02. 01. 2015 19:04 | BRATISLAVA/TV Markíza

Policajti už samostatne nebudú pokutovať za diaľničné známky

Kontrolu vykonávajú len zamestnanci správcu, teda NDS-ky.

Diaľničná známka
Diaľničná známka Foto: TASR
Kúpili ste si už novú diaľničnú známku? Možno ste ani nemuseli. Od nového roku totiž platí zákon, v ktorom je skryté čertovo kopýtko. Známku pri jazde na diaľnici síce musíte mať nalepenú na okne, no ak vás policajti chytia bez nej, pokuta vám nehrozí.

Doteraz to fungovalo tak, že za chýbajúcu známku vám polícia smela rovno na mieste napariť aj stoeurovú pokutu. Po novom roku je ale všetko inak.

V novele zákona o diaľničnej známke sa totiž píše, že kontrolu vykonávajú len zamestnanci správcu, teda NDS-ky, alebo osoby ňou poverené. Takáto osoba musí mať aj špeciálny preukaz vydaný ministerstvom dopravy. A policajti ani jedno z toho nie sú.

Môžem tam ísť bez diaľničnej známky? „Áno, legislatívne platí to, že policajti samostatne nebudú kontrolovať úhradu týchto diaľničných známok," potvrdzuje Ľubomír Ábel, viceprezident PZ.

Všetko má na svedomí systém elektronických diaľničných známok, ktorý plánovali úrady spustiť od 1. januára a na to musela vláda prijať aj nový zákon. Diaľničiari nový systém nestihli spustiť včas, zákon však napriek tomu začal včera platiť. A meniť sa nebude.

Pokutu teda po novom dostanete, len ak pri policajtoch budú aj zamestnanci NDS-ky. A to sa deje len pri veľkých lievikových akciách, ktorých miesto aj čas konania policajti ohlasujú niekoľko dní vopred.

Zaujímavé je aj to, že polícii tento nový stav na diaľniciach neprekáža, ba dokonca jej rovno vyhovuje. Policajti sa vraj budú môcť sústrediť na oveľa dôležitejšie veci, než je vyberanie pokút za nezakúpenú známku.

Kontrola, nekontrola, zákon je zákon. A hoci pravdepodobnosť, že vás chytia bez známky bude nižšia, aj naďalej platí, že jazda bez nej je priestupkom, za ktorý môže byť v blokovom konaní uložená pokuta do výšky 200 € a v správnom konaní až do výšky 500 €.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce