02. 10. 2014 19:31 | ŠALOV/Karol Mindák

Levický okres postihla epidémia žltačky, toľko chorých nebolo 25 rokov

Hygienici budú priebeh žltačky sledovať zrejme až do konca roka.

Savol.jpg
Savol.jpg

Mimoriadna epidemiologická udalosť. Na juhu Slovenska zúri žltačka. Proti hepatitíde typu A už hygienici zaočkovali takmer 140 ľudí. Ochorenie v takom rozsahu epidemiológovia v levickom okrese nezaznamenali už štvrťstoročie.

Takzvaná choroba špinavých rúk vypukla v obci Šalov v levickom okrese. Hospitalizovali už 19 infikovaných ľudí, medzi nimi aj deti. Niektorých už postupne prepúšťajú.

Hygienici zabezpečili karanténne opatrenia - vydali pokyny lekárom na očkovanie, poslali ľuďom letáky čo majú robiť a ako sa majú správať

Väčšina tých, ktorých sme v Šalove oslovili, si však život v katastrofálnych životných podmienkach priznať nechce a odmietli sa s nami baviť.

Lekárka z levického regionálneho úradu verejného zdravotníctva Adriana Czigányiová si myslí, že pacienti si chorobu priniesli z iného okresu, kde boli na návšteve.

Žltačka postihla aj školákov v miestnej málotriedke. Riaditeľka školy bojuje proti žltačke ako vie, hoci to často nemá ľahké. V škole stále dozerajú na umývanie rúk a neustále vymieňajú uteráky.

Zdraví obyvatelia obce a susedných dedín sa sťažujú, že aj napriek karanténnemu opatreniu sa infikovaní ľudia voľne pohybujú a dokonca cestujú autobusmi. No neexistuje žiadny legislatívny predpis, ktorý by im to mohol zakázať.

 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce