25. 07. 2014 06:00 | KOŠICE/Dušan Tokarčík

Pohádame sa už pre čokoľvek. Aj pre kvety na balkóne

Pani Margite zakázali pestovať kvety, hoci to robí už štyri desaťročia.

Kvety na balkóne
Kvety na balkóne Foto: TV Markíza,
Kuriózny susedský spor riešia na jednom z košických sídlisk. Po zateplení paneláku zakázalo Spoločenstvo vlastníkov bytov pestovanie kvetov na vonkajšej fasáde. Pani Margita Boriková sa s tým však dokáže len ťažko vyrovnať. Kvety totiž miluje.

Kvety pestuje už vyše 40 rokov a veľa to pre ňu znamená. Sú pre ňu všetkým, radosťou i potešením. V apríli však dokončili zateplenie paneláku a nastal problém. Susedom vraj prekáža, že kvety má nielen na balkóne, ale aj na vonkajšej strane okna. "A ten cirkus aký nastal, že čo si to dovoľujeme, že zašpiníme fasádu," povedala nám na kameru.

Na balkónové kvety neplatí žiadny zákon

Spoločenstvo vlastníkov bytov sa vraj dohodlo, že kvety na vonkajšej fasáde nebudú. Neexistuje však o tom písomný záznam a susedia nehlasovali. "Pestovanie kvetov na panelákoch neurčuje žiaden zákon, to znamená, že musí byť v dome nejaký predpis alebo domový poriadok, alebo určený spôsob ako majú vlastníci tieto kvety pestovať," vysvetlila Otília Leskovská zo Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov.

Kvety na balkóne
Kvety na balkóne Foto: TV Markíza,
 

Predsedníčka miestneho spoločenstva sa na kameru vyjadriť nechcela, no povedala nám, že kvety pani Borikovej mohli z okna kedykoľvek vypadnúť a že si držiaky na novú fasádu namontovala svojvoľne. Leskovská dodáva, že ak sú už namontované z vonkajšej strany, musia byť zabezpečené tak, aby nedošlo k ich uvoľneniu. Pani Margita nám ukázala, že mala všetko zaistené „parapetkou".

Zatiaľ čo iné sídliska vyhlasujú súťaže o najkrajší balkón a kvetinovú výzdobu, na Sídlisku na jazerom sa sporia o to, či pestovanie kvetov zakázať alebo nie.

A výsledok? Kvety na oknách a balkónoch vám môžu prinášať radosť do života, no ich pestovaním by ste nemali poškodzovať spoločný majetok a obťažovať susedov.

 


VIAC Z Domáce