19. 02. 2015 19:23 | BRATISLAVA/TV Markíza

Lekárov hnevá zrušenie poplatkov za objednanie

Rezort zdravotníctva tvrdí, že pacientov majú objednávať. Ale zadarmo.

Reflex, Platene terminy u lekara
Reflex, Platene terminy u lekara

Zrušenie poplatkov za prednostné vyšetrenie poriadne rozhnevalo lekárov. Tvrdia, že to bol pre nich dôležitý príjem. Hnevajú sa aj tí pacienti, ktorým sa nechce zbytočne tráviť čas v čakárňach.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že objednávanie nekončí. Končí vraj iba platenie zaň. Len my na Slovensku sme si zvykli na to, že bezplatné objednávanie pacienta na konkrétny čas neexistuje.

Lekári vraj majú objednávať ďalej, bez toho aby pýtali peniaze. Takáto rada zas rozhnevala lekárov. Tvrdia, že zarábajú málo. Poplatky za konkrétny termín boli pre ambulancie dôležitý príjem.

„Keď nám budú poisťovne platiť dosť, my od pacienta nebudeme pýtať nič," tvrdí šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.

Na stole je teda opäť otázka, či lekári zarábajú dosť. No a štát odpoveď nemá. Ministerstvo zdravotníctva má len údaje od VšZP. Teda iba čiastkový údaj. Údaje o príjmoch všeobecného lekára či špecialistu ministerstvo nepozná.

Sú teda lekári odkázaní na platby pacientov? To verejnosť posúdiť nevie. Otázne je aj to, či poplatky za termín pomáhajú pacientom. Podľa Pásztora si prednostné vyšetrenie platia pracovne vyťažení ľudia, no ešte častejšie to robia chronicky chorí pacienti.

Lekári chcú požiadať prezidenta, aby zákon nepodpísal. Ministerstvo trvá na tom, že zrušenie poplatkov je v prospech pacienta.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce