28. 11. 2013 15:50 | BRATISLAVA/SITA

Slovenská pirátska strana chce kandidovať vo voľbách

Do eurovolieb bude kandidovať Slovenská pirátska strana.

Internetové pirátstvo
Internetové pirátstvo Foto: Shutterstock.com

Slovenská pirátska strana chce kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2014. Pred tým však musí vyzbierať desaťtisíc podpisov od občanov Slovenska na založenie riadnej politickej strany. Ako na dnešnej tlačovej konferencii povedali "slovenskí piráti" Viliam Fiedler a Martin Tibenský, dnes začínajú s aktívnym zberom, ktorý budú sprevádzať diskusie a iné podujatia.

Pirátske strany sú zaregistrované v 20 krajinách Európskej únie. Na Slovensku piráti zatiaľ fungovali ako občianske združenie.

"Po úspechoch českej pirátskej strany v parlamentných voľbách a desivých výsledkoch slovenských volieb do vyšších územných celkov sme sa rozhodli začať s aktívnym zberom podpisov potrebných na založenie regulárnej strany," vysvetlil Fiedler. Krajské voľby podľa neho jasne ukázali, že ľudia chcú zmenu. "Chcú ju až natoľko, že sú schopní siahať po extrémnych možnostiach. Tadiaľ však cesta podľa nás nevedie," uzavrel. Česká pirátska strana získala v nedávnych parlamentných voľbách 2,66 percenta. 

Priority pirátov

Člen prípravného výboru Martin Tibenský priblížil, že program strany zahŕňa požiadavku demokratizácie EÚ, "máme pocit že EÚ je málo demokratická, málo prihliada na názory občanov a je veľmi vzdialená".

Druhou kľúčovou prioritou je pre slovenských pirátov slobodný internet. Tibenský hovorí, že je pre nich neprípustné, aby sa sloboda tohto média obmedzovala. Najmä v USA sa podľa jeho slov hovorí o tom, že internet by mal byť centralizovaný, prípadne by sa za jednotlivé služby malo platiť. Tretia téma, s ktorou program pirátov operuje, je ochrana súkromia.

Pri zbieraní podpisov Slovenskú pirátsku stranu podporia personálne aj technicky českí kolegovia. Podpredseda Českej pirátskej strany Ivo Vašíček vysvetlil, že pirátske strany spolupracujú nielen v rámci Európy, ale aj na celom svete. Im vlani pomáhali piráti z Nemecka a Rakúska. "Tieto aktivity považujeme za zmysluplné výlučne v prípade, keď sa odohrávajú na európskej a globálnej úrovni," povedal Vašíček.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce