28. 05. 2013 13:43 | BRATISLAVA, TASR

Sýkorovcov konečne poslali za mreže: Tu sú ich tváre, mená a výšky trestov

Dohromady si v chládku odsedia 161 rokov. Niekotrí z nich sa však odvolali.

Sýkorovci Dlhý Laco
Sýkorovci Dlhý Laco Foto: TASR

Jedného z údajných bossov zločineckej skupiny sýkorovcov Ladislava Bališ prezývaného Dlhý Laco dnes Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odsúdil na 25 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.

 

Odsudzujúci rozsudok si vypočuli aj ďalší obžalovaní. Tresty zväčša presahovali 20 rokov väzenia. Celkovo si dohromady odsedia 161 rokov.

Minulý týdeň súd vyniesol tresty aj nad seneckou skupinou sýkorovcov.

Viliama Rafaela prezývaného Čierny Vilko a Richarda Šulka poslal súd za mreže tiež na 25 rokov, Filip Nerad si má odsedieť 23 rokov, Peter Distler 22 rokov a Marek Študent 20 rokov v najprísnejšom väzení. Roman Stojka má ísť do väzenia na 13 rokov a Juraj Bilik, ktorý pred súdom vypovedal v neprospech ostatných obžalovaných, na osem rokov.

Všetci podľa súdu patria do bratislavskej zločineckej skupiny sýkorovci.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, okamžite sa voči nemu odvolali obhajcovia obžalovaných. Prokurátor nesúhlasil s výškou trestov u väčšiny obžalovaných, v prípade Stojku si ponechal zákonnú lehotu na vyjadrenie o odvolaní.

Po dnešku je právoplatný trest voči Bilikovi, pretože voči verdiktu sa neodvolal prokurátor ani samotný obžalovaný.

Tresty sú nižšie ako v záverečnej reči navrhoval prokurátor špeciálnej prokuratúry. Bilik, Rafael, Študent a Nerad mali byť podľa neho odsúdení na doživotie, Distler na 25 rokov, Študent na 24 rokov, Stojku navrhol potrestať väzením v rozmedzí od 12 do 20 rokov. Bilika navrhol odsúdiť na osem rokov, s tým sa súd plne stotožnil.

"Odvolanie som podal z toho dôvodu, že mám za to, že navrhované doživotné tresty zohľadňujú závažnosť prípravy na tento trestný čin," povedal po rozsudku prokurátor.

Pripravovali vraždu, policajti zasiahli v  poslednej chvíli

Štyria obžalovaní, ktorým navrhol doživotie, podľa obžaloby pripravovali vraždu Martina H. a ten žije len vďaka policajnému zásahu, tvrdí prokurátor.

Súdu sa však doživotný trest zdal príliš prísny, pretože išlo iba o prípravu a nedošlo ani k pokusu, dôvodil v rozsudku predseda senátu Igor Králik.

Skupinu obžalovali aj z ďalších závažných trestných činov ako zosnovanie zločineckej skupiny, vydieranie, vydieračský únos, podpaľovanie áut a poškodzovanie súkromného majetku.

 

Ladislav Bališ (Dlhý Laco) - 25 rokov

Sýkorovci Dlhý Laco
Foto: TASR
 

 

 

Richard Šulka - 25 rokov

Sýkorovci - 4
Foto: TVMarkíza
 

 

Viliam Rafael (Čierny Vilko) - 25 rokov

Sýkorovci - 6
Foto: TVMarkíza
 

 

 

Peter Distler - 22 rokov

Sýkorovci - 3
Foto: TVMarkíza
 

 

 

Marek Študent - 20 rokov

 

Sýkorovci - 2
Foto: TVMarkíza
 

 

Roman Stojka - 13 rokov

Sýkorovci - 5
Foto: TVMarkíza
 

 

 

Juraj Bilik - 8 rokov

Sýkorovci - 1
Foto: TVMarkíza
 

 

 

Filip Nerad - 23 rokov

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce