19. 05. 2014 17:20 | LOS ANGELES/SME.sk/MDolnakova

Slováci najlepší vo svete! Porazili 1 700 konkurentov

Ocenia naozaj stáli za to, posúďte sami.

intel isef.jpg
intel isef.jpg

Slovensko tento rok reprezentovalo sedem študentov, pričom sa až traja z nich umiestnili na prvých miestach. Máme byť naozaj na čo hrdí. 

Slovenskí reprezentanti z Košického gymnázia.
Slovenskí reprezentanti z Košického gymnázia.
 

Stovky najlepších žiakov stredných škôl z celého sveta sa stretli na súťaži Intel ISEF, na ktorej sa každý rok hľadajú najlepšie a najzaujímavejšie projekty mladých vedcov. Po mesiacoch tvrdej práce si siedmi študenti zo Slovenska odniesli ocenenia za svoj dlho-pripravovaný školský projekt. Po víťazstvách v lokálnych súťažiach ich čakalo týždňové obhajovanie svojho nápadu. Hodnotili ich tí najnáročnejsí porotcovia v Los Angeles.

Krásne prvé miesto si odniesla Michaela Brchnelová so svojim projektom o urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove. Dostala cenu 1 500 dolárov a čaká ju aj výlet do švajčiarskeho CERN-u v hodnote 5-tisíc dolárov.

Druhé miesto si zaslúžil spoločný projekt Michala Géciho a Martina Liščinského s názvom Štúdia topenia v dvojrozmernom systéme malých magnetov, za ktorý získali odmenu 1 500 dolárov. Obaja mladí vedci študujú na Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského v Košiciach.

Intel ISEF je najväčšia celosvetová súťaž pre študentov stredných škôl, ktorú od roku 1950 organizuje Spoločnosť pre vedu a verejnosť.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce