnukom Michalom (vľavo), 43-ročným vnukom Jurajom (vpravo) a 75- ročným synom Ľubomírom Foto: TASR
 

"Ja som chodila voliť celý život. Keď som bola mladšia, rozumela som politike, teraz sa už spolieham na deti," povedala prababička.

 

15:39 - Väčšina volebných miestností na Slovensku sa zatvorí o 22.00 h, niektoré zostanú otvorené dlhšie. Predĺženie hlasovania si vyžiada aj dlhšie volebné moratórium, platiť bude do 23.00 h. V zatvorených miestnostiach budú môcť sčítavať hlasy napriek tomu, že v niektorých miestnostiach sa ešte bude voliť.

15:14 - Neustály záujem voličov o parlamentné voľby registrujú od rána členovia jediného volebného okrsku v obci Budča v okrese Zvolen. "Máme tu 1055 registrovaných voličov. Ja som tu síce prvý raz, ale ostatní členovia, ktorí už vo voľbách boli v komisii, vravia, že takú vysokú účasť tu ešte o tomto čase nemali," povedal predseda okrskovej komisie Peter Lispuch asi o 13.30 h.

14:31 - Voľby v trebišovskej rómskej osade sú špecifické tým, že voliť chodia aj takí, ktorí nevedia čítať a písať.

"Veľa ľudí je tu, ktorí nevedia čítať, nevedia písať, čiže oni to musia zvládnuť, je to na nich, my z komisie im nemôžeme pomôcť," uviedla predsedníčka okrskovej komisie číslo 3 v Trebišove Marta Simanová.

Členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou schránkou v rómskej osade v Trebišove.
Členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou schránkou v rómskej osade v Trebišove. Foto: TASR
 

14:14 - Voliť do Národnej rady SR prišli v sobotu v Trnave aj členovia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktorí sú počas volebného dňa v službe. "Rozhodol som sa, že pôjdem voliť aj napriek tomu, že som v službe, lebo mi záleží na tejto krajine. Momentálne máme pokoj, nehorí, tak som si mohol odskočiť aj z práce," uviedol veliteľ družstva hasičov Daniel Benkovský.

Veliteľ družstva hasičov Daniel Benkovský volil v Trnave.
Veliteľ družstva hasičov Daniel Benkovský volil v Trnave. Foto: TASR
 

14:00 - Muž s viac ako dvoma promile mal napadnúť predsedu aj člena volebnej komisie, informuje o tom polícia na sociálnej sieti. Volič pod vplyvom alkoholu odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov po výzve členky komisie. Vulgárne jej nadával, potom mal fyzicky napadnúť predsedu a člena volebnej komisie. Predviedli ho na útvar Policajného zboru.

13:52 - Doterajší záujem voličov o voľby v jednotlivých okrskoch v Nitre naznačuje vysokú účasť. Potvrdili to členovia viacerých okrskových komisií na území mesta. Aj bratislavské mestské časti hlásia veľa voličov, ktorí stoja v radoch.

13:27 - Michal Truban odvolil na gymnáziu na Grösslingovej ulici.

Odvolil aj Michal Truban
Odvolil aj Michal Truban Foto: TV Markíza
 

13:16- Menší incident zaznamenali počas sobotňajších volieb v obci Janík v okrese Košice - okolie. Jeden z voličov po vhodení hlasovacieho lístku do volebnej urny odmietol ostatné nepoužité lístky zahodiť do príslušnej schránky a napriek upozorneniam si ich vzal so sebou, informoval člen okresnej volebnej komisie Ján Sokol. Za vynesenie hlasovacích lístkov hrozí pokuta v sume 33 eur.

13:10 - Okresná volebná komisia v Piešťanoch riešila podnet, podľa ktorého jeden člen okrskovej volebnej komisie nedovolene propagoval kandidáta jednej z politických strán, potvrdila to predsedníčka okresnej volebnej komisie v Piešťanoch Alena Vráblová.

"Na telefonický podnet sme uskutočnili kontrolu v okrsku číslo 21. Člen komisie mal na sebe tričko s menom kandidáta politického zoskupenia. Upozornila som celú okrskovú komisiu, že porušujú zákon," uviedla Vráblová.

Podľa jej slov si v komisii neboli vedomí, že ide o kandidáta. Nakoniec si na tričko podľa jej slov neochotne obliekol bundu.

13:04 - Pokojný priebeh sobotných volieb do Národnej rady (NR) SR narušil v jednej z okrskových volebných komisií v bratislavskom Ružinove opitý muž. Na mieste zasahovala polícia, ktorá musela muža z budovy vyviesť. "Muž bol veľmi hlučný a veľmi emotívny," uviedla Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.

13:02 - Prešovčania odovzdávajú svoj hlas v sobotňajších voľbách do Národnej rady SR i v reštaurácii a v dvoch pohostinstvách. Ako uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, v spomínaných zariadeniach je v deň volieb úplne odstavená prevádzka.

12:57 - Niektoré volebné miestnosti ostanú počas sobotných parlamentných volieb otvorené až do 23.00 h. "Vo všeobecnosti sa definitívne voľby skončia o hodinu neskôr, čiže o 23.00 h," uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.

Dôvodom predĺženia sú úmrtia členky volebnej komisie vo Veľkom Krtíši a voliča v Banskej Bystrici.

12:43 - Storočný František Marek zo Žiliny volí pravidelne. "Som prekvapený z toho ruchu, ktorý tu je. Myslím, že to hovorí o tom, že ľudia chcú nejakú zmenu. Len či každý rozumie tomu, čo kto hovorí," povedal storočný vojnový veterán s tým, že voliť chodí pravidelne.

 

12:28 - Polícia informuje, že v jednej z volebných miestostí volič napadol predsedu komisie. Zranení nie sú.

12:00 - Vo volebnej mietnosti v Banskej Bystrici zomrel dôchodca. Voľby tam prerušili. Informuje o tom sme.sk. Voliči tak budú môcť svoj hlas odovzdať pre prerušenie až do 22:30.

11:47 - Prvovolič Samuel berie voľby viac ako povinnosť, než právo.

 

Ak mladí pôjdu v sobotu voliť, rozhodovať sa podľa psychológa Mareka Madra nebudú až tak strategicky a podľa predvolebných prieskumov, ale na základe ich vlastných hodnôt. "Či už sa spájajú s vierou, spoločenskou otvorenosťou či prístupom ku konkrétnym aktuálne diskutovaným témam," podotkol.

11:32 - Predseda vlády Peter Pellegrini hlasoval na základnej škole v Banskej Bystrici.

"Je to deň demokracie, je to výdobytok slobody, keď ľudia verejne vyjadria svoj názor. Teším sa, že som musel stáť v dlhom rade, aspoň teraz dopoludnia je veľký záujem o voľby, boli tam ľudia rôznych vekových kategórií. Želám si, aby prehovorili všetky regióny Slovenska, aby záujem nebol len v niektorých častiach krajiny a aby výška volebnej účasti bola rovnaká od východu cez stred až po západ Slovenska," zdôraznil premiér s tým, že vtedy budú pre neho výsledky volieb relevantné.

Premiér vo volebnej miestnosti.
Premiér vo volebnej miestnosti. Foto: TV Markíza
 

11:23 - Členom okrskovej volebnej komisie v bratislavskej Vrakuni na Základnej škole Železničnej je v súčasnosti aj 92-ročný dôchodca Jozef Vaškeba.

11:16 - Prezidentka Zuzana Čaputová prišla vhodiť hlasovací lístok do urny v materskej škole v Pezinku. Bude veľmi rada, ak sa čo najviac ľudí zúčastní sobotných parlamentných volieb a ovplyvní tak budúcnosť Slovenska. Povedala hlava štátu. Každé voľby sú podľa jej slov veľkou príležitosťou a tie aktuálne nemenej dôležitou.

 

"Je nesmierne dôležitý krok dať svoju názorovú pečať na to, ako sa bude Slovensko ďalej vyvíjať," povedala Čaputová s tým, že práve túto sobotu si pripomíname 100. výročie prijatia prvej demokratickej ústavy na našom území, ktorá zaručovala všeobecné volebné právo, vrátane volebného práva žien.

Prezidenta Zuzana Čaputová pred volebnou miestnosťou.
Prezidenta Zuzana Čaputová pred volebnou miestnosťou. Foto: TV Markíza
 

11:11 - Od 10:00 h zasadá Štatna komisia pre voľby. Riešia veľa podnetov. Ale najmä porušenia moratória na Facebooku.

11:02 - Možnosť odovzdať svoj hlas využili aj kúpeľní hostia z celého Slovenska, ktorí sú na pobyte v Bojniciach. Pred volebnou miestnosťou v liečebnom dome Mier stáli ráno a dopoludnia aj v radoch. Účasť je zatiaľ podľa odhadu tamojšej komisie vyššia ako pri posledných voľbách.

10:41 - Na Ministerstve vnútra zriadili osobitný okrsok pre Slovákov bez trvalého pobytu na Slovensku. Zo 4100 žiadostí sa im vrátilo 3859 obálok.

Osobitný okrsok.
Osobitný okrsok. Foto: TV Markíza
 

10:33 - Líder Sme rodina Boris Kollár prišiel voliť s deťmi do jednej zo základných škôl v Bratislave.

Boris Kollár s deťmi
Boris Kollár s deťmi Foto: TASR
 

10:23 - Svoj hlas v sobotňajších parlamentných voľbách odovzdal v Košiciach aj bývalý prezident Rudolf Schuster. Ako povedal, tentoraz sa rozhodoval dosť dlho, koho bude voliť. Pripomenul tiež potrebu zmeny systému volieb.

10:09 - Možnosť prvýkrát pristúpiť k volebným urnám má v sobotu počas parlamentných volieb podľa odhadu zo Štatistického úradu SR približne 41 000 mladých ľudí. Viacerí pre uviedli, že voliť pôjdu, pričom informácie o kandidátoch a politických subjektoch vyhľadávali najmä na internete. Zároveň potvrdili, že im pri rozhodovaní, komu odovzdajú svoj hlas, pomáhali aj priatelia či rodičia.

9:53 - Svoj hlas vo voľbách odovzdal aj Béla Bugár.

Béla Bugár preberá hlasovacie lístky
Béla Bugár preberá hlasovacie lístky Foto: TASR
 

Árpád Érsek s manželkou Agátou vhadzujú obálky do volebnej schránky.
Árpád Érsek s manželkou Agátou vhadzujú obálky do volebnej schránky. Foto: TASR
 

9:49 - Nevyužiť volebné právo by znamenalo rezignovať na možnosť formovania udalostí na Slovensku. Chceme sa mať kam vrátiť. Aj takto odôvodňujú mnohí Slováci žijúci v zahraničí, prečo sa pri sobotných parlamentných voľbách rozhodli využiť svoje volebné právo. Dobrovoľne ho nevyužiť považujú za ignorantské a krátkozraké.

9:36 - Líder SaS Richard Sulík prišiel voliť aj s rodinou. Svoj hlas odovzdal za základnej škole v bratislavskom Starom Meste.

Richard Sulík s rodinou.
Richard Sulík s rodinou. Foto: TV Markíza
 

9:06 - V obciach Dulová Ves a Rokycany v okrese Prešov sa okrem volieb do Národnej rady SR v sobotu konajú i miestne referendá. V oboch prípadoch sa otázka referenda týka toho, či obyvatelia sú alebo nie sú za odvolanie starostky, respektíve starostu.

8:59 - V Bratislave musela okresná volebná komisia od rána riešiť problém s niektorými obálkami s hlasmi voličov zo zahraničia, ktoré boli do jednotlivých okrskových komisií zle priradené. „Jednotlivým komisiám radíme, aby v taktom prípade vrátili obálky na mestskú časť, lebo tá presne vie, do akej komisie to má byť správne priradené," priblížila Okresná volebná komisia Bratislava.

 

8:43 - Krátko pred otvorením volebnej miestnosti v okrsku číslo 10 vo Veľkom Krtíši umrela členka volebnej komisie. Potvrdil to prednosta okresného úradu Marián Siekela.

8:38 - V slovenských väzniciach a aj vo väzenskej nemocnici v Trenčíne začali väzni voliť. Do jednotlivých ústavov krátko po 8.00 h postupne prinášajú členovia okrskových volebných komisií prenosné volebné schránky.

Volička vo väznici v Levoči.
Volička vo väznici v Levoči. Foto: TASR
 

8:21 - Volieb do Národnej rady SR sa zúčastňuje rekordný počet Slovákov žijúcich v zahraničí. Viac ako 55 000 z nich požiadalo o možnosť voliť poštou, ďalší sa rozhodli prísť voliť osobne.

Darina so svojou rodinou pracuje už niekoľko rokov v Luxembursku. "Sme trojčlenná rodina. Všetci sme požiadali o voľbu poštou zo zahraničia. Obálky s volebnými lístkami sme dostali v poriadku. Aby sme mali istotu, že sa naše hlasy nestratia, poslali sme ich doporučene. Stálo nás to viac ako 24 eur, ale neľutujeme to. Kedy inokedy máme prejaviť záujem o veci verejné, ak nie teraz. S voľbou poštou sme nemali žiadny problém, viac problémov sme mali pri prezidentských voľbách, keď sme si museli kúpiť letenku na Slovensko, aby sme mohli voliť," uviedla Darina.

7:34 - V obci Záhorská Ves (okres Malacky) vhodila prvá volička obálku s hlasovacím lístkom do hlasovacej urny dve minúty po siedmej.

Volič vhadzuje hlasovací lístok
Volič vhadzuje hlasovací lístok Foto: TASR
 

7:01 - Prečítajte si 10 rád ako voliť, aby váš hlas neprepadol.

7:00 - Parlamentné voľby na Slovesnku sa začali. Otvorili sa volebné miestnosti. Hlasovať sa bude dať do 22:00 h. O priazeň voličov sa uchádza 24 politických subjektov.

Kandidujúce strany.
Kandidujúce strany.
 


VIAC Z