24. 01. 2014 16:03 | ŽIAR NAD HRONOM/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Tvrdá rana pre odporcov povinného očkovania? Na Slovensku je ďalšia epidémia

Tentoraz v Žiari.

Žltačka  -  ilustračná snímka
Žltačka - ilustračná snímka Foto: SITA

V krátkom období Slovensko zasiahla ďalšia epidémia.

Nedávno ochorelo na vírusovú hepatitídu typu A niekoľko desiatok detí v osade pri obci Lenartov v okrese Bardejov, aktuálne trápi vírusová hepatitída ľudí z lokality Pod Kortínou v Žiari nad Hronom.

Zdravotníci zaznamenali už 15. prípad ochorenia.

"Prvé príznaky ochorenia u 15-ročnej žiačky základnej školy začali pred týždňom, na základe pozitívnych laboratórnych výsledkov ju cez víkend hospitalizovali na infekčnom oddelení v Banskej Bystrici," informovala hovorkyňa regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Môže sa povinnosť zmeniť na dobrovoľné rozhodnutie?

Epidémie sa objavili v období, keď pokračuje diskusia o tom, či by očkovanie proti niektorým chorobám malo ostať povinné, alebo by sa malo zmeniť, podobne ako vo viacerých západných krajinách, na dobrovoľné.

Kritici povinného očkovania poukazujú na to, že hoci je vo viacerých krajinách očkovanie na zvážení rodičov, epidémie tam neprepukajú. Keďže na Slovensku podľa nich chýba mechanizmus odškodňovania tých, ktorým vakcíny spôsobia komplikácie či dokonca vážne poškodia zdravie, nemal by vraj štát do očkovania nútiť.

Protistrana namieta, že Slovensko na dobrovoľné očkovanie ešte pripravené nie je. Obhajcovia povinného "štepenia" sa obávajú, že bez "zdvihnutého prsta" štátu by zaočkovanosť klesla tak, že by sa v ohrození ocitla celá populácia.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce