02. 04. 2015 19:00 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Deti ochoreli na chorobu proti ktorej boli očkované. Ako je to možné?

Mumpsom sa v Banskobystrickom kraji nakazilo 8 detí.

fotomumpsweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
fotomumpsweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Myslíme si, že sme voči nemu imúnni. V Banskobystrickom kraji zistili lekári príznaky mumpsu u ôsmich detí. Všetky boli povinne proti tejto chorobe zaočkované. Ochorieť by teda už nemali.

Zápal príušnice sprevádza často horúčka a bolesti končatín. Niekedy sa končí zápalom mozgových blán, poškodením sluchu, u chlapcov neplodnosťou.

„Celkovo je tu evidovaných osem prípadov, z toho u troch dievčat a piatich chlapcov," hovorí Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva. 

Proti mumpsu u nás podľa zákona očkujú už malé deti. Očkovanie by nám malo zaručiť doživotnú imunitu. Ako je potom možné, že napriek tomu ochorieme?

„Ja osobne si myslím že ide o nie celkom účinnú vakcínu," uvažuje pediater Svetozár Dluholucký.

Lekári nám vo vakcíne naočkujú živé vírusy tejto choroby. Vírusy sú prísne vybrané tak, aby nespôsobili chorobu, ale vyvolali imunitu.

„Ak táto vakcína sa prehreje, nie je skladovaná v chladničke alebo zamrzne, tie vírusy to nevydržia," vysvetľuje pediater Svetozár Dluholucký.

V našom tele teda nevyvolajú to, čo by mali.

Môže to byť aj inak. Vírus, ktorý koluje, jednoducho zmutoval. Vo vakcíne je ale obsiahnutá jeho pôvodná verzia.

Choroba sa prenáša kýchaním, kašľaním a slinami. Ochorieť môžu aj dospelí. Zápal príušníc treba jednoducho vyležať a chorého izolovať.

 

Strašiakom bol počas tejto zimy aj čierny kašeľ. Vo zvolenskej nemocnici ho potvrdili aj u ľudí, ktorí boli proti nemu zaočkovaní.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce