19. 08. 2014 17:01 | JASLOVSKÉ BOHUNICE/Roman Ruttkay - doplnené

Poplach v Jaslovských Bohuniciach. Troch mužov zasiahla kyselina dusičná

Prvá informácia bola, že sa nezranili pri manipulácii s ňou, ale pri výbuchu. Jadrová vyraďovacia spoločnosť tvrdí, že sú to iba špekulácie.

Jaslovské Bohunice.
Jaslovské Bohunice. Foto: TASR

Poplach v Jaslovských Bohuniciach. V objekte jadrovej elektrárne sa zranili traja pracovníci. Prečerpávali kyselinu dusičnú, keď jednému prskla do očí a druhý sa jej nadýchal. Ratovali ich záchranári. Museli ich hospitalizovať.

Záchranári informáciu úraze dostali krátko po 09.30 h, čo pre TV Markízu povedal hovorca záchrannej služby Boris Chmel. Muži majú popálené oblasti tváre a krku.

Podľa našich informácii pár sekúnd potom, ako chlapi prišli do kontaktu s kyselinou začali kričať a volať o pomoc na plné hrdlo. Kolegovia, ktorí to videli ihneď volali záchranku.

Pri nehode sa zranili traja ľudia. Jedného ošetrili na mieste, dvoch previezla záchranka do trnavskej nemocnice.

Matúš Stračiak z trnavskej nemocnice povedal, že jedného muža hospitalizovali kvôli poleptaniu očí kyselinou a druhý pacient je na pozorovaní na pľúcnom oddelení.

Prvá informácia bola, že muži sa zranili nie pri manipulácii s kyselinou dusičnou ale pri výbuchu. Jadrová vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) tvrdí, že sú to iba špekulácie.

„Vedenie spoločnosti JAVYS striktne odmieta špekulácie o výbuchu v jadrovej elektrárni. Išlo o pracovný úraz a nie o radiačnú udalosť," reagovala Agáta Staneková, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s.

Nehoda sa stala síce včera, no Inšpektorát práce v Nitre nemal o ňom ani dnes žiadne informácie. Dozvedel sa to až od novinárov. Inšpektori išli okamžite do atómky. JAVYS však tvrdí, že na nahlásenie nehody na inšpektoráte práce má lehotu tri dni. A tá ešte neuplynula.

„Zisťujeme, že či boli správne vyhodnotené riziká, či boli určené bezpečné pracovné postupy ako vôbec mohlo dôjsť k zasiahnutiu kyselinou," vysvetlil nám Róbert Bula z nitrianskeho inšpektorátu práce.

Ak by inšpektori zistili vážne porušenia na strane zamestnávateľa, môžu mu uložiť mastnú pokutu. A to až do výšky stotisíc eur.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce