25. 05. 2013 11:26 | BRATISLAVA, TASR

Čarnogurský vyzradil kľúčové tajomstvo Fica a Mečiara

Informácia prichádza v období, keď sa bývalý šéf KDH pokúša stať prezidentom.

Mečiar, Fico či Mikloš
Mečiar, Fico či Mikloš Foto: TASR

Bývalý predseda KDH a jedna z hlavných postáv udalostí po páde socializmu v roku 1989 Ján Čarnogurský poskytol svoj pohľad na to, ako vznikala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD) v roku 2006.

V období, keď Čarnogurský ohlásil kandidatúru na prezidenta, agentúra TASR zverenila informácie z Čarnogurského knihy Denník 1994 - 2007.

Mečiar, Fico či Mikloš
Foto: TASR
 
 

Mečiar údajne nechcel Fica

Autor v nej tvrdí, že šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar uprednostňoval vytvorenie vlády s dovtedajšími "nepriateľmi" - SDKÚ-DS, KDH a SMK.

Tejto možnosti bol vraj naklonený aj dovtedajší premiér Mikuláš Dzurinda, hoci jeho politický vzostup zabezpečila práve tvrdá kritika Mečiara.

Na základe výsledkov volieb takéto usporiadanie bolo možné. Spolu by mali strany v parlamente nadpolovičnú väčšinu 80 hlasov (SDKÚ - 31, SMK - 20, ĽS-HZDS - 15, KDH - 14).

KDH však podľa Čarnogurského ĽS-HZDS odmietalo a chcelo koalíciu so Smerom-SD a SMK (Smer mal 50 mandátov, čiže spolu by mali 84 hlasov).

Ján Čarnogurský
Foto: SITA
 
Vraj od Smeru aj dostalo ponuku.

"Okolo 11.30 h mi volal Jozef Migaš, bývalý predseda Národnej rady v rokoch 1998 - 2002. Migaš prešiel k Ficovi a vraj mal na starosti komunikáciu s KDH... Migaš mi povedal, že Fico by mal záujem, aby KDH bolo v jeho koalícii," spomína Čarnogurský.

Lenže Smeru sa údajne spojenectvo s SMK, ktoré chcelo vziať do koalície s Ficom, nepozdávalo.

Hoci predsedníctvo KDH podľa Čarnogurského hlasovalo v pomere 6:5 za spoluprácu so Smeron, ostalo "na ocot).

Fico sa napokon dohodol s Mečiarom a so skokanom vtedajších volieb - SNS Jána Slotu. Spolu mali v parlamente 85 kresiel (SNS - 20).

Koniec ĽS-HZDS

Spojenectvo Mečiara s Ficom bolo pre ĽS-HZDS posledným klincom do rakvy. Popularita niekdajšieho trojnásobného premiéra padala už dlhšie, ale po štyroch rokoch vo vláde so Smerom ho v ďalších voľbách voliči poslali mimo parlamentu a teda na politické smetisko.

Z toho sa pokúša vrátiť Mečiarov oponent z deväťdeiatych rokov 20. storočia - Čarnogurský.

V súčasnosti 69-ročný bývalý disident nikdy dedosiahol popularitu Mečiara. Podľa nedávneho prieskumu však jeho šance na post hlavy štáty nemusia byť úplne zanedbateľné.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce