05. 03. 2020 18:52 , článok bol aktualizovaný 05. 03. 2020 19:24 | BRATISLAVA/TASR

Štyria lídri po prvom spoločnom rokovaní predstavili viacero opatrení

Pozrite si celú tlačovú besedu.

Lídri strán Igor Matovič (OĽaNO), Boris Kollár (Sme rodina), Andrej Kiska (Za ľudí), Richard Sulík (SaS)
Lídri strán Igor Matovič (OĽaNO), Boris Kollár (Sme rodina), Andrej Kiska (Za ľudí), Richard Sulík (SaS) Foto: TASR/Jaroslav Novák

Akýkoľvek výdavok ministerstiev nad sumu jeden milión eur bude prechádzať posúdením Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP). Vyhlásil to líder OĽaNO Igor Matovič po prvom stretnutí lídrov strán možnej budúcej koalície. Pokiaľ útvar potvrdí projekty, budú môcť byť realizované, bude sa to týkať aj tajných projektov. Matovič tiež deklaroval dohodu na princípe otvoreného vládnutia a otvorenosti voči opozícii.

Investíciu bude možné podľa Matoviča realizovať až po potvrdení ÚHP. "A to nielen pri známych projektoch, ktoré sú zverejňované v centrálnom registri zmlúv, ale aj v prípade utajovaných projektov," priblížil. Rovnako zdôraznil prehľadné zverejňovanie informácií, aby ich ktokoľvek vedel nájsť.

Matovič uviedol, že na návrh lídra Sme rodina Borisa Kollára sa dohodli na tom, že umožnia opozícii, aby si plnila svoju ústavnú úlohu, čiže efektívne kontrolovala vládu. "Ak niekto navrhne poslanecký prieskum, mal by sa teda uskutočniť," povedal Matovič s tým, že je to úcta nielen voči opozícii, ale aj voličom opozície.

Možní koaliční lídri sa tiež zhodli na vytvorení fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Podľa Matoviča budú o tom ešte diskutovať a doladia prípadné technické záležitosti.

Prípadná vláda nebude rušiť ani sociálne opatrenia, ktoré boli zavedené. Deklaroval to predseda Sme rodina Boris Kollár s tým, že sa na tom zhodli všetci štyria lídri. Predseda SaS Richard Sulík doplnil, že ako potrebné vnímajú aj zlepšenie podnikateľského prostredia.

Pozrite si tlačovú besedu po stretnutí štyroch lídrov

Lídri potenciálnej koalície prvýkrát po spoločnom rokovaní

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Štvrtok 5. marca 2020

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z