07. 01. 2015 13:29 | BRATISLAVA/TASR

Takéto náramky čoskoro uvidíte na ulici

Odsúdení na domáce väzenie by ich mohli dostať od januára 2016. Prví odsúdení ich dostanú na skúšku v prvej polovici roka.

Monitorovací náramok odsúdeného na domáce väzenie.
Monitorovací náramok odsúdeného na domáce väzenie. Foto: TASR

Zavedenie monitorovacích elektronických náramkov pre odsúdených na domáce väzenia je o ďalší krok bližšie k realite. Vláda dnes schválila jeho legislatívne pravidlá.

Návrh zákona o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD).

 

Inštitút je v trestných kódexoch zakotvený už od roku 2006. V praxi ho nebolo možné používať z technických dôvodov, vysvetlil dnes minister. To je podľa neho dôvod, prečo je v súčasnosti domáce väzenie využívané pri ukladaní trestov iba ojedinele, t. j. v niekoľkých desiatkach prípadov ročne.

Do domáceho väzenia nedostanú vrahovia, násilníci ani páchatelia inej závažnej kriminality.

Schválený návrh zákona stanovuje podmienky kontroly odsúdených pomocou elektronických monitorovacích náramkov.

„Bude to mať nielen finančný prínos, ale sa to odrazí aj v oblasti väzenstva, kde časť miest v preplnených väzniciach budeme uvoľňovať pre tých, ktorí čakajú na výkon trestu," priblížil očakávania minister.

Náramky však nemajú byť nasadzované iba na nohu odsúdených. Prostredníctvom nich bude možné zabezpečovať výkon takých súdnych opatrení, ako je napríklad zákaz priblíženia sa k miestu alebo osobe.

Osoby podozrivé z domáceho násilia by mali monitorovať, aby sa nepriblížili k obeti. Násilníci nebudú môcť prísť napríklad na štadióny, kde by mohli spôsobovať problémy. Systém umožňuje kontrolovať aj dodržanie zákazu používania alkoholických nápojov, ktoré ukladajú súdy v trestnom konaní popri iných trestoch.

Vynaložené peniaze sa vrátia do šiestich rokov

Rezort pod vedením Boreca spustil už v roku 2013 projekt Elektronického systému monitoringu obvinených a odsúdených (ESMO), spolufinancovaný z eurofondov.

Vlani v apríli podpísal zmluvu na dodávku systému elektronického monitoringu osôb so spoločnosťou ICZ Slovakia. Hodnota projektu je 22,04 milióna eur bez DPH.

Tieto prostriedky sa majú podľa slov ministra vrátiť do šiestich rokov. Alternatívny trest domáceho väzenia je nielen lacnejší ako pobyt odsúdených v nápravných ústavoch, ale odsúdený bude naň aj finančne prispievať. Z nákladov zhruba tri eurá na deň má platiť jednu tretinu alebo až polovicu.

Alternatívne tresty pomáhajú

Minister uistil, že sa do domáceho väzenia nedostanú vrahovia, násilníci ani páchatelia inej závažnej kriminality. „Ide len o prečiny, kde je maximálna sadzba päť rokov," vysvetlil. Domáce väzenie môže byť uložené len pri výške trestu do dvoch rokov, pri menej závažných trestných činoch. 

„Ukladanie alternatívnych trestov má preukázateľne výrazný výchovný účinok," vysvetlila rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská. „Odsúdený normálne pracuje, venuje sa rodine a v určitých časoch musí byť doma a dodržiavať konkrétny režim," spresnila.
Z pohľadu Kurilovskej je dnes v krajinách Európskej únie tendencia pristupovať k tomu, aby sa pri prečinoch ukladali tresty takéhoto charakteru.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec. Foto: TASR
 

Dnes vládou schválený zákon posilnil probačnú a mediačnú službu tak, aby bola v tejto súvislosti dostatočne vybavená právomocami. Borec informoval, že v tomto roku pribudne 32 takýchto úradníkov v rámci súdov na celom Slovensku. Počty by mali byť ďalej podľa potreby upravované.

Monitoring osôb s elektronickými náramkami sa bude zabezpečovať centrálne v rámci operačného strediska s nepretržitou prevádzkou, ktoré vznikne na ministerstve spravodlivosti. V prípade akéhokoľvek incidentu budú operátori inštruovať probačných a mediačných úradníkov v danej oblasti a prípadne aj políciu.

Systém, ktorý umožňuje monitorovať 2000 osôb, má byť do praxe nasadený od začiatku budúceho roka. V polovici tohto roka sa má začať s jeho pilotnou prevádzkou. Do nej budú zapojení nielen figuranti z policajnej akadémie i Paneurópskej vysokej školy, ale už aj odsúdení z tzv. otvorených oddelení s minimálnym stupňom stráženia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce