03. 03. 2020 12:22 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Mala by strana Za ľudí vstúpiť do koalície? Tvrdé slová politologičky na adresu Andreja Kisku

Strana bývalého prezidenta sa ocitla v neľahkej situácii.

Adrej Kiska počas predvolebnej debaty na TV Markíza.
Adrej Kiska počas predvolebnej debaty na TV Markíza. Foto: TV Markíza/Tomáš Benedikovič

Ústavná väčšina je priorita. Vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič hneď po voľbách. Dosiahne ju len spojením vlastného hnutia so Sme rodina, SaS a Za ľudí. Práve posledný menovaný subjekt však môže s účasťou v koalícii váhať. Podľa politologičky má na to pádne dôvody.

Andrej Kiska sa už v predvolebnej kampani vyhraňoval voči hnutiu Borisa Kollára. Bral ho ako nechceného partnera a len v prípadne akútnej potreby by ho zniesol ako koaličného partnera.

Napokon ani vzťah s Igorom Matovičom nemá najideálnejší. Líder hnutia mu dlho nevedel zabudnúť odchod Veroniky Remišovej.

„Je vidno, že chémia medzi Kiskom a Matovičom je diametrálne rozdielna, ako je napríklad medzi Kiskom a Sulíkom," povedala politologička Viera Žúborová.

Okrem osobných animozít môže strana Za ľudí naraziť v novej koalícii aj na hodnotové spory. Straníkom, ktorí sa profilujú ako odborníci, môže totiž prekážať prílišný populizmus, ktorý Matovič, ale hlavne Kollár veľmi často využívajú.

„V tejto koalícii by strana stratila hlasy, ktoré ju držia nad piatimi percentami, pretože byť v koalícii s Igorom Matovičom je niečo podobné, ako keď išiel Most-Híd do koalície s Robertom Ficom," zhodnotila Žúborová.

Logicky z toho vyplýva, že by Andrej Kiska mal zostať v opozícii, kde by popri ĽSNS a Smeru mohol teoreticky zahviezdiť a postupne preberať hlasy koaličným stranám. Odborníčka však túto úvahu brzdí.

„Otázka je, či by dokázali aj v takejto opozícii rásť. Osobne si myslím, že nie. Strany, ktoré sú teraz mimo parlamentu, majú dostatok času budovať svoje štruktúry nanovo a budú aj viditeľné. Navyše si nemyslím, že tých pár poslancov, ktorých má Andrej Kiska, je schopných sa výrazne v opozícii zviditeľniť," vysvetlila Žúborová.

parlament.jpg

Politologička však upozorňuje ešte na jeden dôležitý fakt. Prítomnosť Za ľudí môže mať v budúcej vláde vyvažujúci charakter. Sčasti totiž môže nahradiť aj prepadnuté hlasy kresťanských demokratov z KDH.

„Vieme, že v koalícii nebudú len populisti, ale aj ekonomickí liberáli. Ich neúčasťou by sa stratila umiernenosť kresťanských konzervatívcov, ktorí predstavujú napríklad Juraj Šeliga alebo Jana Žitňanská," myslí si Žúborová.

„Napokon by bola dobrá prítomnosť aj Veroniky Remišovej, ktorá vystupuje veľmi odborne a veľmi umiernene. Konflikty sa snaží manažovať," doplnila.

Vyzerá to tak, že strana Za ľudí sa ocitla vo veľmi zložitej situácii. Na jednej strane musia akceptovať vôľu ľudí, ktorí im dali do vienka možnosť radikálne zmeniť Slovensko, na strane druhej musia túto zmenu uskutočniť z pozície najslabšej strany spolu s ľuďmi, ktorí im veľmi nevoňajú.

„Pozícia strany bývalého prezidenta, ktorá mala ešte pred polrokom premiérske ambície, je ťažká. Krásny príklad je príchod a odchod Radoslava Procházku. Toto isté môže čakať aj Andreja Kisku v prípade, že bude opäť dlho vajatať," ozrejmila Žúborová.

„V globále je táto strana pre Slovensko prospešná vtedy, keď je vo vláde. Ale bez Andreja Kisku. Osobne si myslím, že on ju ťahá dole," uzavrela.