16. 10. 2013 07:31 | BRATISLAVA, TVNOVINY.sk

Test jogurtových nápojov: Sú naozaj také zdravé?

Posilní sa nám pravidelných pitím imunita alebo je to len reklamný ťah?

Test jogurtových nápojov
Test jogurtových nápojov Foto: tn.cz

V reklamách nám väčšina probiotických jogurtových nápojov sľubuje hotové zázraky. Najmä zvýšenie imunity a lepšie zažívanie. Ale naozaj to funguje? Alebo je to len osladené mlieko? To zhodnotil český nutričný špecialista Pavel Suchánek a šéfkuchár reštaurácie AvantGarde Patrik Havlíček. Test pripravila redakcia tn.cz.

Nutričný špecialista hodnotil tieto druhy nápojov.
Nutričný špecialista hodnotil tieto druhy nápojov. Foto: tn.cz
 
Posilnenie imunity, práve to väčšinou sľubujú probiotické jogurtové nápoje v reklamách. "Aby probiotické baktérie mali správny efekt, aby mohli zvyšovať imunitu a zároveň pomáhali tráviť niektoré živiny, musia byť vo vysokom množstve. Odborníci sa zhodujú na dávke 108 v 1 ml, čo je dávka, ktorú spĺňajú len niektoré špeciálne probiotické výrobky. U jogurtov a jogurtových nápojov vo väčšine prípadov je toto množstvo ťažké dosiahnuť," vysvetľuje nutričný špecialista Pavel Suchánek.

Lenže podľa Suchánka túto dávku jogurtové nápoje, ktoré predávajú supermarkety, a ktoré testovali, neobsahujú. " Podľa môjho názoru v týchto nápojoch nie je dostatočné množstvo probiotického kmeňa pre získanie podpory nášho imunitného systému, majú skôr systém udržiavací, " uviedol nutričný špecialista.

Naopak upozorňuje na veľké množstvo cukru, ktoré sa v týchto mininápojoch objavuje. "Tieto nápoje obsahujú, aj keď sú veľmi malé, nezanedbateľné množstvo cukru. U tých s najmenším obsahom to sú necelé dve kocky cukru, u tých s najväčším to sú viac ako dve, 2,5 kocky cukru, " spresnil Suchánek.

Tu sú výsledky testu.
Tu sú výsledky testu. Foto: tn.cz
 
Za pravdu mu dáva aj šéfkuchár pražskej reštaurácie AvantGarde. "Mali by to byť zdravé veci, ale čo som pozeral na zloženie na obaloch, tak všetky majú pomerne veľké množstvo cukru. Podľa môjho názoru zase tak zdravé to nebude, " povedal Patrik Havlíček.

Víťaz testu - 1. miesto: Danone: Actimel L.casei & vitamin B6 + D; jogurtové mlieko s L.casei DN 114001, s vitamíny B6 a D

Danone sa stal víťazom testu.
Danone sa stal víťazom testu. Foto: Lukáš Červený/tn.cz
 
Hodnotenie šéfkuchára: "Podľa môjho názoru by mohol byť trochu hustejší. Avšak je dobre vyvážený a patrí k tým najlepším. "
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce