04. 07. 2014 09:23 | VYSOKÉ TATRY/Marek Vnenčák, TASR

Kamzíky pred 20 rokmi takmer vyhynuli, dnes je ich rekordný počet

Ochranári môžu strieľať šampanské.

Kamzíky - ilustračná snímka
Kamzíky - ilustračná snímka Foto: TASR

Hovoria o nich, že sú konkurenciou pre doktora Iľka. Ak by im chcel ktosi nakresliť rodokmeň, tak iba na kilometrové pásy papiera. V Tatrách sú doma už desaťtisíc šesťsto rokov. Keď ich porátali, zistili, že sa im darí.

Majú dôvod skákať od radosti. Minimálne lesníci a ochranári. Veľká rohatá inventúra dopadla na výbornú. „Je to rekord, za posledných päťdesiat rokov sme vyšší počet kamzíkov v Tatrách nezaznamenali," potvrdila nám hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Lenka Burdová.

Čas streliť šampanské. Kedysi na kamzíky strieľal Fidel Castro. V Tatrách mu z nich uvarili polievku. Hotelierka Zuzana Šedivá spomína, že bola čierna a taká škaredá a úspech to nemalo.

Kamzíky - ilustračná snímka
Kamzíky - ilustračná snímka Foto: TASR
 

Do toho pytliaci, poľské Tatry, cirkevné sviatky. Pre strážcu prírody bol vtedy najdôležitejší kostol a lovcom tak nič nestálo v ceste.

V deväťdesiatych rokoch kamzíkom hrozilo vyhynutie. Žilo ich niečo vyše 150 kusov. Prikrmovanie, prísnejšie stráženie. Chcelo to veľa úsilia, no odmena stojí za to. Je ňou obraz kamzíka, ktorý stojí na vysokom skalnom brale a pod kontrolou má celé svoje údolie.

Počasie ovplyňuje ich presun

Čriedy zídu aj nižšie. Keď je na spadnutie prudká zmena počasia, ochladenie a výdatnejšie sneženie. „Ten inštinkt oni majú a vlastne si aj my konfrontujeme počasie, predpoveď pána Iľka aj s tými našimi kamzíkmi," hovorí lesník Štátnych lesov TANAP-u Ján Slivinský.

Je nejaký počet kamzíkov, pri ktorom by sme mohli povedať, že už im je v Tatrách pritesno?
V minulosti sa tu pásli určite väčšie stáda, pretože boli aj širšie pasienky v Tatranskom národnom parku. „V súčasnosti sa domnievame, že s počtom kamzíkov, ktorý je ešte únosný pre Tatry, sa vysporiada príroda sama," dodáva Burdová.

Po tohtoročnom jarnom spočítaní žije v Tatrách 1 232 kamzíkov, z toho 185 mláďat. Pritom v poľskom Tatranskom národnom parku napočítali 388 kamzíkov vrátane 79 mláďat. V porovnaní s minulým rokom, keď vo vysokohorskom prostredí na jar napočítali 963 kamzíkov, z toho 168 mláďat.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce