20. 06. 2013 10:40 | BRATISLAVA, TASR

Vysoké Tatry sa prepadávajú! Slovensku hrozia zemetrasenia

Gerlachovský štít klesne pod 2 000 m n. m. Kedy sa to stane?

Turistika
Turistika Foto: TASR

Gerlachovský štít bude mať menej ako 2 000 m n. m. Takýto scenár nás zrejme čaká. Nemusíte sa však obávať. Vy sa ho už určite nedožijete.

 
Pri prepadávaní sa Tatier o milimeter za rok klesne dnes 2 655 m n. m. vysoký Gerlach pod hranicu 2 000 m n. m. presne za 655-tisíc rokov.

Podľa posledných meraní klesajú Tatry o milimeter za rok.
Podľa posledných meraní klesajú Tatry o milimeter za rok. Foto: SITA
 
Posledné merania v rámci európskeho projektu CERGOP totiž naznačujú, že Vysoké Tatry klesajú asi jeden milimeter za rok.

V obci Gánovce pod Vysokými Tatrami už je pokles väčší – dva milimetre za rok. To, či budú Tatry skutočne nižšie, musia ešte potvrdiť merania v dlhodobejšom horizonte.

Karpaty stúpajú

Klesá aj Východoslovenská nížina. Naopak, okolie Banskej Bystrice stúpa, rovnako tak pohorie Karpaty. V Európe merania naznačujú rast v oblasti pohorí ako Alpy, alebo rast hôr v oblasti Vrancea vo východnom Rumunsku. Naopak, klesá Viedenská panva a tiež pobrežné oblasti južnej Európy.

Merania deformácií zemského povrchu v rámci projektu CERGOP tiež nazančujú, že na Slovensku sa v budúcnosti môžu častejšie vyskytovať zemetrasenia

Slováci, pripravte sa na zemetrasenia

"Na území Slovenska tlačia na seba geologické bloky a môžeme očakávať, že sa na našom území budú častejšie vyskytovať zemetrasenia. Už dnes pozorujeme menšie zemetrasenia, aj preto sme sa rozhodli v rámci národného projektu rozšíriť sieť bodov, kde chceme monitorovať pohyby zemského povrchu,“ povedal Marcel Mojzeš z Katedry geodetických základov Stavebnej fakulty STU, ktorý zastupuje Slovensko v rámci projektu CERGOP.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce