06. 07. 2014 07:00 | JUŽNÉ SLOVENSKO/TV Markíza

Kam sa vytratili slovenské dyne?

Dnes na našich pultoch vidno najmä dovoz z Talianska, Grécka i Maďarska.

dyne.jpg
dyne.jpg

Pestovali ju už pred tisíckami rokov, semienka sa našli vraj aj v hrobke Tutanchamona. Za jej domov sa dnes považuje Afrika kde rastie ako burina. Dyňa červená-sladká, vodnatá. Kedysi sa sladká pochúťka pestovala i na južnom Slovensku húfne na obrovských plochách. Dnes na našich pultoch vidno najmä dovoz z Talianska, Grécka i Maďarska. A čo naše slovenské?

dyne.jpg
 

Pozreli sme sa na dyňové mini polia. "Voľakedy tu všade boli fólie, každý pestoval...ceny nás zničia, také sú jak v socializme...donášajú rumunské, maďarské a ľudia si kúpia to a nie naše slovenské, ťažké to je," hovorí pestovateľ. "V 70.-80. rokoch, vtedy to tu vrcholilo..pestovali na roli červené aj žlté dyne a z toho mali ľudia pekný príjem," hovorí starosta.

Čo sa potom stalo? To isté ako s ostatným ovocím a zeleninou. "Potom obchodné reťazce doviezli lacné ovocie, zeleninu a odvtedy to ide dolu vodou...také sú nízke výkupné ceny, že sa to neoplatí," vysvetľuje starosta.

Pestovanie je náročné, veľa závisí od prírody. Ak sa chystáte dať v lete zopár kíl dole, dyňa je na to ako stvorená. Obsahuje veľa vody, nasýti, i odvodní a pritom obsahuje kopec vzácnych, zdravie utužujúcich látok. Len, aby vám na to stačila peňaženka. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce