22. 07. 2013 15:10 | RANKOVCE, SITA

Americkí herci pomáhali našim Rómom stavať domy

V Rankovciach žije približne 760 obyvateľov, z nich je 520 Rómov.

Pri obci Rankovce pomáhali americkí herci stavať domy
Pri obci Rankovce pomáhali americkí herci stavať domy Foto: TASR

Mimovládna organizácia ETP Slovensko pomáha šiestim rómskym rodinám v obci Rankovce v okrese Košice-okolie postaviť šesť domov.

V tomto roku plánujú pomôcť postaviť okolo 20 domov nielen v Rankovciach, ale aj Moldave nad Bodvou a Šimonovciach na strednom Slovensku.
V tomto roku plánujú pomôcť postaviť okolo 20 domov nielen v Rankovciach, ale aj Moldave nad Bodvou a Šimonovciach na strednom Slovensku. Foto: TASR
 
Na stavbách rankovským Rómom dnes pomáhalo aj 25 hercov z Dramatic Adventure Theater, ktorí tu absolvujú stavebný deň ako súčasť ich dlhodobého pobytu na Slovensku. Americkí herci vedú divadelné workshopy s deťmi vo veku od osem do 17 rokov v komunitných centrách v Moldave nad Bodvou, Starej Ľubovni a v Košiciach-Šaci.

„Celkom sa nám to páči, hoci je to ťažké. Sme síce unavení, ale spokojní. Niektoré veci s rómskou problematikou sú podobné, ako máme v Amerike, niektoré sú úplne iné, ale je to dosť komplikované,“ prezradil režisér Tom Costello, ktorý prichádza na Slovensko takmer každý rok a celkom dobre hovorí po slovensky.

Pri stavbe domu radí odborník

Ako uviedol Martin Vavrinčík z ETP Slovensko, na stavbe svojich domov pracujú Rómovia. Od ETP dostali pomoc formou návratnej mikropôžičky, za čo dostali materiál, pracovné nástroje a pomôcky. Na stavbe je dennodenne stavbár, ktorý im radí.

Náklady na dom sa pohybujú okolo päť až šesťtisíc eur, pričom pôžičku musia Rómovia splatiť v priebehu ôsmich rokov. Ide o legálne stavby na pozemkoch, ktoré si rodiny kúpili od obce. ETP im pomôže aj pri kolaudácii.

Podľa Vavrinčíka je to pozitívny príklad aj pre ostatných Rómov, lebo vidia, že si ich susedia postavili sami dom, môže ich to inšpirovať, aby si ho postavili aj oni, je to model trvalo udržateľného spôsobu naštartovania zlepšovania podmienok bývania pre Rómov.

„My v prvom rade chceme ukázať štátu, že toto je model a nie odovzdávanie hotových domov, čo považujeme za kontraproduktívne. Bolo by omnoho efektívnejšie, aby týmto ľuďom štát požičal alebo by takéto mikropôžičky garantoval bankám,“ povedal Vavrinčík. Doložil, že Rómovia si budú viac vážiť a chrániť dom, ktorí si vybudovali vlastnými

„Privítali sme iniciatívu ETP. Už za predošlej starostky sme získali pozemky od tunajšieho urbariátu a sú v majetku obce. Teraz máme už aj geometrický plán a ľudia si môžu pozemky odkupovať za tri eurá za štvorcový meter. Našou snahou je aj s pomocou ETP postupne legalizovať všetky čierne stavby,“ uviedol starosta Rankoviec Stanislav Hada.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce