28. 11. 2014 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Je nemocnica vo vašom okolí kvalitná?

Medzi nemocnicami sú veľké rozdiely. Niektoré však odmietajú ukázať, ako míňajú peniaze.

O kvalite nemocníc sa dočítate na webe
O kvalite nemocníc sa dočítate na webe Foto: TV Markíza,

Je nemocnica vo vašom okolí kvalitná? Na čo používa peniaze, ktoré jej platíte? Odpovede na tieto, a mnohé ďalšie otázky nájdete na novom portáli, ktorý dnes spustil inštitút INEKO. O zdravotníctve je tam takmer všetko, čo sa dá zistiť z oficiálnych zdrojov.

Medzi nemocnicami sú veľké rozdiely. Niektoré liečia kvalitne a spokojní sú aj pacienti. Inde zas menej. Najhoršie sú malacky. Rôzne to vyzerá aj s hospodárením nemocníc. Prístroje či lieky kupujú za peniaze z našich odvodov. Niektoré však odmietajú ukázať, ako peniaze minuli.

Ďalší problém? Minimálna súťaž. Drahú medicínsku techniku nemocnici často ponúka len jediný uchádzač. Tieto a mnohé ďalšie užitočné informácie zavesili analytici z INEKO a Transparency International na web stránku. Analytici vravia, že mnohé údaje zatiaľ chýbajú.

Dôvod? Odmietli nám ich dať, takže sme narazili na odpor. Problémové boli okrem nemocníc aj dva štátne úrady a štátna poisťovňa. Vraj im v zverejňovaní bráni zákon. Čo je absurdné. Nebránime sa širšej odbornej diskusii o možnostiach úpravy právnych predpisov, ktoré sa dotýkajú sprístupňovania informácií.

Vytvorenie webu stálo dohromady 30.000 eur. Bude slúžiť všetkým slovenským pacientom, daňovníkom ale aj novinárom a zdravotníckym expertom. Cez tlačový odbor sme sa pýtali čo na web stránku hovorí nový minister zdravotníctva. Viliam Čislák nepovedal nič.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce