19. 08. 2014 19:45 | NITRA/Dana Brixová

Čokoláda spod Zobora je svetová. Čo všetko v nej nájdete?

Dokážu ju vyrobiť iba skúsení čokolatieri. Nitrania kakao dovážajú z Kolumbie, pretože tam je vraj najlepšie na svete.

Výroba čokolády v nitrianskej firme.
Výroba čokolády v nitrianskej firme. Foto: TASR

Rozplýva sa na jazyku a milujeme ju od detstva. Najkvalitnejšiu čokoládu síce vyrábajú vo Švajčiarsku či Belgicku, no už aj u nás dokážu uvariť čokoládu, ktorá dostala svetové ocenenie.

Na svetovo najväčšej a najprestížnejšej súťaži GREAT TASTE AWARDS 2014 v Londne získala čokoláda z Nitry zlatú hviezdu.

Úžasná vôňa sa šíri celou výrobnou miestnosťou. Vyzerá to celkom jednoducho. Stroj dávkuje čokoládu do pripravených foriem a potom ju posýpajú ozdobami od výmyslu sveta.

Napríklad mrazom vysušené brusnice, lyofilizované ovocie - orechy z Piemontu, pistácie z Kalifornie, fialkové, či ružové kvety. Vyrobená čokoláda putuje do chladničky.

Pripraviť tú najlepšiu čokoládu, dokážu iba skúsení čokolatieri. Kakao dovážajú z Kolumbie, pretože tam je vraj najlepšie na svete. „Vybrali sme si ho práve preto, pretože čokoláda z tohto kakaa chutila inak ako všetky ostatné," povedal Master Chef Chocolatier Nitra Karol Stýblo.

Do čokolády pridajú trstinový cukor a prírodnú vanilku. Dôležitá je fermentácia kakaových bôbov ako aj ich praženie. „Pražíme ich 5 minút, snažili sme sa to zredukovať na najmenšie možné množstvo, aby sme tam zachovali čo najviac antioxidantov. Takže je aj zdravá," dodal.

Čokoláda LYRA MANDALA (na snímke) ako prvá slovenská čokoláda získala zlatú hviezdu Great taste.
Čokoláda LYRA MANDALA (na snímke) ako prvá slovenská čokoláda získala zlatú hviezdu Great taste. Foto: TASR
 

Odborná porota, zložená zo 400 nezávislých odborníkov na gastronómiu, kuchárov ocenených Michelinskými hviezdami či gastrokritikov, ochutnávala zhruba 10-tisíc vzoriek potravín viac ako tisíc hodín. Pre objektivitu hodnotenia porotcovia hodnotili v "slepých" ochutnávkach výlučne chuť produktu bez obalu a marketingového pozadia produktu.

Nitrianski víťazi si pôjdu zlatú hviezdu osobne prevziať do Londýna.

 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce