31. 01. 2015 19:00 | KOŠICE/TV Markíza

Obcou na východe Slovenska sa valila voda, problémy hlásia aj inde

Zatiaľ sú zatopené len pivnice, ale môže prísť aj horšie.

voda fotoweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
voda fotoweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Kým na väčšine územia robí problémy sneh, na východe krajiny je to voda. Obcou Dlhé nad Cirochou sa okolo tretej nad ránom prehnala silná prívalová vlna vody z topiaceho sa snehu a dažďa. V asi stovke rodinných domov majú ľudia zatopené pivnice. Voda narobila škody aj v ďalších častiach východného Slovenska.

Prívalová vlna sa zliala z lesa nad dedinou. Potoky ju odviesť nestíhali a tak sa voda rozliala prakticky po celej dedine.

„Behom 20 minút stúpla o jeden meter a zaliala všetko čo len sa dalo," opisuje situáciu starosta obce Dlhé nad Cirochou Ján Kníž

Ľudia stavali hrádze z vriec s pieskom. Vodu pomáhali odčerpávať dobrovoľní i profesionálni hasiči.

V niektorých pivniciach sa odčerpávať ani neoplatilo. Voda by tam znovu natiekla. Ľudia škody zatiaľ nerátajú. Vedia, že prídu ďalšie.

 

Problémy aj v iných obciach

Topiaci sa sneh narobil problémy aj v Družstevnej pri Hornáde. Jedna z ulíc sa zmenila na rozbúrenú riečku a čo je horšie, voda sem naplavila aj odpad z ilegálnej skládky.

"To je voda, ktorá steká z lesa a splavuje aj odpad, ktorý je v Rómskej osade," vysvetľuje starosta Družstevnej pri Hornáde Ján Juhás.

Rozbúrený potok vytopil v osade aj niekoľko domov, no dnes popoludní sa situácia postupne stabilizovala.

Voda z topiaceho sa snehu narobila problémy aj pri Prešove

„Nedá sa dostať k týmto rodinným domom vôbec," hovorí Obyvateľ Fintic

V strehu je aj Zemplín

Zvýšené hladiny riek a ich vylievanie hlásia aj z južného Zemplína. Vodiči by si mali dať pozor na prelievanie vody cez vozovku a opatrní by mali byť na cestách vedúcich cez lesné úseky. Hrozí tam padanie stromov, pod ťarchou mokrého snehu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce