12. 06. 2014 10:01 | GABČÍKOVO/TASR, TVNOVINY.sk, mg

Na hraniciach s Maďarskom "ležalo" 3,2 milióna eur. Takmer rok

Že vraj už nebude.

kompa II.jpg
kompa II.jpg

Už takmer rok "leží" na hraniciach s Maďarskom 3,2 milióny eur. Práve toľko totiž stála kompa, ktorá má premávať cez staré koryto Dunaja, no doposiaľ pasažierov nevozila. Plaviť sa vraj konečne začne v sobotu 14. júna.

"Všetky technické problémy sme konečne odstránili, skúšobné plavby boli bezproblémové,"  povedal starosta maďarskej obce Lipót Péter Tóth. Práve v Lipóte očakávajú od kompy prísun turistov, ktorí by mohli rozšíriť okruh návštevníkov tamojšieho termálneho kúpaliska.

Kompa by mala premávať z ostrova, ktorý vznikol pri Gabčíkove vybudovaním umelého plavebného kanála a maďarským Dunaremete. Slávnostne ju otvorili vlani v lete (26. júla 2013), ale následne nepremávala.

Pokazila sa vraj súčiastka, ktorú museli dodať až z USA a problémy robila aj hladina Dunaja, hoci kompa mala premávať aj v malej hĺbke. Jej ponor bol totiž projektovaný na 40 centimetrov.

Aktuálne by však už všetko malo byť pripravené pre turistov. Kompa bude jazdiť  trikrát denne v nadväznosti na cyklobus prevádzkovaný SAD Dunajská Streda.

Plavidlo môže previezť 100 ľudí, šesť osobných automobilov a niekoľko desiatok bicyklov.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Kompa pri slávnostnom spustení
Kompa pri slávnostnom spustení
 

Prístavisko pri Gabčíkove
Prístavisko pri Gabčíkove
 

Mapa oblasti
Mapa oblasti
 

Kúpalisko v Lipóte
Kúpalisko v Lipóte
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce